Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dövizzedelere müjde

Dövizle kredi kullanıp büyük borç altına giren vatandaşlara müjdeli haber geldi. Dövizzedelerin borçları, kredi çektikleri yılın kuru üzerinden TL'ye çevrilecek

Giriş Tarihi: 27.2.2014
Dövizle kredi çektikten sonra kurdaki aşırı artış nedeniyle büyük borç altına giren vatandaşlara müjdeli haber geldi. Döviz kredisi borçlarının yapılandırılması konusunda Meclis'in girişimi sonuç verdi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ile Türkiye Bankalar Birliği, AK Parti ve muhalefet milletvekillerinin uzlaştığı döviz borçlarının yapılandırılması konusunda olumlu yanıt verdi. Bankalar, dövizle kredi kullanan ve kurdaki artış nedeniyle zor duruma düşenlerin borcunu yapılandıracak. Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu, bankalarla görüşerek, döviz kredisi borçlarının yeniden yapılandırılması konusunda uzlaştı. Japon Yeni ve İsviçre Frangı ile konut kredisi alan binlerce dövizzedenin yüzünü güldürecek adım netleşti.

BDDK'DAN GÖRÜŞ ALINDI

Konuya ilişkin olarak Türkiye Bankalar Birliği ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'ndan görüş istendi. Görüşmeler sonrasında bankalar, çözüm için yeni formül bulundu. Buna göre, 250 bin liranın altındaki döviz borçları Türk Lirası'na çevrilecek. Bu tutarın üstündeki krediler için herhangi bir değişiklik yapılmayacak. Dövizzedelerin borçları, kredi çektikleri yıldaki döviz kuru üzerinden Türk Lirası'na çevrilecek. Liraya çevrilen borca, 1.25 oranında aylık faiz uygulanarak borç miktarı hesaplanacak. Bugüne kadar ödenen miktar, yeniden hesaplanan borçtan düşülecek.

GENELGE YAYIMLANACAK
Ödemeler, hesaplanan faiz ve anaparayı karşılıyorsa tüm borç kapatılacak. Karşılamıyorsa kalan tutar, yeniden yapılandırılacak. Bankalar Birliği, bu formülü içeren bir genelge yayımlayacak. Ardından iki ay içinde yapılandırma için başvurulacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dövizzedelere müjde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN