Hırsızları korkutan tuş

Giriş Tarihi: 29.6.2014

Apple, akıllı telefonları gözüne kestiren hırsızları tek tuşla durdurdu. iPhone'un silme tuşu sayesinde telefon hırsızlığı ilk 5 ayda Londra'da yüzde 24, New York'ta ise yüzde 17 düştü

iPhone sahiplerinin korkulu rüyası olan çalınmatarihe karışıyor. Apple'nin kaybolan veya çalınan telefonlara karşı geliştirdiği uygulama hırsızlığı ciddi anlamda düşürdü. Uygulama sayesinde telefonun nerede olduğunu haritada gösterilirken, ekrana istenilen mesaj ve telefonun çalıntı olduğu bilgisi yazılıyor. Geçen yıl Apple iPhone'un başlattığı "Kill Switch" yani telefonu silme tuşu hırsızlıkların büyük oranda düşmesini sağladı. 2014'ün ilk 5 ayında telefon hırsızlığı Londra'da yüzde 24, NewYork'ta 17, SanFrancisco'da ise yüzde 38 oranında düştü.

2013'TE KAYIP İHBARI 33 BİN
Çalıntı veya kayıp telefon her dönem için büyük bir sorun oluyor. Akıllı telefon ve tablet fiyatlarının yüksek olması bu cihazların ikinci elini de hırsızlar için cazip kılıyor. Telefon ve tablet üreticileri ise teknolojik yenilikleri kullanarak hırsızları caydırmaya çalışıyor. Ancak en büyük sorun telefonla birlikte uçan bilgiler. Akıllı telefonların bu sorunu Türkiye'de EMEI numaralarının kayıt altına alınmasıyla kısmen değişti fakat çalıntı telefonlarda pek düşüş görülmedi. 2013'te 33 bin kayıp çalıntı telefon ihbarı geldi.

TELEFONUMU BULUR MUSUN?

Consumer Reports dergisi, 2013'te ABD'de 3 milyon civarında telefonun çalındığını ortaya koymuştu. Teknoloji firmalarının hayata geçirdiği 'telefonumu bul' uygulamasıyla çalıntı telefonlarda ciddi gerileme görüldü. Apple'ın iPhone ve iPad için duyurduğu 'Find my iPhone' telefona uzaktan müdahale etme imkânı sağladı. Uygulamanın ardından Apple ürünleri hırsızlar için cazip bir cihaz olmaktan çıktı. Samsung da nisanda benzer bir uygulamayı devreye aldı. Google ve Microsoft'un Android ve Windows işletim sisteminde de aynı uygulamalar kullanılabilecek. HTC bu servisi birkaş yıl önce sunmuştu.

KAYBOLAN İPHONE 'BURADAYIM' DİYOR
Apple iOS cihazınızı takside unuttunuz ya da çaldırdıysanız, hemen başka bir bilgisayardan uygulamayı çalıştırın. Ardından iCloud hesanızı girerek aktif durumda bulunan tüm cihazlarınızı görme imkânınız var. Sadece mobil cihazları değil, masaüstü ya da dizüstü bilgisayarınızı da benzer şekilde kullanabilirsiniz. Bilgisayar ya da mobil cihazınızı biri açtığında mesajınız görülüyor ve haritada nerede olduğu tespit ediliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hırsızları korkutan tuş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN