Işıklar Erbil'den parlayacak

"Borçlar bitti, büyümeye devam" diyen Işıklar Holding'in patronu Rıza Işık, Erbil'deki ambalaj fabrikasından umutlu. Grubun ciro hedefi 1 milyar $

Giriş Tarihi: 21.2.2015
Işıklar Erbil'den parlayacak
Bankalara olan kredi borcu nedeniyle 2001 krizinde iflas edip İstanbul Yaklaşımı'na alınan Işıklar Holding'in patronu Rıza Kutlu Işık, "40'ıncı yılımızda hayal ettiğimiz yerde değilim ama dersimizi aldık. 1 milyar dolarlık ciro hedefimizi revize ettik" dedi. Kurdaki oynamaları "Dolar borcumuz yok, yükselse de avantajımıza olur" sözleriyle değerlendiren Işık, artık ders aldıklarını ve tüm yatırımlarını özkaynaklarla finanse ettiklerini belirtti. Grubun amiral gemisi Işıklar Ambalaj geçen yıl Erbil'de kurduğu fabrikadan umutlu. Rıza Kutlu Işık, "Bu fabrikamız Lafarge'ın en iyi tedarikçisi seçildi. Sadece bu şirketten 27 milyon torbalık sipariş aldık" diye konuştu. Türkiye ve bölgesinin inşaat sektörüyle gelişeceğine dikkat çeken Işık, bu alanda faaliyet gösteren bir şirket olarak bu yıl yüzde 15-20 oranında büyüme hedeflediklerini söyledi.

GIDAYA ODAKLANDIK

Işık, ambalajda Konya'daki fabrikada üretimin yüzde 35'inin gıdaya kaydığını belirterek şöyle konuştu: "2014'te önemli yatırımlar yaptık. 2015 meyveleri toplama yılı. Ambalajda asıl yatırımı gıdaya aktardık. Türkiye'de 8 renk baskı yapabilen iki fabrikadan biriyiz." Işık, en iyi bildikleri alanlara odaklanacaklarını ve 5 yılda en az 50 milyon euroluk yatırım yapacaklarını ifade etti.

'5 YILDA TAMAMEN HALKA AÇILACAĞIZ'
Şu anda grubun dört şirketinin halka açık olduğunu anlatan Rıza Kutlu Işık, "Hedefim 5 yılda tamamen halka açık hale gelmek. Diğer iştiraklerimizi de halka açacağız. Şirketlerine gelecek yatırım taleplerine açık olduklarını söyleyen Işık, "Ayhan Şahenk, 'İyi para veren ceketimi de alabilir' derdi. Ben de öyle düşünüyorum. Örneğin kireç fabrikalarından bu şekilde çıktık" dedi. Işık, toplam 4 milyon euroluk yatırımla kapasitesi artırılan Çemaş'ta bu yıl yüzde 30, sonraki yıllarda da yüzde 50 büyüme beklediklerini ifade etti.

'SU, EN İYİ BİLDİĞİMİZ İŞ'
Hidroelektrik Santral (HES) yatırımlarına Ordu'dan başlayan Işıklar Holding, jeotermale de sıcak bakıyor. Devlet Su İşleri'nin en eski müteahhitlerinden olduklarını belirten Rıza Kutlu Işık, "Su işi iyi bildiğimiz bir iş. Ağaç kesmeden, tünel açarak santrallar yapıyoruz. Avusturya'yı örnek alıyoruz" diye konuştu. Grubun üç HES lisansı olduğunu söyleyen Işık, sırada Gelincik'teki 6 MW'lık tesisin bulunduğunu, inşaatın bu yıl başlayacağını vurguladı. Işık, "Karabük'te Nuri Artok'la ortak bir lisansımız var" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Işıklar Erbil'den parlayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN