Yabancı 17 Aralık'ı takmadı

Giriş Tarihi: 17.3.2014

Yabancı yatırımcı ve fonların Türkiye'ye olan ilgisinin devam ettiğini söyleyen Pragma'nın kurucuları Saltuk Buğra Akbulut ve Özlü Yalaza, 17 Aralık ve 15 Ocak arasında 700 milyon dolarlık altı işlem gerçekleştirdiklerini belirttiler

Türk ve uluslararası firmalara şirket satın alma, stratejik ortaklık ve özelleştirme konularında hizmet veren Pragma'nın kurucuları Saltuk Buğra Akbulut ve Özlü Yalaza ile 17 Aralık sürecinden sonra yabancı sermayenin Türkiye'ye bakışını konuştuk. Polat Enerji'nin yüzde 45'inin PSP Investment, Mesan'ın tamamının Essentra, Mars Logisticts'in yüzde 51'inin Hitachi Transport System gibi büyük birçok birleşmeye imza atan Pragma, 2005 yılından bu yana 5 milyar dolara yakın 60 işlem tamamladı. Şirketin ortakları "İşler iyi gidiyor, 15 Aralık-15 Ocak arasında 700 milyon dolarlık 6 işlem gerçekleştirdik" diyor.
17 Aralık süreci yabancıların Türkiye'ye bakışını etkiledi mi?
Saltuk Akbulut:
Yabancı basında Türkiye'yle ilgili her gün olumsuz haberler gündeme geliyor. Medyada sanki ortalık yıkılıyormuş gibi protesto gösteri yayınlanınca "Ne oluyor" diye soruyorlar. Anlatıyoruz ya da buraya gelip baktıklarında gerçeği görünce bir daha sormuyorlar. Biz Gezi ve 17 Aralık'ın ciddi bir etkisini görmedik. Temel ekonomik mantık değişmedikçe bu işlemler azalmaz.
Özlü Yalaza: 15 Aralık-15 Ocak tarihleri arasında 700 milyon dolarlık 6 işlem imzaladık. Bu yılın kötü olmasını bekliyorduk ama olmadı. Türkiye belli bir eşiği aştı. Yabancı yatırımcı portföye gelen sıcak paracılar gibi değil. Kısa değil uzun dönemli bakıyor. Siyasi gelişmelerle o kadar da ilgilenmiyor. Biz işlem yaptığımız veya yapacağımız Türk şirketlerin performanslarına da bakıyoruz. Özellikle ihracata dayalı şirketler iki ay iyi geçirdiler. Bence tek belirsizlik faiz ve döviz. Ama o da bir miktar rayına oturdu. Diğer gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinde de erime var.

GEZİ PROTESTOLARINI UMURSAMADILAR
Özlü Yalaza Gezi olayları sırasında yaşadıkları bir olayı da şöyle anlattı: "Mars Logistics CEO'su Gezi olaylarının en yoğun olduğu dönemde Türkiye'deydi. Adamların ilk Türkiye ziyaretiydi. Balıkçı da trafikte her yerde o protestoları gördüler. Ama adamlar sallamadı. Çünkü kısa vadeli bakmıyorlar."

UZAKDOĞU VE AVRUPALI FONLAR DAHA İLGİLİ
Şu anda kaç işlem üzerinde çalışıyorsunuz?
Ö.Y
: 50'ye yakın yetkilendirildiğimiz işlem var. Bunların 6-7 tanesi sözleşme aşamasında. Yıl sonuna kadar büyüklüğü 1.5-2 milyar dolar olan 8-10 tane işlem gerçekleştiririz. Dünyada yatırılmayı bekleyen bir para var. Balkanlar'a mı Ortadoğu'ya mı gidecek. İki tarafta kötü. Türkiye birçok açıdan avantajlı.
En çok talep kimden?
S.A:
Şu anda birçok kamu fonu Türkiye'yle ilgileniyor. Örneğin Singapur ve Kanada'dan devlet fonları geliyor. Ö.Y: Uzakdoğulular çok fazla ilgileniyor. Onun dışında Avrupa ve ABD'liler geliyor.

KÖRFEZ YATIRIMCISI GAYRİMENKULE GELİYOR
Peki Körfez sermayesi?
S.A:Körfez'de finansal birikim var ama daha çok gayrimenkule yönleniyorlar. Üretim yapan şirketlere yönelenler daha çok Batı modelinde iş yapanlar.
Ö.Y: 2005'ten bu yana Körfez sermayesi ile çalışıyoruz. Ama şişirildiği kadar Türkiye'ye yakın değiller. Yani o kadar da para gelmiyor. Bir de birkaç olumsuzluk oldu. Mesela Dubai Limanları bölgenin en büyük şirketlerinden. Yarımca Limanı'nı aldılar ama 6 yıldır bürokratik engellerden dolayı çivi çakamadılar.
En çok hangi alanlarda birleşme-satın alma olur?
S.A:Tek tek elektrik santraller satışlarını görebiliriz. Bunun dışında gıda, kimya, makina ekipmana talep çok.
Ö.Y: Sağlık, enerji, altyapı yatırımlarına talep çok olacaktır.

2013'TE 18 MİLYAR DOLARLIK İŞLEM OLDU
Türkiye'de toplam ne kadar birleşme satın alma olur? Pazar işlem adedi olarak büyüyor ama büyük miktarlı işlemler özelleştirmeler ya da banka satışlarından geliyor. Bir de her işlem açıklanmıyor. 2013'te 340 işlem oldu, üçte biri açıklandı. Açıklananlarla 13 milyar, açıklanmayanlar da eklenince neredeyse 18 milyar dolar.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yabancı 17 Aralık'ı takmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN