Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Borsa'da alacakaranlık seansı

Borsa İstanbul'da, art arda iki gün 77 dakika işlem yapılamadı. Salı günü 62 dakikalık duruşa rağmen, işlem hacmi 500 milyon TL arttı. Veri merkezinin güvenliği de artık sorgulanıyor

Giriş Tarihi: 24.7.2014
Bölgesel güç olma hedefi doğrultusunda teknolojik altyapısını güçlendiren ve bu yılın başında da Nasdaq OMX ile stratejik ortaklık gerçekleştiren Borsa İstanbul'da, iki gündür yaşanan teknik arızalar soru işaretlerine neden oldu. Salı günü teknik arıza nedeniyle 62 dakika boyunca işlem yapılayan Borsa İstanbul'da dün de açılış seansı 15 dakika gecikmeyle başlayabildi. İstinye'de iki günde toplam 77 dakika işlem yapılamadı. İki gün üst üste yaşanan teknik arızalar, borsanın teknik altyapısının sorgulanmasına neden olurken, borsaların en önemli özelliği olan likidite fonksiyonunun da sekteye uğradığı belirtildi. Borsa İstanbul'da bu yılın mayıs ayında altyapının geliştirilmesi için 14 milyon TL'lik harcama yapıldı. Borsa İstanbul Başkanı İbrahim Turhan, birincil veri merkezi ve veri ekranının hayata geçirildiği basın toplantısında bu yatırımın İstanbul'un finans merkezi olmasına katkı sağlayacağını ileri sürmüştü. Borsa İstanbul, bu yıl ayrıca Nasdaq OMX ile, teknoloji alımını da içeren stratejik ortaklık gerçekleştirdi.

SEANS KISALDI HACİM ARTI
Borsanın yaklaşık 1 saat durduğu 22 Temmuz'da işlem hacminin patlaması dikkat çekti. İşlemlerin normal süreler içerisinde yapıldığı 21 Temmuz'da hacim 2.9 milyar TL olmuştu. İşlem süresinin 62 dakika kısaldığı 22 Temmuz'da ise bu rakam, 500 milyon lira artarak 3.4 milyar liraya çıktı.

KAFA KARIŞTIRAN EMİR

Borsa İstanbul'da 22 Temmuz'da 62 dakikalık duruşa bir aracı kurumun gönderdiği emir neden oldu. Açıklamada da, bir aracı kurum tarafından gönderilen emir düzeltme mesajında kullanılan yazılımın işlemlerin durmasına neden olduğu belirtildi. Bu kurumun borsaya ilk defa emir iletmediğine dikkat çeken borsacılar, önemli bir riske de dikkat çekti. Borsa İstanbul bünyesinde bulunan ve Türkiye'nin bütün verilerinin toplandığı 'veri merkezi'nin güvenliğinin de risk altında olduğunu belirtiyor.

BORSA İSTANBUL: NASDAQ SİSTEMİNE 2015'TE GEÇİLECEK
Konuyla ilgili sorularımızı yanıtlayan Borsa İstanbul, 22 Temmuz'daki duraksamayı bir aracı kurumun yazılım sistemine bağladı. Dünkü duruşu ise operasyonel bir sorun olarak değerlendiren Borsa İstanbul, "Sorunlar yaşanan sistem, 1993'ten beri kullanılıyor. Pay Piyasası İşlem Sistemi Haziran 2015'te Nasdaq sistemlerine taşınacaktır" dedi.

CEVAP ARANAN SORULAR
Yatırımlara rağmen, teknik aksaklıklar niçin bitmiyor?
Gönderdiği emir ile sistemi bozan aracı kurum, ilk defa mı emir iletiyor?
İşlem süresinin kısaldığı gün, işlem hacmindeki yüzde 17'lik artışın nedeni ne?
Türkiye'nin bütün verilerinin toplandığı 'veri merkezi'nin güvenliği nasıl sağlanıyor?
Paralel yapıya yönelik operasyon düzenlendiği gün, Borsa İstanbul'da teknik arıza olması tesadüf mü?
OKTAY ÖZDABAKOĞLU
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Borsa'da alacakaranlık seansı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN