Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Kuru'ya yatırım yapan yaşa bastı

Giriş Tarihi: 30.7.2014
Yılbaşında kilogramı 15 liraya çıkan ve yüksek fiyatıyla karkas etle yarışan kuru fasulye, bu yıl çiftçiyi üzecek. Para ediyor diyerek bu yıl ekim alanını artıran üreticiler, bu kez de fazla üretim yaptı. Üstelik Mısır, Çin, Arjantin ve Avustralya'da da üretim bolluğu yaşanıyor. Dünyada arz fazlasından dolayı fiyatın yüzde 50 düştüğünü söyleyen Orgin Agro Yönetim Kurulu Başkanı Alper Önel, geçen yıl Mısır'dan ithal edilen ve tonu 2 bin 500 dolar olan kuru fasulyenin bu ay bin 600 dolardan getirilmeye başlandığını açıkladı. Alınan bilgilere göre Türkiye'de 200 bin ton olan üretim de bu yıl 250 bin tona yükseldi.

FİYATI 6.5 TL'YE DÜŞECEK

Yılbaşında raf fiyatı ortalama 13-14 TL olan kuru fasulyenin önümüzdeki günlerden itibaren 6.5-7 TL'ye düşmesi bekleniyor. Önel, Mısır'ın dışında Avustralya'da da açılış fiyatlarının çok düşükten başladığını söyledi. Ağustos ayında Türkiye'de hasat yapılacağını belirten Önel, "Arjantin ve Mısır'da rekolte çok iyi. Geçen yıl Arjantin'de aşırı kuraklık, Çin'de aşırı yağış vardı. Dünyada mal yoktu. Bu yıl tüm dünyada bol ürün var. Açılışı Mısır yaptı. Şimdi sırada Avustralya ve Arjantin var" diye konuştu.

MERCİMEK TIRMANIYOR
Kırmızı mercimekte ise fiyat yükseliyor. Alper Önel, geçen yıl 2.5-3 TL olan raf fiyatının bugünlerde 3.5 TL'ye çıktığını söyledi. Kırmızı mercimekte Hindistan'dan büyük oranda ithalat yapıldığını belirten Önel, "Hindistan'da beklenen 900 bin tonluk üretim gerçekleşmedi. Açılış fiyatı yüksekten başladı. 2015'e kadar fiyat artacak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kuru'ya yatırım yapan yaşa bastı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN