Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İsviçre'de hesabı olan özel isimler arasında bir Türk var

HSBC'nin özel müşterilerine dair detaylı banka hesap bilgileri basına sızdı. Dünyaca ünlü isimlerin olduğu o listede bir de Türk var.

Giriş Tarihi: 9.2.2015 16:33 Güncelleme Tarihi: 9.2.2015 16:54
İsviçre'de hesabı olan özel isimler arasında bir Türk var
HSBC'nin özel müşterilerine dair detaylı banka hesap bilgileri basına sızdı. Basına sızan bilgilerin 2008 yılında Fransız polisine teslim edilen dökümanların çok daha detaylı hali olduğu bildirildi. Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ) bu hesapların kimlere ait olduğunu, hangi ülke vatandaşlarının bankada ne kadar para tuttuğunu detaylarıyla açıkladı. Buna göre söz konusu tarihlerde Türklerin İsviçre'deki hesaplarındaki mevduatın toplam değeri 3.5 milyar dolardı. Gizli hesaplardaki toplam mevduatın ise o 2008'de verilen raporda 100 milyar dolar olduğu ifade ediliyor. HSBC'de off-shore hesabı olan Türkler'den şu ana kadar ismi bilinen tek kişi işadamı Selim Alguadiş oldu.

Guardian, dünyanın ikinci en büyük bankası HSBC'nin İsviçre kolunun, farklı ülkelerden binlerce varlıklı müşterisinin vergiden kaçmasına ve paralarını gizlemesine yardımcı olduğunu yazıyor. Gazete, bu belgelerin Guardian, BBC, Le Monde ve merkezi Washington'da bulunan Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu'nun ortak çabasıyla ele geçirildiğini belirtiyor.


UBS: PARA SAKLAYANA YARDIM ETTİK
BİREYLERE KAPI AÇIYOR


Guardian, 2005-2007 yıllarını kapsayan dosyaların, toplam hacmi 120 milyar dolara yaklaşan 30 binden fazla hesaba ışık tuttuğunu, bankanın bu dönemde, müşterilerinin düzenli olarak çoğunlukla döviz olmak üzere yüksek miktarlarda nakit çekmesine izin verdiğini, varlıklı müşterilerine Avrupa'daki vergilerden kurtulmasına sağlayacak hesaplar açtığını kaydediyor. Gazete ayrıca, bankanın bazı beyan edilmemiş "kara hesapların" yerel vergi makamlarından gizlenmesine yardımcı olduğunu, uluslararası suçlulara, yolsuzluğa karışmış iş insanlarına ve yüksek risk grubundaki bireylere kapı açtığını yazıyor.

HSBC'DE AÇILAN HESAPLARIN ÜLKELERE GÖRE DAĞILIMI

Haritada lacivert renkte gözüken ülkelerden açılan hesap sayısı açık mavi olan ülkelere göre daha fazla. Mavinin tonları açıldıkça toplam hesap sayısı azalıyor.

3.105 TÜRK'ÜN HESABI VAR

Türklerin İsviçre'deki hesaplarındaki mevduatın toplam değeri 3.5 milyar dolardı. Araştırmaya göre bankadaki hesaplarında en çok parası olan Türk'ün 263.7 milyon doları bulunuyordu. 2007 yılında sızdırılan rapora göre 3.105 müşterinin 4.584 banka hesabı vardı. Rapora göre 2005-2007 arasında Türkiyeli müşterilerin 3.5 milyar dolarlık mevduatı bankada hesabı olan 188 ülke arasında 23'üncü oldu. En çok para 31.2 milyar dolar ile İsviçreli müşterilerde bulunuyor.

Swissleaks'in, 47 ülkeden 157 gazetecinin ortak araştırması sonucunda ortaya çıkarıldığı vurgulanıyor. HSBC'den yapılan yazılı açıklamada ise kurallara uygun hareket etme ve vergi şeffaflığını kar etmenin önünde gördükleri vurgulanarak, "HSBC, bankacılık hizmetlerinin vergi kaçırmak için ya da kara para aklamak için kullanılmasını engellemek amacıyla tasarlanan girişimi ortaya koydu" ifadesine yer verildi.

LİSTEDE İSMİ OLAN TEK TÜRK

AFP'ye göre HSBC'nin hesaplarında şu ana kadar ismiyle yer alan tek Türk işadamı Selim Alguadiş. Alguadiş EKA Yönetim Kurulu Başkanılğı görevini yaparken 2009 yılında İran ve Libya'ya nükleer santral parçaları sattığı için ABD tarafından mali kara listeye alınmıştı. AFP'nin haberine göre Alguadiş hesabının varlığını doğruladı.

İŞTE İSVİÇRE'DE HESABI OLAN ÜNLÜ İSİMLER

Aliko Dangote (Bloomberg'e göre Afrika'nın en zengin adamı)

Diego Forlan (Dünyaca ünlü futbolcu)

Fernando Alonso (Dünyaca ünlü F1 pilotu)

Flavio Briatore (Renault F1 takımının başkanı)

Karekin II (Ermeni Ortodoks Kilisesi Lideri)

Ürdün Kralı II. Abdullah

Kâbus bin Seyd El Ebu Seyd (Umman Sultanı)

Valentino Rossi (MotoGP pilotu)

Kaynak: Hürriyet

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsviçre'de hesabı olan özel isimler arasında bir Türk var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN