Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu paralar nereden?

Habertürk yazarı Yavuz Semerci'nin gizli bir medya patronu olduğu ortaya çıktı. Köşesinden herkese etik dersi vermeye kalkan Semerci'nin dört şirkette ortaklık ya da yönetim kurulu üyeliği bulunuyor

Giriş Tarihi: 6.3.2014
Basında her gazeteyi gezen ancak bir türlü dikiş tutturamayan, eski çalıştığı yerin 'gizli' bilgilerini alıp yeni patronuna 'şirinlik!' yapan, siyasilere ders verirken, gazetecilik etiğini kaçıran Habertürk yazarı Yavuz Semerci son günlerde köşesinden sağa sola sallamaya başladı. İktidara, medya kuruluşlarına, bakanlara 'haykıran' Semerci'nin gazetecilik dışında başka işleri de olduğu ortaya çıktı. Adeta 'bir medya baronu' olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Semerci'nin ortağı olduğu şirketler dudak uçuklatıyor.

GAZETECİ MİSİN İŞADAMI MI?
İstanbul Ticaret Odası'nın sicil kayıtlarında Yavuz Semerci'nin adı birçok şirkette geçiyor. Bunlardan ilki 300 bin TL sermayesi görünen Radyo Manşet İletişim Yayıncılık ve Reklam Hizmetleri. İkincisi 750 bin TL sermayeyle 2006'da kurulan Sem Yayıncılık. Üçüncüsü ise internet üzerinden reklam hizmetleri yapmak için kurulan 50 bin TL sermayeli Sem Dijital Yayın Pazarlama. Semerci'ye bir gazeteci olarak bu kadar yetmemiş olacak ki geçen yıl 51 bin TL sermayeyle Tres Reklam ve Medya Planlama Şirketi'ni de kurmuş.

KARIŞIK İLİŞKİLER

Gazeteport, TheLira internet siteleri olan Sem Yayıncılık'ın ortağının Mesut Yılmaz'ın kuzeni ve Global Yatırım Holding'in sahibi ünlü borsacı Mehmet Kutman çıktığını daha önce yazmıştık. 2005'te yapılan Galataport özelleştirmesi sırasında Vatan gazetesinde köşe yazarlığı, ekonomi müdürlüğü ve yayın yönetmenliği yapan Yavuz Semerci, o dönemde hem Galataport ihalesini İsrailli Sami Ofer'le birlikte kazanan Mehmet Kutman hem de Turgay Ciner'le ilgili birçok haberle yazıya imza attı. Galataport ihalesi iptal edildi ve Ofer ile Kutman kârlı bir işten oldu. Kutman'ın yaptığı yayınlarla ihalenin iptal edilmesine neden olan Yavuz Semerci'yle neden gizli ortaklık kurduğu sorusunun cevabını bilmiyoruz. Semerci'nin ilk şirketlerinden biri olan Radyo Manşet'in eski yönetim kurulu listesinde de ilginç isimler var. Adı Esenyurt Belediye Başkanlığı döneminde yolsuzluk iddialarına karışan hatta hapis cezası alan Gürbüz Çapan. Çapan'la Semerci'nin ilişkisi sadece şirket alıp-vermek de değil. Semerci, Çapan'ın kanalının da başındaydı.

DOĞAN VE ŞAHENK'TEN RADYO ALIYOR!
Bugün köşesinden ahkam kesen Semerci'nin ünlü işadamları Ferit Şahenk ve Aydın Doğan'dan radyo satın alması da işin bir başka boyutu. Doğan Grubu'na bağlı Radyo Moda'dan sonra Semerci Doğuş Holding'in NTV Spor Radyosu'nu aldı.

SEMERCİ'YE BİRKAÇ SORU...
Gazetecilik maaşınla bu kadar şirketi nasıl kurdun?
Şirketleri kurarken işadamlarının 'önüne yattın' mı?
Kirli ilişkiler yumağında kalemini sattığın oldu mu?
'Doğru gördüğünü yazan!' bir gazeteci olduğunu iddia ettiğin için soruyoruz: Bir gazetecinin şirket sahibi olması neredeyse medya patronuna rakip olacak şekilde büyümeye başlaması etik mi?
Bu tür bir gazetecilik 'yok hükmünde' değil mi?
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu paralar nereden?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN