Darbeleri desteklediniz sizden utanıyorum

Giriş Tarihi: 24.1.2014

İshak Alaton'un darbe çıkışı, TÜSİAD Genel Kurulu'na damga vurdu. Susturulmaya çalışılan duayen işadamı Alaton "TÜSİAD 1980 darbesine destek verdi mi vermedi mi? Hepinizden utanıyorum" dedi

Patronlar kulübü TÜSİAD'ın 44'üncü Genel Kurulu'na ünlü işadamı İshak Alaton'un sert çıkışı damga vurdu. Uzun yıllar sonra derneğin genel kuruluna ilk kez katılan Alaton, TÜSİAD'ın 17 yıl önceki yönetimi için "Utanç verici" dedi. Alaton, "TÜSİAD 12 Eylül darbesine destek verdi mi, vermedi mi?" diye sorunca salonda gerginlik yaşandı. İshak Alaton, TÜSİAD'ın tartışmalı demokratikleşme raporunu yazan Prof. Dr. Bülent Tanör'ün anısına yapılan oturumun sonunda söz aldı. "Türkiye'nin Demokratikleşme Evreleri" oturumunun ardından kürsüye çıktı. İlk kez Divan Başkanlığı yapan Hüsnü Özyeğin bu talebe "Henüz üyelerin görüş belirttiği bölüme gelmedik" diyerek tepki gösterdi. Özyeğin'in susturmaya çalıştığı Alaton, "Bana konuşma hakkı vermediğiniz için hepinizden utanıyorum" dedi.

SALON DESTEK VERDİ

Alaton'un konuşturulmaması üzerine salonda divana tepki alkışları oldu. Bu alkışın ardından Özyeğin, Alaton'un konuşmasını oyladı. Oylamanın sonucunda İshak Alaton'un konuşması kararı çıktı. Alaton, bunun üzerine "TÜSİAD, 12 Eylül darbesine destek verdi mi, vermedi mi?" diye sordu. Ardından 1997'de merhum Prof. Dr. Bülent Tanör'ün hazırladığı rapora değinerek, "O günden beri TÜSİAD'a gelmedim, ama üyeliğim sürdü, aidatımı da ödedim. TÜSİAD 2010'da da 2 hocaya rapor hazırlattı, 3 gün sonra o raporun arkasında da durmadı. 'İki hocanın görüşüdür, bizi bağlamaz' dedi, bıraktı" şeklinde konuştu.

TUSİAD'DA ALATON GERGİNLİĞİ



28 ŞUBAT'A KATKI İMASI
"Genelkurmay darbe kararı alırken, TÜSİAD'ın bu darbeye katkısı ne kadardır acaba?" diyen Alaton, Kemal Alemdaroğlu ve Emin Çölaşan'a 'karanlık adamlar' göndermesi yaptı. Bunun üzerine Özyeğin "Burada olmayanlar hakkında konuşamazsınız" uyarısı yaptı. Alaton, konuşmasına devam ederek, "Raporun arkasından 28 Şubat darbesi geldi. Genelkurmay darbe kararı alırken, TÜSİAD'ın buna katkısı ne kadar acaba?" dedi. Daha sonra kürsüye çıkan TÜSİAD YİK üyesi Mehmet Şuhubi, Alaton'a, "TÜSİAD'ı küçültücü sözler söyleyemezsin" diye cevap verdi. TÜSİAD eski başkanlarından Muharrem Kayhan da, "İshak Alaton'un bu sözlerini yaşına bağlamak lazım" diye konuştu.

HERKESİN BORCU % 30 ARTTI
TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Erkut Yücaoğlu da "17 Aralık sonrasında dövizde meydana gelen ciddi tırmanış dövizle borçlanmış tüm kurumların borçlarını yüzde 25-30 artırdı. Bu tırmanış, tüm hedef ve beklentileri olumsuz etkileyecek seviyeye ulaştı" dedi. Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç da, sorular üzerine "Şu anki ortamdan tedirgin değilim. İlk çeyreğin bitmesini beklemek lazım" diye konuştu.

'PARALEL YAPIDAN TEDİRGİNİZ'
44'ÜNCÜ Genel Kurul'un açılışında konuşan TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, "HSYK'yı düzenleyen yeni kanun teklifinden de büyük rahatsızlık duyuyoruz" derken, siyaset dışı örgütlenmelerin devlet kurumları aracılığıyla siyaseti etkilemeye çalışmasının da herkesi tedirgin ettiğini belirtti. Yılmaz, "Sıkıntı erkler arasında bir çatışmaya dönmüş durumda. Bunu çözmek için çağdaş, evrensel kabul görmüş normlarda bir anayasal çağrısı yapmamız gerektiğini tekrar ediyorum" dedi.

TÜSİAD'DAN 334 BİN TL ZARAR
GENEL Kurul'da, derneğin 2014 hedefleri de açıklandı. TÜSİ- AD 2014'te Türkiye'nin yüzde 3.4 oranında büyüyeceği tahminini yaptı. İşsizliğin yüzde 10.7, ihracatın 161.1 milyar dolar, cari işlemler açığının GSMH'ya oranının ise -7 olacağı öngörüsünde bulundu. Dernek, geçen yıl bazı üyelerin aidatlarını ödememesi ve kur artışı nedeniyle 334 bin TL zarar etti. Aidatlar yıllık 28 bin TL'ye çıkarıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Darbeleri desteklediniz sizden utanıyorum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN