Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yüz tanıyan akıllı devriye aracı yaptı

Giriş Tarihi: 3.3.2015
Yüz tanıyan akıllı devriye aracı yaptı

Ekin Technology, dünyanın ilk akıllı polis devriyesini geliştirdi. Polis otolarının üzerine takılan sistemle, ihlaller takip ediliyor. Sistemde yüz tanıma özelliği de bulunuyor

Türkiye'deki yazılım şirketleri yenilikçi ürünleriyle dünyada ses getirmeye başladı. Bu firmalardan biri olan Ekin Technology, dünyanın ilk akıllı polis devriyesini geliştirdi. Sistem, Türkiye'den önce başta Abu Dabi ve Azerbaycan olmak üzere birçok ülke tarafından şimdiden satın aldı. ABD ile de görüşmelerde sona gelindi. 'Ekin Patrol' adı verilen ve polis otolarının üzerine takılan sistem, akıllı devriye sınıfında dünyanın ilk ve tek ürünü olma özelliği taşıyor. Sistem hareket halindeyken de trafikte tüm araçların hızları okunabiliyor, ihlaller takip ediliyor, yüz tanıma sistemi kullanılabiliyor. Böylece aracın etrafında herhangi bir suçlu varsa anında tespit edilebiliyor.

KİLOSU 12 BİN DOLARA GELİYOR

Cihaz, kilo başına 12 bin dolarla Türkiye'nin en kazançlı ihracat kalemleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Türkiye ekonomisinin son dönemde katma değerli ihracata odaklandığını ifade eden Ekin Technology Yönetim Kurulu Başkanı Akif Ekin, dünyanın birçok ülkesinden ilgi gördüklerini söyledi. Son olarak Azerbaycan'a yüklü miktarda akıllı devriye satışı gerçekleştirdiklerini anlatan Ekin, "Toplam 400 'Ekin Patrol' talep eden Azerbaycan'a teslimatımız başladı. Milyar dolarlık yazılım ve donanım firması olma hayalimiz var" diye konuştu.

AKILLI DEVRİYENİN ÖZELLİKLERİ
Park halinde veya hareketliyken çalışıyor.
Görüş alanında bulunan tüm plakaları otomatik okuyup sorgulama yapıyor.
Tüm araçların hızlarını okuyarak ihlalleri otomatik olarak kaydediyor.
Araçlar birbirleriyle haberleşebiliyor.
Tüm araçlardan alınan canlı görüntüler tek bir merkezden izlenebiliyor.
Araçların harita üzerinden takibi de mümkün oluyor.
Sistemde yüz tanıma özelliği bulunuyor.
Hava kirlilik veya duman ölçüm algılayıcıları gibi özellikler de eklenebiliyor.

KISA HABER...

Acenteler KOBİ'lerle sektörün belkemiği
Sigorta şirketleri ile acentelerin mevcut yapısı ve çalışma sistemlerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Özser Group Sigorta ve PASAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Necmi Üze, "Sigorta sektöründe pazarlama sisteminin eksikliği her zaman duyulmaktadır. Bunun için acentelerin sorunları çözülmelidir. Acenteler, KOBİ'lerin de belkemiğidir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yüz tanıyan akıllı devriye aracı yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN