Türkiye'nin en iyi haber sitesi

KOBİ'ye tekno-fabrika hibesi

Hükümet KOBİ'ler için yeni bir hibe programının startını verdi. Patentli buluşlar için desteklerin üst limitleri 10 milyon TL'ye kadar çıkıyor. Neredeyse orta ölçekli bir fabrika yatırımına denk gelen hibe desteği için 3 aylık başvuru süresi var

Giriş Tarihi: 12.8.2014
Türkiye ekonomisindeki katma değeri artırmak cari açığı kapatmak isteyen hükümet, yeni bir hibe programının startını verdi. Bugüne kadar birçok alanda KOBİ'lere teşvik sağlayan devlet bu sefer hem kesenin ağzını açtı hem de elini taşın altına koydu. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nca verilen 'Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı'na başvurular başladı.

TEKNOLOJİYE DESTEK

Destek programı kapsamında geri ödemesiz olarak sağlanacak desteklerin üst limitleri büyük işletmelerde 2 milyon TL, orta ve küçüklerde ise 10 milyon TL olarak belirlendi. Programın destek unsurlarını; makine ve teçhizat, kredi faiz ve işletme gideri desteği oluşturuyor. Destek süresi kredi faiz de 36 ay, işletme gideri unsurunda ise 1 yıl olarak belirlendi. Hayata geçirilen uygulamanın bugüne kadar verilen en büyük desteklerden biri olduğunu söyleyen Nanomam Ar-Ge Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Özmete, programdan nasıl yararlanılacağını ise şu sözlerle anlattı: "En fazla 5 yıl önce yurtiçi veya yurtdışında Ar-Ge ve yenilik projesini başarıyla tamamlamış olanlar ile yurtiçinde veya yurtdışında öz kaynaklar kullanılarak ortaya çıkan teknolojik ürüne, "İncelemeli Patent Belgesi" almış şirketler Teknoyatırım Programı'ndan yararlanabilirler."

HEDEF PATENTLİ EKONOMİYE GEÇİŞ
Mustafa Özmete programın amacına ilişkin ise şunları söyledi: "Ülke ekonomisinin uluslararası düzeyde rekabet edebilir bir yapıya kavuşturulması gerekiyor. Özellikle patenti alınan teknolojik ürünler bu anlamda büyük önem taşıyor."

İNOVASYON TURU

MAKİNE İHRACATINA AMERİKA DOPİNGİ

1. Makine sektöründe, 2014 yılı ilk 6 ay verilerine göre ithalatı karşılama oranı önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 16'lık artışla yüzde 52.3'e yükseldi. Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Dalgakıran, " En fazla makine ihracatı gerçekleştirdiğimiz ikinci ülke olan Amerika'ya ihracatta yüzde 27.9'luk artış yaşandı. Fransa, İtalya ve İran'a yaptığımız ihracatımızda da artış var" dedi.

DOĞANAY'DAN İÇİ CAM DIŞI PLASTİK ŞİŞE
2. Şalgam suyu üretimi ile 1990'lı yıllarda ticari hayatına başlayan Doğanay Gıda, şişelemede yeni bir teknoloji başlattı. Daha önce yüzde 90 pet şişe kullanan şirket, 40 milyon euro yatırım yaparak cam şişeyi pet ile kaplayarak ürünlerin ömrünün daha uzun olmasını sağladı. İlk önce limonatada denenen bu teknoloji, birkaç yıl içinde diğer ürünlerde de kullanılacak.

BÜYÜK İŞLETMELERE DE 2 MİLYON TL DESTEK VAR
Sağlanacak destek üst limitleri
Büyük işletmeler: 2 milyon TL
Küçük işletmeler: 10 milyon TL

DESTEKLENEN HARCAMA KALEMLERİ
Makine ve teçhizat bedelleri
Yardımcı makine ve teçhizat bedelleri
Makine, araç-gereç bedelleri
Montaj giderleri 3 Fizibilite raporu gideri

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
KOBİ'ye tekno-fabrika hibesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN