Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antalya'nın gözü Premier Lig'de

Giriş Tarihi: 8.7.2014

40 ülkeden futbol takımını ağırlayan Antalya'da adeta alternatif bir dünya kupası festivali yaşanıyor. Dünyanın en kaliteli tesislerini kuran şehrin hedefinde ise İngiltere'nin Premier Ligi var

Antalya ekonomisinin belkemiği turizm, katma değer ligine geçişte birçok projesiyle küresel ekonomide adından söz ettiriyor. Son yıllarda artan ultra lüks yatırımlarla, jet sosyetenin ve zengin turistin radarına girmeyi başaran Antalya'da hedef, spor turizminden üst düzey gelir elde etmek. Her şey dahil sisteminin yarattığı kısır döngüyü kırmak isteyen Antalyalı turizmciler, bu alanda kısa sürede ciddi bir başarı grafiği yakalamayı başarmış durumda. Yaz aylarında dünyanın dört bir yanından turist ağırlayan Antalya'ya 2014'de 40 ülkeden bin 800 futbul kulübünün gelmesi bekleniyor. Almanya, Avusturya, Rusya, Kazakistan, Belçika, Hollanda ve Türk Cumhuriyetleri en fazla kulüp gönderen ülkeler arasında yer alıyor.

HEDEF BÜYÜK

Ancak Antalyalı otelciler için gelinen nokta henüz arzulanan düzeyde değil. Marka değeri en yüksek futbol takımlarının Antalya'ya gelmesi gerektiğini belirten Cornelia Diamond Resort&SPA Genel Müdürü Zafer Alkaya, hedeflerinin İngiltere Premier Lig takımlarını Antalya'da kamp yapmaya getirmek olduğunu söylüyor. Bu konuda çok ciddi bir lobi çalışması yürüttüklerini belirten Alkaya, şunları anlattı: "Görüştüğümüz yetkililer, bize 'tesis ve saha kaliteniz dünyanın en iyisi' diyorlar. Biz de en iyi kulüpleri burada görmek istiyoruz. Türkiye turist sayısında dünyada 6'ncı sırada yer alıyor. Ancak gelir sıralamasında 12'ye kadar geriliyor. Güçlü bir turizm ekonomisi için, müşteriyi yanıltmayan ve gelir çıtası yüksek modeller sunmak zorundayız."

TÜRK ÇİMİ KATAR YOLUNDA
Antalya'nın başarısının arkasında oteller kadar, saha ve çim kalitesini artıran Antalyalı KOBİ'ler de var. Ar-Ge desteklerinin de etkisiyle dünyanın en iyi çim kalitesi yakalanmış durumda. Antalyalı sanayicilerin verdiği bilgiye göre bu alanda faaliyet gösteren firmalar, Katar'da düzenlenecek dünya kupası için inşa edilen futbol sahalarının ihalelerini almayı şimdiden başarmış durumda.

HAFTANIN İŞİ

'İhracat meleği' KOBİ'leri küresel lige uçuracak
Türkiye'de başta Ar-Ge, Ür-Ge, inovasyon çalışmaları ve Turquality olmak üzere çeşitli konularda kapsamlı destekler sunan Nanomam, KOBİ'lerin küresel arenada başarısını artıracak bir yeniliğe imza attı. Exim Angle (ihracat meleği) adı verilen proje nitelikli ürün sahibi firmaların ihracat yapmalarına katkı sağlıyor. Proje ile Türkiye ve dünyada faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli işletmelere (KOBİ) ait olan fikir, ürün, hizmet veya uygulamaların web üzerinden dünya portalına açılımı sağlanıyor. Ayrıca oluşturulacak Exim Angel platformu, hâlihazırda faaliyet gösteren girişimci firmaların fikir ve ürünlerinin tanınırlığını arttıracak ve yurtdışına açılmalarına yardımcı olacak. Projeyi hayata geçiren Nanomam Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Özmete, platforma denk bir web ara yüzünün Türkiye ve dünyada henüz bulunmadığını söyledi. Sitenin TÜBİTAK'a da verildiğini belirten Özmete, şöyle devam etti: "Bölgesel firmaların tanıtımını yapan çok sayıda benzer site bulunsa da, Exim Angle canlı web sitesi olma özelliği ile diğerlerinden ayrılıyor. İhracat meleği girişimci ve yatırımcılar ile direkt irtibat halinde bulunacak."

HAFTANIN FIRSATI

Akdenizli KOBİ'ye 15 milyon TL destek
Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı 2014 Yılı Mali Destek Programı'nda Antalya, Isparta ve Burdur'da faaliyet gösteren KOBİ'lere 15 milyon TL'lik destek ayrıldı. 2014 Yılı Mali Destek Programı adı altında ilerleyen çalışma 'Yenilikçilik Odaklı İktisadi Kalkınma' ve 'Alternatif Turizmin Geliştirilmesi' alt başlıklarından oluşuyor. Proje destek oranı toplam bütçenin yüzde 50'sinden fazla olamıyor. Destek tutarları ise en az 100 bin, en fazla 500 bin TL olarak belirlenmiş durumda.

ŞEHRİN AR-GE KARNESİ
* Faydalı model-Patent (2013): 33
* Ar-Ge mühendisi: 112
* Ar-Ge merkezi: 3
* Ar-Ge projelerinin toplamı: 56
* Üniversiteyle çalışan KOBİ: 62
* TÜBİTAK-KOBİ projeleri: 111
* KOSGEB-KOBİ projeleri: 68
* Avrupa Birliği projeleri: 56
* 25 yaş altı girişimci: 220

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya'nın gözü Premier Lig'de
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN