Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ekonomiyi bozdurtmayız

Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar Binası'nın açılışında konuşan Başbakan Erdoğan, paralel yapının hedefinin dev projeler olduğunu belirterek, "Gücünüz yetmez, ekonominin dengesini bozdurtmayız" dedi

Başbakan Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin hayata geçireceği dev projelerin küresel güçlerin yanı sıra paralel yapı tarafından da engellenmeye çalışıldığını söyledi. İzmir Adnan Menderes Havalimanı'nın 21 ayda tamamlanan yeni iç hatlar terminal binasının açılışını gerçekleştiren Erdoğan, "Bunlar bu ülkenin kalkınmasının önüne geçme gayreti içinde. Yurtiçi ve dışında bunun çalışmasını yapıyorlar" dedi. Geçmişteki İzmir'i hatırlatan ve engellenmeye çalışılan dev eserler hakkında önemli açıklamalarda bulunan Başbakan Erdoğan, şu mesajları verdi:

GECEKONDU GİBİYDİ:
Dış ve iç hatlar binası yapılmadan önceki İzmir Havaalanı binasını lütfen bir düşünün. Adeta bir gecekondu gibiydi. Bu güzel İzmir'e öyle bir havaalanı yakışıyor muydu? Biz buna tahammül edemedik. Yapİşlet- Devret'le burada bir adım attık. Şuradaki huzuru, refahı görüyorsunuz. Bizim iktidarımız bir huzur, mutluluk, iktidarıdır. Ve bunu da eserlerimizle ortaya koyuyoruz. Laf değil icraat ürettik.

2017'DE BİTECEK:
İstanbul'a yapacağımız 3'üncü Havalimanı'nı engellemek isteyen küresel güçler var. Ama bütün bunlara rağmen biz bu havalimanını yapacağız. Şatıllarla 25 dakikada süratle merkeze ulaşımın altyapısını da kuracağız. Paralel yapı, işi yüklenen müteahhit firmalara fatura kesmeye çalışıyor. Faturalar ödenmeyince bunların önünü bir kısım paralel yargı ile kesmeye çalışıyorlar. Bunlara rağmen hedefimiz 2017'de projeyi bitirmek.

KİMSENİN GÜCÜ YETMEZ:
Ekonominin dengeleriyle oynamak isteyenlere fırsat vermedik, vermeyeceğiz. Gerek İzmir'deki gerek İstanbul ve diğer illerdeki dev projeleri engellemeye kimsenin gücü yetmeyecek. Türkiye'nin, Balkanlar, Ortadoğu, Afrika ve Asya'nın yükselen yıldızı olmasından rahatsızlık duyanlar olduğunu biliyorum. Bu mücadelede İzmir'in Ege'nin bize destek verdiğini biliyoruz.

BİNALİ YILDIRIM'LA LAF DEĞİL HİZMET ÜRETECEĞİZ
30 Mart'ta yapılacak yerel seçimlere de değinen Başbakan Erdoğan, "Binali Yıldırım'ı İzmir'e gönderirken modernliği yerelde de gerçekleştirmek istedik. Laf değil hizmet üretme şiarımızın en somut örneği olan Binali Bey'e çalışmalarında başarılar diliyorum" dedi. Havalimanlarının sayısını 12 yılda ikiye katladıklarını anlatan Başbakan Erdoğan, "Yola çıkarken 'hava yolu halkın yolu olacak' dedik. Ve hamdolsun artık havayolu halkın yolu oldu. Vatandaşım lüks otobüslere ödediği parayla uçakla gitmeye başladı" diye konuştu.

2032'YE KADAR TAV'DA
Yeni iç hatlar terminali yaklaşık 200 bin metrekare kapalı alana sahip. Projede 2 bin 537 araçlık kapalı, 3 bin de açık otopark yer alıyor. Terminalde 64 check-in kontuarı, 40 asansör, 30 yürüyen merdiven ve 666 metre yürüyen bant ve saatte 5 bin bagaj kapasitesi bulunuyor. TAV Ege, terminalin işletme hakkını 2032 sonuna kadar 610 milyon euro artı KDV karşılığında kazanmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ekonomiyi bozdurtmayız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN