Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güney Kafkasya gazında tarihi gün

Giriş Tarihi: 21.9.2014

Güney Kafkas Doğalgaz Boru Hattı'nın temeli Bakü'de atıldı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, "Burada kaybeden taraf yok, herkes kazanacak" dedi

Avrupa'nın enerji haritasını değiştirecek Güney Kafkas Doğalgaz Boru Hattı'nın temeli atıldı. Bakü yakınlarındaki Sangaçal Terminali'nde düzenlenen törene Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras, Karadağ Başbakanı Milo Çukanovic ve diğer yetkililer katıldı.

HERKES KAZANACAK
Törende Türkiye'yi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız temsil etti. Tüm ülkelerin projenin gerçekleşmesi için çalıştığını belirten Aliyev, projenin kendi ülkesi için de büyük önem taşıdığını belirterek şöyle konuştu: "Doğalgazımızı dünya piyasalarına çıkararak ek gelir elde edeceğiz. Avrupa ülkeleri de yeni enerji kaynağı elde edecek. Bu asrın projesidir. Yüzyıl boyunca bize yetecek. 20 yıl önce başlatılan enerji politikası bizi bugüne getirdi. O zaman belirlediğimiz strateji sayesinde bugünkü duruma gelindi. Tüm ülkeler takım halinde çalışacak. Burada kaybeden taraf yok. Herkes kazanacak."

2019'DA AVRUPA'DA

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Asrın Anlaşması"nın 20. yılı ve Güney Kafkasya Gaz Koridoru'nun temel atma töreninde konuşma yaptı. Türkiye ile Azerbaycan arasındaki enerji projelerinin sadece bölgeye değil, geniş bir coğrafyaya barış ve istikrar getireceğini söyleyen Bakan Yıldız, şu değerlendirmeyi yaptı: "Azerbaycan gazını 2018'in sonunda Türkiye'ye, 2019'da ise Avrupa'ya ulaştırmayı hedefliyoruz. Türkmen gazının, Rus ve Doğu pazarlarının yanı sıra Batı piyasalarına da Türkiye üzerinden erişmesini temenni ediyoruz. Keşke her ülke, bugün burada bulunanlar gibi, bu projelerin değerini anlayabilse ve iyi niyetle çabalarımıza ortak olabilse."

REFAH KUŞAĞINA DOĞRU

Yıldız, köklü bağların bulunduğu Güney Kafkasya'nın Türkiye bakımından vazgeçilmez önemde olduğunu kaydetti. Bölgenin, barış, istikrar ve refah kuşağı haline dönüşmesinin, geniş Avrasya coğrafyasına yönelik vizyonlarının temelini oluşturduğunu ifade eden Yıldız, bunun sadece bir enerji veya ulaştırma projesi olmadığını belirtti.

BİRLİKTE BARIŞ KORİDORU AÇIYORUZ
Asrın anlaşmasından bu yana Azerbaycan'la Türkiye'nin bütün çevre ülke ve bölgelere barış getirmeyi hedefleyen projeler geliştirdiğini söyleyen Yıldız, Bakü-Tiflis- Ceyhan projesiyle Kafkasya'yı Akdeniz'e, Bakü-Tiflis-Erzurum projesiyle ise Anadolu'ya bağladıklarını kaydetti. Güney Gaz Koridoru Projesi ve onun bel kemiği TANAP'la bu defa Balkanlar'ı Kafkasya'ya bağladıklarını söyleyen Yıldız, "Adeta bir 'barış koridoru' açıyoruz. Bu iki ülkenin 15 yıllık hedefin göstergesidir" dedi.

TÜRKİYE'DE TANAP'LA BİRLEŞECEK
Güney Kafkas Doğalgaz Koridoru, Şahdeniz 2 projesi kapsamında üretilen doğalgazı Türkiye ve Avrupa'ya taşıyacak. Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru hattı ile aynı güzergâhtan geçecek olan yeni boru hattı, Türkiye'de Trans Anadolu Boru Hattı (TANAP) ile birleşecek. Doğalgaz, Türkiye'den Avrupa'ya ise Trans Adriyatik Boru Hattı'yla taşınacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güney Kafkasya gazında tarihi gün
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN