Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Habitat 'cadde'ye çıkıyor

Habitat Türkiye, 45 mağazaya çıkmak için kolları sıvadı. İstanbul'da prestijli caddelerde mağaza açmak istediklerini söyleyen CEO Funda Akın, "45 yılda 45 mağazaya ulaşmak için planlarımızı yaptık. Bayilik vererek hızla büyüyeceğiz" dedi

Giriş Tarihi: 22.2.2015
Habitat 'cadde'ye çıkıyor
2008'de Türkiye pazarına giren ev dekorasyon ve mobilya mağazası Habitat Türkiye, hedef büyüttü. Bugüne kadar Addresİstanbul ve Kanyon'da faaliyet gösteren şirket, mağaza sayısını 45'e çıkarmak için kolları sıvadı. Bunun 5-6'sının 1000 metrekarenin üzerinde olacağını söyleyen Habitat Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Funda Akın, "200 metrekarelik aksesuvar mağazaları açmak için merkezden onay aldık. Artık daha hızlı büyüyebileceğiz. 5 yılda 45 mağazaya ve 450 çalışana ulaşmak istiyoruz. Bağdat Caddesi ve Abdi İpekçi gibi prestijli caddelerde de mağaza açma planımız var. Ankara ve İzmir'den gelecek bayilik tekliflerine de açığız" dedi. Son dönemde bazı perakendecilerin küçülme yoluna gitmesinin, yeni fırsatlar yarattığını söyleyen Akın'la büyüme planlarını konuştuk.

2015'ten beklentileriniz neler?
Bu yıl seçim var. Seçimler mobilya satışlarını bir miktar etkiliyor. Bu dönemlerde insanlar aksesuvar gibi küçük şeyler alıyor ama büyük parçalara yönelmiyor. Bu yıl yüzde 5 seviyesinde büyüme bekliyorum.

Büyüme kararı almanızda hangi gelişmeler etkili oldu?
Son yıllarda çok sayıda mağaza boşalıyor. Konsepti güçlü olmayan perakendeciler küçülme yoluna gidiyor. Bu da bize büyümek için fırsat yaratıyor. Perakendede iyi yer bulmak ve kira-lokasyon örtüşmesi çok önemli. 200 metrekarelik aksesuvar mağazaları açmak için merkezden onay aldık. Artık daha hızlı büyüyebileceğiz. 5 yılda 45 mağazaya ve 450 çalışana ulaşmak istiyoruz. Bağdat Caddesi ve Abdi İpekçi gibi prestijli caddelerde de mağaza planımız var. Önümüzdeki yıllar Habitat için hayli hareketli olacak. AVM'lerde kiralar hâlâ olması gereken seviyelerin üzerinde.

ANKARA VE İZMİR HEDEFTE


Nerelerde olmak istiyorsunuz?
Anadolu Yakası'na bakıyoruz. Hem Bağdat Caddesi, hem de AVM'lere bakıyoruz. Yani caddeye çıkmayı düşünüyoruz. Ankara ve İzmir'i istiyoruz. Yurtdışında ise gözümüz Dubai'ye kayıyor.

Bayilik sistemiyle mi büyüyeceksiniz?
Evet, bayilikle büyüme düşüncemiz var. Habitat'la bu konuda anlaştık. Habitat'ın merkez yönetimi İngilizlerdeydi, şimdi Fransızlara geçti, daha hızlı büyümenin yolu açıldı. Çünkü daha ticari düşünüyorlar. İngilizler kısıtlayıcıydı.

Aynı konseptle mi büyüyeceksiniz?
Aksesuvar mağazalarımız Türkiye için farklılık getiriyor. Ev aksesuvarı satışı için en iyi alışveriş merkezlerinde sonuç alabiliriz diye düşündük. Bu yönde son yıllarda ciddi bir talep oluşmaya başladı.

Burada mutlaka olmalıyız dediğiniz yerler var mı?
Bağdat Caddesi, İstinye Park, Nişantaşı, Paladium ve Akasya AVM'yi düşünüyoruz. Ayrıca Modoko ve Masko da olabilir. Biz A ve B Plus'a hitap eden bir markayız ama mağazalarımızda 10 liralık mum gibi cazip fiyatlı aksesuvarlar da var. 35-45 yaş arası çoğunlukla bizden alıyor. İkinci ev için Habitat önemli bir adres haline geldi.

'ANADOLU'DAN CİDDİ TALEP ALIYORUZ'

Anadolu'dan Habitat ürünlerine ilgi nasıl?

Addresİstanbul'un Anadolu'dan ciddi bir müşteri kitlesi var. Orada kulaktan kulağa satış önemli. Bir kere duyuldu mu gerisi geliyor. Bursa'dan bir aileye satış yaptığınız zaman şehirde hızla duyuluyor. Anadolu'da para çok fazla ve eve özen çok yüksek. İnternet satışlarına başladık, Anadolu'dan da ciddi siparişler alıyoruz. 100 liranın üzerinde alışverişlerde nakliye ücreti almıyoruz. Erzurum, Gaziantep ve Trabzon'dan sipariş aldık. Addresİstanbul konseptini Anadolu'ya taşımak istiyoruz.

TÜRKİYE'DE ALIM OFİSİ AÇACAK


Habitat Türkiye'den alım yapıyor mu?
Koleksiyonumuzun yüzde 20'sini kendi seçtiğimiz ürünlerden oluşturacağız. Buna halı koyarak başladık. Ürünlerimiz genel merkezin hoşuna gitti ve yurtdışında da halı satmaya başladılar. Koleksiyon marka çay bardaklarımızı da ürün gamına dahil ettiler. Son olarak Denizlili bir havlu üreticisiyle anlaştılar. Türkiye'de tekstil, çini ve cam gibi ürünlere yönelik alım ofisi açmak istiyorlar. Türk tasarımcılarına karşı ilgileri oldukça yüksek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Habitat 'cadde'ye çıkıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN