Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Yerli otoda ısrarcıyım'

Giriş Tarihi: 23.5.2014

Ford Otosan'ın fabrika açılışa katılan Başbakan Erdoğan, "Yerli oto konusunda ısrarım var" dedi

Ford Otosan Yeniköy Fabrikası'nın açılışına ve Transit Courier modelinin hattan iniş törenine katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yerli otomobil konusundaki ısrarını dile getirdi. Bu konuda özel sektörün cesur adımlar atması gerektiğini belirten Erdoğan, "Yerli otomobil markası konusunda bir teklifim, hatta ısrarım var. İnşallah yakın zamanda bu konuda sektörden, bilhassa burada bulunan arkadaşlarımızdan müjdeli haberi bekliyorum" dedi. Başbakan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu konuda itirazlar var, eksiklerden söz ediliyor. Artık bunları ortadan kaldırarak bu işin altyapısını kuruyoruz. Çünkü biz Türkiye'nin teknolojiyi sadece kullanan değil üreten ve aynı zamanda tasarlayan ülkeler arasına girmesini istiyoruz."

VERGİ DESTEĞİ MÜJDESİ

Başbakan, dünyayla yapılacak işbirlikleriyle bu iş için kesinlikle adım atılacağına ve sonuç alınacağına inandığını söyledi. Erdoğan, "Bu doğrultuda özel sektör kuruluşlarımızın Ar-Ge faaliyetlerini destekliyor ve teşvik ediyoruz. Özellikle otomotiv sektörüne yönelik önemli çalışmalar içindeyiz" dedi. Erdoğan, yeni fabrikanın Türkiye için hayırlı olmasını dileyerek, "Ford Otosan'ın ülkemizle birlikte Avrupa'da da önemli bir pazar payına sahip olması bizleri gururlandırıyor" dedi. Erdoğan, 1 milyar doları aşan yatırımlar için vergideki kesintinin çok daha yüksek olacağı bir çalışma hazırladıklarını, müjdeyi yakında vereceğini açıkladı. Ford Motor Company Yönetim Kurulu Başkanı William Clay Ford, Koç'la yaptıkları ortaklığın global olarak en başarılı iş ortaklıklarından biri olduğunu söyledi.

TAKDİRE ŞAYAN PERFORMANS
Fabrikanın açılış kurdelesini bakanlar ve Koç Holding üst yönetimiyle birlikte kesen Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin en fazla ihracat yapan ilk 3 şirketi arasında yer alan Ford Otosan'ın istihdamı ve Ar-Ge faaliyetleriyle de takdire şayan bir performansa sahip olduğunu dile getirdi.

KOÇ: TARİHİ YATIRIM HAMLESİ
Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç, ise şunları söyledi: "Tarihimizin en büyük yatırım dönemini yaşarken, ülkemizin geleceğine yatırım yapmaya devam ettik ve ediyoruz. Hükümetimizin çizdiği 2023 vizyonunu sahipleniyor, iş dünyamızı ortak bir hedefte birleştiren çok önemli bir unsur olduğuna inanıyoruz. Bu vizyon uzun bir yol gibi görünse de, hükümetimizin desteği ve Türk iş dünyasının çabasıyla omuz omuza yürüyerek kısalacak. Özel sektörümüzün sahip olduğu inanç, memleket sevgisi ve azimle başarılabilecek bir hedeftir." Ali Koç, topluluk olarak son iki yılda toplam 11.3 milyar lira yatırım gerçekleştirdiklerini anlattı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Yerli otoda ısrarcıyım'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN