Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şirketlerimiz İran'da şaha kalktı

Giriş Tarihi: 5.7.2014
Forum Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Bilgin Aygül de Avrupa ve ABD'nin İran'a yaptırımları yumuşatmasının ardından Türk şirketlerinin işlerinin açıldığını söyledi. Aralık ayından bu yana İran-Türkiye ilişkilerinin farklı bir boyuta ulaştığını belirten Aygül, serbest ticaret anlaşmasının imzalanmasıyla İran'daki Türk yatırımlarının da artacağını ifade etti. Aygül, "İlk altı ayda önemli adımlar atıldı. Türkiye'nin İran'la ilişkilerini geliştirmesi yabancı yatırımcıları da harekete geçirdi. İstanbul'dan kalkan THY uçakları onlarca İspanyol, Fransız ve İngiliz'i Tahran'a taşıyor" diye konuştu.

200 TÜRK FİRMA VAR

Türk inşaat şirketlerinin İran'da faaliyetlerini daha rahat yürütmeye başladıklarını anlatan Bilgin Aygül, şu anda 55 bin konuta imza atıldığını vurguladı. Başkan Aygül, "Türk şirketlerinin yatırımları her alanda atağa geçti. İran'da alışveriş merkezi işleten (AVM) Hayat Kimya, yıl sonuna kadar yatırım sayısını 500'e ulaştırmayı planlıyor. Halen ülkede 200 Türk şirketi iş yapıyor" dedi.

SABIRLI OLMAK GEREK
İranlı işadamlarının çok hassas ve çalışılması zor kişiler olduğuna dikkat çeken Aygül, bu ülkeye gitmek isteyen şirketlere şu tavsiyelerde bulundu: "Burada sabırlı olmak gerekiyor. İranlı ticareti çok iyi bilir. Lafı dolaştırır, direkt söylemez. Dikkatli olmak gerek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şirketlerimiz İran'da şaha kalktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN