Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşlerinin ehilleri bu girişimde

Giriş Tarihi: 20.5.2014 11:44
Duygu Eren - Sabah.com.tr

Hayatımızda bazı işler vardır, hem iyi yapanı hem de doğru fiyatı bulmak zordur. Bunlar genelde tadilat, boya, promosyon gibi sektörlerdir. İşlerimizi ya memnun kaldığımız ya da kulaktan duyduğumuz ama iyi iş çıkartacağından emin olmadığımız kişilere teslim ederiz. Ortaya çıkan sonuç genelde bizi mutlu etmeyecektir ancak rekabeti bilemediğimizden ve farklı seçeneklerimiz olmadığından çaresizdir. İşte bugün okuyacağınız girişim; bahçe ve peyzaj işlerinden nakliyeye kadar birçok farklı sektördeki firmaları bir araya getiren fiyat teklifi alıp, karşılaştırma yapmamızı sağlayan ve güven temin eden bir platform: ehil.com. Ehil.com'un başarı hikayesini kurucu ortağı Burak Keskikle konuştuk.

Eğitiminiz ve özgeçmişinizi öğrenebilir miyiz?

Ehil.com'u ortağım Cenk Duran ile birlikte 2011 yılının Kasım ayında kurduk. Cenk bundan önce, İstanbul üniversitesi iktisat fakültesinden mezun olmuş ve yüksek öğrenimini tamamlamak için Amerika'ya gitmişti. New York da geçirilen 3 sene ve Newyork City Baruch College'da yapılan pazarlama üzerine Mba'den sonra Türkiye'ye geri döndü. Hala sahibi olduğu Türkiye'nin ilk ve tek foto-marketing ajansı olan 'Photoshoter' ı kurmuştur ve markayı uluslararası pazarlara açılacak kadar büyütmüştür. Bu sırada asker.com, inlovia.com gibi çeşitli internet deneyimleri de oldu. Ben de 2004 yılında İstanbul Üniversitesi iktisat fakültesinden mezun olduktan sonra 4 sene gibi bir süre Londra'da yaşama fırsatı buldum. Bu süre zarfında University of East London'da uluslararası işletme üzerine Mba yapma ve dünyanın lider online bahis firmalarından Sportingbet'de çalışma fırsatı yakaladım. 2008 yılında geri döndüm ve şu anda Türkiye'nin en iyi dönemsel insan kaynakları firması olan Tool Organizasyon'u kurdum ve Ehil.com kurulana kadar da aktif olarak yönetiminde bulundum.

Bu işe başlama fikri nereden geldi ve nasıl gelişti?

Ben bu iş fikri ile Londra'da yaşadığım yıllarda tanıştım. Yaşadığım evdeki kombi bozulmuştu ve bunun tamiri için internette firma arıyordum. Servicemagic.co.uk adında bir siteye ihtiyacımı girdim ve aynı gün içinde 4 firma beni arayıp kombi tamir etmek için fiyat tekliflerini sundular. Ben de içlerinden birini seçtim ve tamir için evime çağırdım. Kombiyi tamir edecek kişiye tamir sırasında bu işin nasıl döndüğü ile ilgili bir çok soru sordum ve böylelikle bu iş fikri ile ilgili ilk keşif deneyimimi yaşamış oldum. Aynı dönemlerde New York'da ikamet eden Cenk de benzer bir şekilde aynı sitenin Amerika versiyonu olan Homeadvisor.com ile tanışmış ve iş fikrini çok beğenmiş. Türkiye'de tekrar buluştuktan sonra bir sohbet sırasında ikimizin de aynı iş fikrini projelendirdiğimizi fark ettik ve henüz Türkiye'de olmayan bu iş modelini hayata geçirmeye karar verdik.

Ne kadar sermayeyle başladınız?

Daha önce başarılı olmuş girişimleri olan kişiler olduğumuz için Türkiye'deki diğer internet girişimcilerine nazaran daha şanslı olduğumuzu söyleyebilirim. İş fikrine olan sonsuz inancımız da o güne kadar meydana getirdiğimiz bütün birikimleri bu işe yatırmamız gerektiğini söylüyordu ve biz de öyle yaptık. 400.000 Dolarlık bir ilk yatırım sermayesi ile işe başladık.

Sonrasında nasıl ve ne kadak yatırım aldınız?

Türkiye'de ilk defa yapılacak ve pazarı henüz oluşmamış bir iş modeli her zaman çok fazla yatırım gerektirir. Biz de Ehil.com'u daha geniş kitlelere yaymak için yatırım almamızgerektiğine karar verdik ve yatırımcı görüşmelerine başladık. Bu amaçla katıldığımız ve Türkiye'nin ilk ve en başarılı girişimci ve yatırımcı pazaryeri olan Etohum'un her yıl düzenlediği ve Türkiye'nin en iyi girişimlerinin seçildiği Startup Turkey'de en iyi 15 girişimarasına seçildik. Bu süreçte Aslanoba Capital'in kurucusu Hasan Aslanoba ile tanışma ve kendisine Ehil.com'u anlatma fırsatı yakaladık. Hasan Aslanoba'nın Ehil.com projesinin ve bizim başarılı olacağımıza inanması sonucu Aslanoba Capital'dan 1.000.000 Dolarlık bir yatırım aldık.

Sonrasında Aslanoba Capita'lin yatırım süreci nasıl oldu?

Bizim için çok değerli ve keyifli bir süreç olduğunu söyleyebilirim. Öncelikle Hasan Aslanoba ile bizzat tanışma ve çok inandığımız projemizi kendisine bizzat anlatma şansı yakalamak çok heyecan vericiydi. Kendisi de bütün yatırım süreçlerini bizzat takip ederek bize ve projemize ne kadar değer verdiğini gösterdi ve desteğini yatırım sonrasında da hiç bir zaman çekmedi. Yatırım sonrasında Aslanoba Capital Managing Director'u Cankut Durgun da bizimle sürekli iletişim içerisinde oldu ve hem görüşleri hem de eşsiz yardımlarıyla her zaman yanımızda oldu.

Ehil.com, nasıl çalışmaya başladı?

Başlangıçta merkezinde kurucuları Cenk ve benim olduğu küçük bir ekiple yola çıktık. Projeyi ortaya çıkarmak için yoğun mesai harcadık. Neredeyse her gün geç saatlere kadar bazen de sabahlayarak ilk bir kaç ayımızı geçirdik. Yazılımın tamamlanması ve sitenin yayına başlaması 4 ay gibi bir zaman aldı ve bu noktadan sonra daha büyük bir ekip ile çalışmaya devam ettik. İlk faturamızı Temmuz 2012'de kestik ve ondan sonra da düzenli bir şekilde büyümeye devam ettik.

Ehil.comu kurarken ne gibi zorluklarla karşılaştınız?

Ehil.com'u kurarken karşılaştığımız en büyük zorluk yazılımın geliştirilmesi sırasında olduğunu söyleyebilirim. Çok kaliteli bir ekibimiz olmasına rağmen daha önce Türkiye'de yapılmamış bu çapta geniş bir proje hayata geçirilmesi hiç kolay olmadı. Yazılım tamamlandıktan ve Ehil.com yayına girdikten sonra karşılaştığımız en büyük zorluk ise insanların daha önceden duymadıkları ve hiç alışık olmadıkları bu iş fikrine ısınmalarını sağlamak oldu. Bu süreçte özellikle hizmet sektörü ehillerine Ehil.com'u anlatmak için oldukça çaba sarf ettik ve bizzat Cenk ve Ben sahaya inerek bir çok ehil firma ile görüşüp sistemimize dahil olmalarını sağladık.

Ehil.com'da fark yarattığınız nokta nedir?

Ehil.com'da biz rakibimiz olarak insanların akraba ve tanıdıklarını görüyoruz. Genellikle evimizi boyatacağımız veya tadilat yaptıracağımız zaman işimizi yaptıracak birini tanımıyorsak akrabalarımıza ve tanıdıklarımıza sorar ve bize referans olmasını isteriz. Şansımız yaver giderde bir firma ismi alabilirsek bu firmanın geçmişi ile ilgili çok fazla bilgi edinme şansımız olmaz ve tek bir firma ile görüştüğümüzden aldığımız fiyatın doğru olup olmadığını bilemeyiz. Ya da iş kötü giderse en fazla bu firmayı bize refere eden tanıdığımıza dert yanabiliriz Ehil.com'da ise ihtiyacınız için birden fazla firma ile iletişime geçirilirsiniz. Gerçek müşteriler tarafından refere edilmiş ve işinde ehil oldukları ispatlanmış firmaların daha önce yapmış oldukları işlerden aldıkları puan ve yorumları görebilirsiniz. Ayrıca, birden fazla firmadan teklif aldığınız için yaptıracağınız işin ederi hakkında daha sağlıklı bir fikriniz olur ve rekabetçi fiyatlar arasından size en uygun olanı seçme şansını yakalarsınız. İş sonunda da işi yaptırdığınız firma hakkındaki yorum ve puanınızı sisteme girersiniz. Sizden yorum alacağının bilincinde olan firmalar işinizi daha özenli bir şekilde yapmaya dikkat ederler.

Ehil.com'da kaç kategori ve kaç firma var?

Şu anda Ehil.com'da boya badan işlerinden, tesisata, marangozdan sigortaya kadar 300'ün üzerinde farklı hizmet kategorisinde 6000'in üzerinde incelenmiş ve onaylanmış, başka müşteriler tarafından da puanlandırılmış firma ile hizmet veriyoruz.

İnsanlar daha çok hangi konularda fiyat teklifi alıyorlar?

Kategorilerimiz çok fazla olduğu için her bir kategoriden farklı oranlarda talep aldığımızı söyleyebilirim. Ama iş yoğunluğu bakımından en fazla ev temizliği, nakliyat ve iç mekan boyama konularında talep alıyoruz ve müşterilerimize fiyat teklifi sunuyoruz.

Firmayla müşteri arasında problem yaşandığında bunun sorumluluğunu kim alıyor?

Ehil.com'dan hizmet alan her bir müşteri aldığı hizmet sonrasında hizmeti sağlayan ehil firma hakkındaki yorum ve puanını sisteme girebiliyor. Bu puan ve yorumlar başka müşterilerin firma seçimi konusunda yardımcı olan ve kayıtlı firmalarımızın iş almayı sürdürebilmeleri için çok dikkat ettikleri bir konu. Bu yüzden Ehil.com üzerinden yapılan işlerde şikayet oranı yok denecek kadar az diyebilirim. Bugüne kadar Ehil.com üzerinden yaptırılan işlerde %99,8 memnuniyet oranı yakalandı. Her şeye rağmen işler kötü giderse Ehil.com müşteri ve ehil firma arasında köprü görevi görmekte ve oluşan memnuniyetsizliğin giderilmesini sağlamaktadır.

Ekibinizi nasıl kurdunuz ve şu an kaç kişi çalışıyor?

Ekip kurma süreci her girişimde olduğu gibi bizde de zorlu geçti. Yeni bir işletme olmanız kalifiye iş gücü tarafından tercih edilmenizi oldukça zorlaştırıyor. Bu yüzden iş görüşmelerimiz bir nevi yatırımcı görüşmesi gibi geçmekte. İnsanların bizimle çalışmak istemesi daha çok verebildiğimiz maaş veya sunabildiğimiz imkanlardan ziyade projemize inanmaları ve bu projenin bir parçası olmak istemeleriyle tetikleniyor. Bu zor bir süreç olsa da sonuçta projenize inanan ve daha iyi bir noktaya gelmesi için canla başla çalışan bir ekibe sahip oluyorsunuz.Şu anda 23 kişilik genç, dinamik ve en önemlisi Ehil.com projesini sahiplenerek başarılı olması için fedakarca çalışan bir ekibimiz var.

Markanızın ismi nereden geliyor?

Ehil.com projesini hayata geçirmeden önce doğru bir isim ile yola çıkmak bizim için çok önemliydi ve bu konuda oldukça geniş kapsamlı bir çalışma yaptık. Kısa, akılda kalıcı ve yapacağımız işi anlatan bir kelime olması bizim için çok önemli kriterlerdi. Ehil kelimesi bu bağlamda ilk andan itibaren bizi saran ve yaptığımız işi tam olarak ifade eden bir kelime oldu. Mesela usta kelimesi sadece belli hizmet sektörüne hitap ederken ehil kelimesi nakliyat, temizlik ve sigorta gibi projemizin önemli birer parçaları olan sektörleri de kapsaması bakımından daha uygun bir isim oldu. 4 harfli olması, içinde Türkçe karakter barındırmaması da Ehil markasını projemiz için mükemmel isim olarak ön plana çıkardı ve bu markaya yatırım yaparak Ehil.com ve Ehil.net alan adlarını Amerika ve İngiltere'den satın alarak işe başladık.

İşe başlarken rehberlik anlamında destek gördünüz mu?

Hem Cenk'in hem de benim daha önce internet sektöründe deneyim sahibi olmamız dolayısı ile Türkiye internet sektörünün duayenlerinden Etohum'un kurucusu Burak Büyükdemir ile tanışıyorduk. Kendisi ve Etohum kurulduğumuzdan bugüne kadar geçen sürede rehberlik anlamında bizlere çok yardımcı oldu. Yeni bir işe başlarken hayati önem taşıyan ve parayla satın alınamayan bu destek çok büyük önem arz etmekte.

Hangi ihtiyaca çözüm buluyorsunuz?

Ehil.com hizmet ihtiyacı olan tüketicilerle hizmet sağlayan ehil firmaları bir araya getiren bir internet platformu. Tüketicilere ihtiyaç duydukları hizmetleri sağlayacak ehil firmalara zahmetsizce ve güvenle ulaşma imkanı sağlayan Ehil.com, hizmet sektörü firmalarını da hedefledikleri müşterilere hedefledikleri zamanda ulaşma imkanı sunuyor.Tüketiciler için hizmet ihtiyaçlarını çözecek güvenilir firma bulmak her zaman bir sorun olmuştur. Firmaların referansları olmadığından genellikle bir akrabamıza veya tanıdığımıza sorarak referans olabilecekleri firma ararız. Veya bulduğumuz firmadan aldığımız teklifin piyasa şartlarına uygun olup olmadığını bilemeyiz ve aklımızda acaba bu iş için fazla para mı ödüyorum sorusu kalır. Ehil.com tüketicilere zahmetsizce birden fazla firmadan teklif alma olanağı sunar ve tüketiciler teklif veren firmaların daha önce yapmış oldukları işlerden aldıkları puan ve yorumları inceleyerek işlerini yapacak firmayı güvenle seçerler. En kaliteli şekilde en uygun fiyata zahmetsizce yaptırma fırsatı yakalarlar.

Şu an markanızın yönetimini nasıl yapıyorsunuz?

Şu anda marka yönetimimizi çoğunlukla online mecralarda yapılan tanıtım faaliyetleri ve bireysel pazarlama yöntemleri oluşturmakta. Hizmet ihtiyacı olan tüketicilere ulaşmak için daha çok online mecraları kullanıyoruz ve bu sayede kitlemize ihtiyaç anından ulaşmayı hedefliyoruz. Tüketiciler ihtiyaçları için internette arama yaptıklarında markamızla karşılaşıyor ve bu sayede ihtiyaç anında yanlarında olabiliyoruz. Hizmet sektörü ehillerine de müşteri temsilcilerimiz tarafından yerinde ziyaretler yapılarak veya telefonla ulaşılarak Ehil.com markasının tanıtımı yapılmakta.

Markanızı kendi sektörünüz içinde, rakiplerinize göre nasıl konumlandırırsınız?

Ehil.com markası müşteri odaklı çalışma sistemi ve her bir hizmet talebinin başından sonuna kadar müşteri ilişkileri ekibi tarafından takip edilmesi ile hem hizmet ihtiyacı olan tüketiciler hem de hizmet sağlayan ehiller için kesintisiz bir hizmet sunmakta. Bu bağlamda bugüne kadar yapmış olduğumuz iş sayısı, kalitesi ve sistemimizden iş alan firma sayısı bakımından Türkiye'nin lider firması konumundayız.

Gelecekle ilgili kendi hayaliniz ve stratejiniz nedir?

Gelecekte Türkiye'de hizmet denilince akla gelen ilk firma olma hedefiyle yola çıktı ve bu yolda emin adımlarla yürümeye devam ediyoruz. Daha sonra da Ehil kelimesinin Arapça kökenli olması ve Türki Cumhuriyetlerde de kullanılmasından doğacak avantajımızı bu ülkelere de açılarak kullanmayı planlıyoruz. türkiye ve Orta Doğu hizmet sektörünü domine eden bir firma olmak tek hedefimiz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşlerinin ehilleri bu girişimde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN