Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Memurların yılbaşı ikramiyeleri netleşti

Giriş Tarihi: 29.12.2014 12:10 Güncelleme Tarihi: 29.12.2014 12:10
Memurların yılbaşı ikramiyeleri netleşti

Anayasa Mahkemesi, ikramiye hesabında 30 yıllık üst limitin kaldırılması için verdiği kararla memurların alacakları ikramiye oranları da netleşti.

Bugün itibarıyla memur 30 yılın üzerinde hizmet süresi olsa bile emekli olduğunda en fazla 30 yıllık ikramiyeye hak kazanabiliyordu. Fakat Anayasa Mahkemesi bu sınırın kaldırılmasına hükmetti. Karar Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra artık memurların emeklilik ikramiyesi 30 yıl değil, çalıştığı yıl üzerinden hasaplanacak. Tablodan da görüldüğü üzere 40 yıllık hizmeti olan bir genel müdür bu düzenleme öncesi en fazla 106 Bin TL emekli ikramiyesi alabiliyorken, bu düzenleme sonrası emekli ikramiyesi 141 Bin TL'ye yükselecektir. Tabloda yer almayan unvanlar için emekli ikramiyeleri orta dereceli kademelerdeki memurlar için yıl bazında 2.050 TL ila 3.000 TL, yüksek unvan ve dereceli memurlarda 3.500 TL ila 4.000 TL arasında fark oluşturacaktır.

EMEKLİLİK BAŞVURUSUNDA BULUNANLAR YARARLANMAYACAK

Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli kararı Resmi Gazete'de yayımlandığı tarihten itibaren hüküm doğuracak. Dolayısıyla bu tarihten sonra emeklilik dilekçesi verecek memurlar bütün hizmet yılları üzerinden emekli ikramiyesi alabilecekler. Fakat karar öncesinde emeklilik başvurusunda bulunan memurlar bu karardan ne yazık ki yararlanamayacaklar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Memurların yılbaşı ikramiyeleri netleşti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN