Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyada bir “ilk”: SMS çağrı merkezi

Giriş Tarihi: 2.9.2014 14:56

Turkcell’n genel müdür yardımcısı Burak Sevilengül, müşteri hizmetlerinde yaptıkları yatırımları ve elde ettikleri sonuçları Bilboa’da açıkladı.

Çiftçiye hava durumu, ev hanımlarına yemek tarifi, gençlere mesajlı destek!

İletişim sektörünün önemli firması Turkcell'in genel müdür yardımcısı Burak Sevilengül, müşteri hizmetlerinde yaptıkları yatırımları ve elde ettikleri sonuçları Basketbol Dünya şampiyonasında milli takımımızın grup maçlarını oynadığı Bilboa'da açıkladı. Türk milli takımının resmi sponsoru olan firma yetkilileri teknolojiyi müşteri hizmektlerine nasıl dahil ettiklerini Carlton Hotel toplantı salonunda medyaya anlattı...

Burak Sevilengül'ün yaptığı sunumda 34.6 milyon kullanıcısıyla müşterisiyle dünyadaki 206 ülkenin nüfusundan daha fazla müşteriye sahip olan firma 'yeni nesil müşteri hizmetleri yönetimi' için, son 5 yılda 100 bin adam/saat geliştirme yaptığını belirtti.

Firma kullanıcı ihtiyaçlarına göre 'gençler, emekliler, ev hanımları, esnaf, çiftçi, profesyoneller, engelliler, kamu çalışanları ve Platinum' çatıları altına gruplanan Turkcell müşterileri, yaşam tarzı ve kullanım alışkanlıklarına göre 'kişiselleştirilmiş' hizmet veriyor.

Marka hedefleri doğrultusunda her yıl 20 bin adam/saat teknolojik ürün ve hizmet geliştirmesi yaparak; laftan anlayan sesli yanıt sistemi, engelliler için işaret diliyle görüntülü çağrı yanıtlama, webchat gibi alanlarda dünya çapında 'ilk'lere imza attı. Sesli tanıma sistemini 10 milyonun üzerinde Turkcell'li kullanırken, bu teknoloji sayesinde annenin evlenmeden önceki soyadını kullanma gibi zorunluluklar da ortadan kalkıyor. Yine uzaktan cihaz tanıma teknolojisi ile her Turkcell'linin cihazı, sistem tarafından tanınıyor ve servis ya da bayiye gitmeden çözülmesi mümkün olan sorunlar, uzaktan gideriliyor. Bu sistem, devreye girdiği günden itibaren toplam 782 bin Turkcell'li tarafından kullanıldı.

Burak Sevilengül: "Müşterimiz bizim için 'bir numara'dan daha fazlası"
Müşteri yönetiminde devrim niteliğindeki yeni teknolojileri ve Turkcell'in yeni nesil müşteri yönetimindeki inovatif çözümlerini basın mensuplarıyla paylaşan Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Burak Sevilengül, Turkcell'i 34,6 milyon nüfuslu büyük bir ülkeye benzetti. Turkcell ülkesinin, nüfus bakımından dünyadaki 206 ülkeden daha büyük olduğunun altını çizen Sevilengül, her bir müşterinin herhangi bir telefon numarasından yani bir hattan daha fazlası olduğunu söyledi. Her Turkcell'linin kültür, davranış ve tüketim alışkanlıkları bakımından benzersiz olduğunu vurgulayan Sevilengül, uzun arayışlar sonucunda, hem sektöründe hem de dünyada pek çok şirkete ilham veren bir kişiselleştirme anlayışı geliştirdiklerini belirtti.
Sevilengül sözlerine şöyle devam etti: "İletişim ve teknoloji dünyasında yaşanan fiyat odaklı yoğun rekabete rağmen, bugün Türkiye'de cep telefonu kullanan her iki kişiden biri Turkcell'li. 34,6 milyon müşterimiz her gün bir seçim yapıyor ve Turkcell'le iletişim kurmayı tercih ediyor. Müşterilerimizin Turkcell'i, 'ilk' sırada tercih etmelerinin sırrı, yüksek memnuniyet sahibi olmalarında saklı… Hedefimiz, tüm işlerimizde en büyük önceliği müşteri mutluluğuna vererek, her Turkcell'linin deneyimini mükemmelleştirmek. Bunun için de inovatif çözümler sunarak, teknoloji gücümüzü sonuna kadar kullanıyoruz. Bizim için müşterilerimiz bir numaradan ya da telefon hattından ibaret değil. Her bir Turkcell'linin çok özel taleplerine ve bizden beklentilerine en iyi şekilde cevap vermek öncelikli görevimiz."

34,6 MİLYONU İHTİYACINA GÖRE GRUPLADI, İLHAM KAYNAĞI OLDU


Turkcell'lilerin özel ihtiyaçlarından yola çıkarak 34,6 milyon müşteriyi dokuz farklı segmente gruplayarak hizmet etme ilkesini benimsediklerinin altını çizen Burak Sevilengül, segmentleri şöyle sıraladı: "Gençler, emekliler, ev hanımları, esnaf, çiftçi, profesyoneller, engelliler, kamu çalışanları ve platinum…"

DÜNYADA BİR "İLK": SMS ÇAĞRI MERKEZİ


Gençlerin, konuşmak ya da bir noktaya doğrudan gitmek yerine, yazışarak iletişimde yoğunlaşma özelliğini farkeden Turkcell, dünyada bir ilk olma özelliğine sahip 'SMS ile çağrı merkezi hizmeti'ni geliştirdi. Bu amaçla, 2012 yılında Karabük'te sadece SMS ile hizmet veren çağrı merkezini açan Turkcell, bu hizmete Gencaver adını verdi. Gencaver, geçtiğimiz yıl SMS hizmetine ek olarak Webchat ve Twitter üzerinden de hizmet modüllerini devreye aldı. Gencaver üzerinden yılda 6 milyon SMS, 1 milyon Webchat yanıtlanıyor.

TARIM DOKTORU İLE 12 BİN TARLA DAHA VERİMLİ


Turkcell'in bir diğer 'ilk'i de 1,6 milyon çiftçiye özel hizmet üreten 'tarım doktoru'. Tarım doktoru sayesinde çiftçiler, tarlalarının toprak analizini yaptırıyor, tarım zararlıları ile mücadele videoları izliyor, sadece ziraat mühendislerinin çalıştığı özel çağrı merkezi hizmeti alıyorlar. Tarım doktoru hizmeti kapsamında bugüne kadar 12 bin tarla kayıt altına alındı, toprak analizleri yapıldı ve ciddi verimlilik artışları sağlandı. Ziraat mühendislerinden oluşan özel çağrı merkezi hizmeti de dünyada ilk olma özelliğine sahip.

TURKCELL MAĞAZALARINDA EMEKLİLERE ÖZEL TEKNOLOJİ EĞİTİMİ


Turkcell ülkesinde emekli ve yaşlıların da özel bir yeri var. 600 bin üyesi olan Emekliler Kulübü'nü kuran Turkcell, işe Türkiye'nin ilk yerli cep telefonu olan T40'a, 'kolay kullanım' özelliği ekleyerek başladı. Bir ay önce piyasaya çıkan T50'de de aynı özelliğe yer veren Turkcell, kolay kullanım ara yüzü sayesinde emeklilerin ve yaşlıların ekranı daha büyük olarak görmelerini sağlıyor. Ayrıca, emekliler için sağlık yaşam servisleri de geliştiren Turkcell, ilaç saati hatırlatmasından, sağlık verilerinin bir arada tutulmasına kadar pek çok özel hizmet sunuyor. Turkcell'in emekliler için geliştirdiği önemli hizmetlerden biri de mağazalarda teknoloji eğitimleri. Görüntülü görüşmeden, kullandıkları cihazların özelliklerine kadar ihtiyaç duyulan tüm konularda, Turkcell Emekliler Kulübü üyeleri teknoloji uzmanlarından eğitim alıyorlar.

DOLABINDAKİ MALZEMEYİ SÖYLE, YEMEK TARİFİN CEBİNE GELSİN


Ev kadınlarını da odağına alan Turkcell, Akıllı Kadınlar Kulübü çatısı altında pek çok teknolojik yenilik geliştirdi. Çocuğum ve Ben uygulaması ile anne-babalara çocuk gelişimi özel ürünleri sunan Turkcell, Yemek Guru adlı uygulaması ile de 'bugün ne pişireyim' sıkıntısına çare oluyor. Uygulama ile ev kadınları erzak ve buzdolaplarındaki malzemeyi 2222'ye GURU yazarak SMS attıklarında, ellerindeki malzemeye uygun yemek tariflerini cep telefonları aracılığıyla anında alıyorlar. Ev kadınları için özel olarak geliştirilen Facebook sayfası ise halen 600 bin kadına ulaşıyor ve ihtiyaç duyulan tüm hizmetler bu sayfa üzerinden gideriliyor.

ESNAF, MEMUR VE ÇALIŞANLAR DA UNUTULMADI

Memur, profesyonel çalışan ve esnaf segmentleri için de teknolojik ve inovatif ürünler geliştiren Turkcell, özellikle esnaf için yarattığı uygulama ile dikkat çekti. İki ay önce esnafın özel ihtiyaçlarına yönelik geliştirdiği uygulamasını tanıttı. Turkcell, esnafın hem yeni müşteri edinmesine hem de mevcut müşterisini daha verimli yönetmesine katkıda bulunuyor. Uygulama iki ay gibi kısa bir sürede 43 bin esnaf tarafından kullanılmaya başlandı. Memurlar ise www.memurlar.net web sitesi ve memurlara özel çağrı merkezi üzerinden hizmet alıyor. Yılda 2,7 milyon memurun çağrısına cevap verilirken, memurlar için kritik öneme sahip yabancı dil sınavına yönelik mobil uygulama da geliştirildi. Beyaz yakalı olarak tanımlanan profesyonel çalışanlara da, Profesyoneller Kulübü ile çözümler sunuluyor. Profesyoneller Kulübü üyelerine, mesai saatleri içinde çağrı merkezinde önceliklendirme hakkı tanınırken, e-posta yoluyla da yardım sağlanıyor. Profesyoneller Kulübü çatısı altında yılda 2 milyon çağrıya, 84 bin e-postaya yanıt veriliyor.

SADECE 6,3 SANİYEDE ÇAĞRI MERKEZİNE BAĞLANILIYOR

İşi ve yaşam tarzı gereği yoğun iletişim ihtiyacı olan müşteriler için geliştirilen Turkcell Platinum, yeni nesil müşteri hizmetleri konusunda dünyaya rol model olan bir diğer 'kişiselleştirilmiş' hizmet örneği. Turkcell'liler için 'ayrıcalıklar dünyası'nın kapısını aralayıp hayatlarına hız, konfor ve keyif katan çözümler sunan Platinum, özel bir ekiple çalışıyor. Platinum Hizmet Ekibi, müşterilerinin telefon, tablet veya Turkcell hattıyla ilgili tüm soru ve taleplerine, kapılarına kadar giderek yanıt veriyor. Ekip telefon, tablet, laptop, VINN arızası durumunda iletişimin kesilmemesi için geçici bir cihaz temin ediyor, cihazı Teknik Servis'e ulaştırıyor ve tamirden sonra yine müşteriye teslim ediyor. Turkcell Platinum'lular kendilerine özel Platinum Müşteri Hizmetleri sayesinde haftanın her günü, 7/24 hiçbir şekilde sıra beklemeden ve doğrudan müşteri temsilcisine bağlanarak hizmet alıyor. Herhangi bir Platinum üyesi, çağrı merkezine bağlanmak isteğinde sadece 6,3 saniyede karşısında bir muhatap buluyor.
Turkcell Platinum müşterilerine sunduğu bu ayrıcalıklı ve bütünleşik hizmetle, Turkcell Global Bilgi, Avrupa Çağrı Merkezi ve Müşteri Hizmetleri Ödülleri'nde (European Call Centre & Customer Service Awards) Avrupa'nın en iyi çağrı merkezi seçildi. Platinum Müşteri hizmetleri yılda 1,4 milyon çağrı karşılıyor, 84 bin Platinum'luya birebir ulaşarak çözüm sunuyor. Platinum mobil uygulaması ise 200 bin kişi tarafından kullanılıyor.
Görme engelliye günlük gazete okuma servisi

Turkcell'in yeni nesil müşteri memnuniyeti anlayışının en özel bölümü ise Engelliler. Turkcell Engel Tanımayanlar çatısı altında hizmet üretilen bu segment, Görüntülü Çağrı Merkezi, Engelli Dostu Mağazacılık, Turkcell Hayal Ortağım, Neredeyim Destek Servisi, İşitme Engelliler için Çalarken Dinlet, Sesli Bilgi Servisi ve Görme Engellilere Sesli Fatura gibi kalbe dokunan hizmetleri kapsıyor. Hayal Ortağım ile görme engellilere binlerce kitap, günlük gazete haberleri ile köşe yazarlarının yorumları cep telefonu üzerinden sesli olarak okunuyor. Bu servis 2014 yılı Dünya Mobil Kongresi'nde (MWC) 'dünya birinciliği' ödülünü kazanmayı başardı.

ARAŞTIRMALAR 'BİP SESİ UYARI TONU KALSIN' DİYOR


34,6 milyonluk Turkcell ülkesinin model olan segmentasyon anlayışının ardından, gündemdeki bazı sıcak konulara da değinen Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Burak Sevilengül, Bip Sesi Uyarı Tonu, İstenmeyen SMS'lerin Engellenmesi ve Yurtdışı Tarifeler üzerinde durdu.
Bip Sesi Uyarı Tonu konusu üzerinde özellikle duran Sevilengül, İPSOS araştırma şirketinin son yapılan, Ağustos 2014 tarihli araştırmasının sonuçlarını paylaştı. Araştırmaya göre, numarasını başka bir operatöre taşıyan aboneler için Bip Sesi Uyarı Tonu'nun kalkmasına ihtiyaç olmadığını vurgulayan Sevilengül, şunları söyledi:

"Numara taşıma uyarı tonuna ilişkin bir düzenleme ihtiyacı bulunmuyor. Uyarı tonu aboneleri bilgilendirme amaçlı bir tüketici hakkı olarak sunuldu. Arama yapan abonelerin nasıl ücretlendirileceğine dair bir fikri olması için bu bilgilendirmeye ihtiyacı var. İPSOS'un yaptığı araştırmaya göre uyarı sesine ilişkin herhangi bir şikayet yok ve abonelerin büyük bölümü uygulamanın aynen devam etmesini istiyor. Eğer numara taşınabilirliği düzenlemesine ilişkin bir değişiklik yapılacaksa özellikle müşteri şikayetlerinin yoğunlaştığı konulara odaklanmalı diye düşünüyorum."

İSTENMEYEN SMS'LERE SON


Cep telefonu kullanıcıları için kritik konulardan bir tanesi olan istenmeyen SMS bildirimlerine yönelik müjdeli bir haber veren Sevilengül, "Turkcell SMS+ uygulaması ile müşterilerimiz, kaynağı ne olursa olsun numerik veya alfanümerik olarak gelen istemedikleri tüm SMS bildirimlerini artık engelleyebiliyorlar" dedi. Sevilengül, istenmeyen SMS'lerin Turkcell Müşteri Hizmetleri, www.turkcell.com.tr/hesabım veya 2222'ye kısa mesaj yoluyla engellenebileceğinin altını çizdi.

AKILLI YURTDIŞI 50 ÜLKEDE GEÇERLİ


Sohbet toplantısına katılan basın mensuplarının soruları üzerine yurtdışı ses ve data ücretleri konusuna da değinen Sevilengül, yurt dışı seyahatlerinde Turkcell'i tercih edenlerin mevcut tarifelerini yurt dışında da kullanabileceklerini belirtti. Akıllı Yurtdışı Tarifesi'nin 50 ülkede geçerli olduğunu da hatırlatan Sevilengül şöyle devam etti:
"Turkcell müşterileri her 30 dakika konuşmaya veya her 30 MB'lik kullanıma 25 TL ödüyor. Müşterilerimiz, eğer ihtiyaç duyarlarsa, günlük 25 TL'ye cep telefonu veya tabletleri için 250 MB data satın alabilirler. Amacımız, yurtdışı kullanımlarda, gelecek dönemlerde de daha fazla avantaj sunabilmek."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyada bir “ilk”: SMS çağrı merkezi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN