Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çözüm olmazsa olmaz bir süreç

Giriş Tarihi: 9.3.2015
Çözüm olmazsa olmaz bir süreç

Başkanı Mithat Yenigün, 'yle barışın yeniden inşa edeceğini belirtiyor. Mardinli işadamı Yenigün, "35 yıl yaşadıklarımıza dönüp baktığımızda barıştan başka bir yol yok" dedi

Başkanı ve Yenigün İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Yenigün'le inşaat sektörünün yurtdışı yatırımlarını, komşu ülkelerde yaşanan krizleri ve ni konuştuk.

Yenigün İnşaat ağırlıklı olarak yurtdışı işleri yapıyor. Hangi ülkelerde aktif çalışıyorsunuz?
Son 15 yıldır yurtdışı ağırlıklı çalışıyoruz. Rusya'ya ağırlık verdik. Suudi Arabistan'da işler yapıyoruz. Libya'da bir hastane işi almıştık bitimine yakın sıkıntılar çıktı. Afganistan'da Kabil Havaalanı'nı yaptık. Türkiye'de biz NATO firmasıyız. Bu da iyi bir referanstır. Son 10 yılda işler azaldı. Bu yüzden yurtdışına açılma kararı aldık. İlk açıldığımız pazar 1995'te Rusya oldu. Şu an bir AVM yatırımımız var.Rusya'daki kriz yatırımlarınızı etkilemedi mi?
Biz AVM'yi aldığımızda yüzde 100 develüasyon oldu. 1 dolar 32 rubleydi. Şimdi 63 rubleye çıktı. İtilaflarımız oldu ama eski işverenimiz olduğu için en kötü çözüm çözümsüzlükten iyidir diyerek gittik ve işe başladık. 2-3 ay içerisinde bitireceğiz. İşi bitirmemek gibi bir anlayışımız yok. bazen çok zarar da ediyoruz ama önceliğimiz iş bitirmek. İsmimizi korumak en büyük amacımız. Yaptığımız işlere bakarsak hep övgüler almışız. Her şeyin bir bedeli var tabi. Biz parayı değil övgüyü tercih ettik. Moskova ofisimizi açık tutalım istedik. Çekilen olmayalım ancak fazla bir iş almayacağımız hesaplayarak, başka pazarları araştıralım dedik. Irak da aynı şekilde. 2.5 milyar dolar imzalanmış sözleşmemiz var Müteahhitler Birliği'ne bağlı müteahhitler olarak. Hükümetimize dedim ki bu 2.5 milyarı kredi olarak açalım. Hem şu an Irak parasız durumda. Onun için bir jest yapmış oluruz. En güzeli de 2 milyar doları iç pazara verilmiş gibi olur. Çünkü en çok işçi götürdüğümüz ülke Irak. Mazot asfalt her şey buradan gidiyor. Maliki döneminde ilişkiler pek iyi değildi. Şimdi iyi. Bu öneriyi hükümet olumlu karşıladı. Bu jestle müteahhitlerimizin de önü açılır.
ARKADAŞINA GÖNDER
Çözüm olmazsa olmaz bir süreç
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN