Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sahibinden satılık ilk...

Sahibinden satılık pek çok değişik araç gördük. Ancak böylesi ilk kez oluyor. İşte bu aracı ilk yapan ayrıntı...

Giriş Tarihi: 21.4.2015 01:23
Sahibinden satılık ilk...
İlk yerli tır sahibinden satılık. Vanlı İsmail Mescioğlu tarafından imal edilen Türkiye'nin ilk yerli TIR'ı satılığa çıkarıldı.Sahibinden satılık tır Türkiye'de tek olma özelliğine sahip. Van'ın Tuşba ilçesinin Abdurrahmangazi mahallesinde ikamet eden servis şoförü İsmail Mescioğlu tarafından imal edilen Türkiye'nin ilk yerli TIR'ı satılığa çıkarıldı."ERDOĞAN'IN SÖZÜ CESARET VERDİ"

Arabalara olan özentisi ve özellikle dönemin Başbakanı şimdiki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Bir babayiğit çıksa da ilk yerli otomobilimizi üretse" sözünden cesaret alarak Türkiye'nin ilk yerli TIR'ını yaptığını belirten Mescioğlu, "Arabalara özentim çoktu. O süreçte Sayın Erdoğan'ın 'Bir babayiğit çıksa da ilk yerli otomobilimizi üretse' sözü benim için cesaret oldu. Ben de böyle bir şey tasarladım. Yaklaşık bir yıl boyunca cumartesi ve pazar günleri çalıştım, biçtim, uğraştım ve sonra bu hali aldı. Sonra 'Neden Türkiye'nin bir yerli TIR'ı olmasın' diye düşündüm ve bu şekilde meydana geldi" dedi.KİMSE SAHİP ÇIKMADI, SATILIĞA ÇIKARDI

Büyük umutlarla yaptığı TIR'a hiçbir yetkili veya kuruluşun sahip çıkmadığını ve emeğinin boşa gitmemesi için son çare olarak TIR'ı satmaya karar verdiğini ifade eden Mescioğlu, "TIR'ı satmamın nedenlerden biri; bize bir fikir verecek, bize destek olacak ve yol gösterecek birini bulamadım. Bunun üzerine emeğimiz heba olmasın ve masraflarımızı karşılamak amacıyla önce TIR'ı bir büfe olarak kullanmayı düşündüm, sonra bir köfteci dükkanı olarak değerlendirmeyi ya da festivallere katılmayı düşündüm ama bunların hiçbirini yapmadım. Son çare olarak TIR'ı satmaya karar verdim" diye konuştu."ÜLKEMİZDE TIR'I DEĞERLENDİRECEK BİR BABAYİĞİT YOK MU"

TIR'ı satışa çıkartmaktan dolayı üzüntülü olduğunu vurgulayan Mescioğlu, "Bazı siyasetçilerimizden 'bunu yapacak, bunu söyleyecek, buna cesaret edecek babayiğitler yok mu?' şeklinde söz duyuyoruz. Ben de buna örnek olarak buradan sesleniyorum, bunu satın alacak ve bunu değerlendirecek bir babayiğit yok mu ülkemizde?" dedi.

"TIR HAYALDİ GERÇEK OLDU, GERÇEK İSE YALAN OLDU"


Kurduğu tüm hayallerin boşa gittiğini ve umudunun kırıldığını anlatan Mescioğlu, "TIR hayalimdi gerçek oldu ama gerçekleştikten sonra bir şey yapamadığım için de yalan oldu. Bize de Ali Ağaoğlu gibi bir babayiğit denk gelirse, biz de seviniriz." şeklinde konuştu.MURAT 131'DEN YAPMIŞTI

Van'ın Tuşba ilçesinde yaşayan İsmail Mescioğlu, Murat 131 marka otomobili hurda malzemeler kullanarak 6 metrelik tıra dönüştürdü. İlçeye bağlı Abdurrahman Gazi Mahallesi'nde oturan ve servis şoförlüğü yapan Mescioğlu'nun kendi imkanlarıyla evinin bahçesinde yaptığı mini tır, vatandaşların ilgi odağı oldu.

Gerekli teknik malzemeleri satın alarak önce su motoruyla çalışan otomobil yapmayı planlayan Mescioğlu, bunu gerçekleştiremeyince satın aldığı Murat 131 marka bir otomobilin sadece motorunu kullanarak bir araba yapmaya karar verdi.

Daha sonra projesini büyüterek 6 metrelik tır yapmaya çalışan Mescioğlu, "Profil demirler kullanarak aracın şase kısmını oluşturdum. Motor aksamını da şaseye monte ettikten sonra tırın diğer kısımlarını zamanla oluşturmaya başladım. Bu çalışmalar bir yılımı aldı ve 6 bin liraya mal oldu. Yapacağım birkaç rötuşla aracım gerçeğini aratmayacaktır. Boş zamanlarımda yaptığım ve benzinle çalışan tırın patentini almak için yetkililerden yardım bekliyorum" dedi.

Yaptığı tıra İsmail Mescioğlu'nun kısaltması "İMES" adını veren Mescioğlu, modelini de İstanbul'un fetih tarihi "Şah 1453" olarak belirledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sahibinden satılık ilk...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN