Rusya'ya yaptırımlar ihracatı uçuracak

Rusya'yla yapılan görüşmelerin sonucunda Türkiye'de üretilen gıda ürünleri gümrük birliğindeki Kazakistan ve Belarus'a da ihraç edilecek.

Giriş Tarihi: 13.8.2014 16:03 Güncelleme Tarihi: 13.8.2014 16:16
Rusya Federasyonu ile Türkiye arasında gıda ihracatının genişletilmesine yönelik ön görüşmelerin başladığı, heyetler arasındaki görüşme sonuçlarına göre Türkiye'nin sadece Rusya'ya değil, gümrük birliği üyesi ülkelere de gıda ihracatı yapmış olacağı bildirildi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Türkiye'den hayvansal ürünler ile su ürünleri başta olmak üzere yeni ithalat bağlantısı yapmak isteyen Rusya'nın Ankara'ya üst düzey heyet gönderdiği bildirildi. Rusya Federasyonu ile Türkiye arasında bu kapsamdaki ön görüşmelerin başladığı ifade edilen açıklamada, heyetler arasındaki görüşmenin sonuçlarına göre sadece Rusya'ya değil, gümrük birliği üyesi ülkelere de gıda ihracatının yapılacağı ifade edildi.

Açıklamaya göre, Rusya adına görüşmeye katılan Bitki Karantina Servisi Başkan Yardımcısı Alexie Alekseenko, bu yıl yeni imkanların oluştuğunu ve bu görüşmelerin gelecek yıllarda yapılacak ticaretin de yönünü belirleyeceğini ifade etti. Türkiye'den ithal edilecek ürünlerin federasyon üyesi diğer ülkelere geçeceği için çok büyük bir pazarın söz konusu olduğunu belirten Alekseenko, daha önce Rusya'ya ihraç edilmemiş yeni ürünlerin de gündeme alınabileceğini kaydetti. Alekseenko, hayvansal gıdalar başta olmak üzere özelikle süt ve süt ürünleri, kanatlı eti ve ürünleri, su ürünleri, damızlık yumurta ve damızlık hayvanların ithal edilmesi konularını görüşmek istediklerini belirtti.

Rusya Federasyonu için ithal edecekleri ürünlerde sertifikasyonun ve Rusya Federasyonu normları ile gümrük birliği normlarına uyulmasının kendileri için önemli olduğunu ifade eden Alekseenko, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının kendilerine verdiği garantiyi kabul etmeye hazır olduklarını bildirdi.

Ürün grupları üzerinde teknik detayların görüşüldüğü toplantıda, sektör bazında öncelikle sertifikalar üzerinde en kısa zamanda anlaşma sağlanması kararlaştırıldı. İhracat yapmak isteyen işletme listeleri Rusya Federasyonu yetkililerine iletilirken, gerekli incelemelerin en kısa sürede bitirilmesi yönünde karar alındı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya'ya yaptırımlar ihracatı uçuracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN