Bu manşetler çok konuşuldu

İlkeli gazeteciliği amaç edinen SABAH yayın hayatına başladığı ilk günden itibaren ses getiren manşetler attı. Hep aynı heyecanla hem Türkiye hem de dünya gündemine damga vuran olayları sayfalarına taşıdı. İşte unutulmaz manşetlerden bazıları

Giriş Tarihi: 22.4.2015 15:33 Güncelleme Tarihi: 22.4.2015 15:52
Bu manşetler çok konuşuldu

Türkiye'nin yakın tarihine damga vuran SABAH, 30. yılında da aynı kararlılıkla yoluna devam ediyor. Teknoloji ve iletişimin günümüzden çok gerilerde olduğu dönemlerde halkın özgür haber almasını sağlayan yayınlarıyla doğrunun ve vicdanın sesi oldu. Tarihin tozlu sayfalarında unutulacak gerçekleri günyüzüne çıkaran SABAH, toplumun değişim dinamikleri ve taleplerini de yayıncılık ilkelerinin temeli olarak günümüze taşıdı. Acı, tatlı, neşeli ve hüzünlü geçen 30 yılda, savaş, barış, başarı ve trajedilerin merkezinde yer aldı. Gazeteciliğin evrensel kurallarından ödün vermeden devam ettiği bu yolda, 30 yıla damga vuran olaylar ve manşetlerden bazıları...

1. 22 Ekim 1985. Yayın hayatına başladığı günden itibaren ses getiren haberlere imza atan SABAH, kuruluşundan birkaç ay sonra karanlık odakların hedefi oldu. Gazetenin matbaası kurşunlandı.

2. 14 Ağustos 1986. Türkiye'nin siyasi hayatına damgasını vuran 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, o dönem gazetecilere yakalanmamak için sabah çok erken saatlerde denize giriyordu. Demirel'i mayo ile ilk kez görüntüleyen SABAH olmuştu. Demirel'in elleriyle göğüslerini kapattığı fotoğraf hafızalara kazındı.

3. 13 Kasım 1987. Babasından yediği dayağın ardından Erzurum'daki köyünden kaçarak İstanbul'a gelen İbrahim Polat'ın kapıcılıktan milyarderliğe uzanan hikayesi SABAH'ın manşetiydi.

4.19 Haziran 1988. Türkiye dönemin başbakanı Turgut Özal'a düzenlenen suikast ile çalkalanıyordu. SABAH gazetesi başyazarı Güneri Civaoğlu, suikastçiyle konuşan ilk gazeteciydi.

5.SABAH 'Ölümün fotoğrafı' manşetiyle futbolun beşiği İngiltere'de 1989 yılında 94 taraftarın ölümüyle sonuçlanan tribün faciasını okurlarına ulaştırdı.

6. Gazeteciliğin kara günü olarak tarihe geçen günlerden biri daha 8 Mart 1990'da yaşandı. Hain kurşunların hedefi olan gazeteci Çetin Emeç hayatını kaybetti.

7. Ortadoğu'da bir dönüm noktası olan 1991 yılında, ABD kuvvetleri Kuveyt'i işgal eden Irak güçlerine karşı harekat başlattı. SABAH orada, olayların merkezindeydi, an be an savaşı bildirdi.

8. Türkiye'de bir dönemi sona erdirerek yeni devrin kapılarını aralayan 1991 seçimleri uzun yıllar sürecek koalisyon dönemlerine geçişin habercisiydi.

9. 1992 yılında sokaklarında çöp dağları biriken İstanbul'un fotoğrafları gazete manşetlerinde birinci sıradaydı.

10.Güneydoğu'daki olayları takip etmek amacıyla Cizre'ye giden SABAH gazetesi muhabiri İzzet Kezer, ateş altında görevini yaparken vurularak hayatını kaybetti.

11. İSKİ Genel Müdürü Ergun Göknel'in yolsuzluklar nedeniyle cezaevine girdikten sonraki ilk fotoğrafları SABAH'ın manşetindeydi.

12. Türkiye'nin karanlık tarihinin en önemli olaylarından biri olarak kabul edilen Sivas Madımak'taki olaylarda 35 kişi hayatını kaybetti.

13. Türk siyasetine yön veren isimlerden Turgut Özal kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Unutulmayacaklar arasında adı yazılan Özal'ın vefat sürecini dakika dakika SABAH okurlara aktardı.

14. Ümraniye'de çöp toplama merkezinde meydana gelen patlamada 70 kişi hayatını kaybetti. 1993 yılının en acı olaylarından biri olan çöp faciası ülkenin ayıbı olarak tarihe geçti.

15. 1994 yılındaki yerel seçimlerde geleceğin Türkiye'sinin ilk işareti veriliyordu. Yerel seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçilen Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin lideri olarak yükseleceği siyaset sahnesinin basamaklarını tırmanmaya başladı.

16. 1995 yılının en sarsıcı haberlerinden biri olan Dündar Kılıç'ın kızı Uğur Kılıç'ın vurularak öldürüldüğü olayın fotoğrafı SABAH aracılığıyla okurlara ulaştı.

17. Özdemir Sabancı bir suikast sonucu hayatını kaybetti. Türkiye olaya ilişkin tüm fotoğrafları ve detayları SABAH'tan takip etti.

18. 20. yy'ın son darbesi olarak kayıtlara geçen 28 Şubat 1997'de tanklar Ankara Sincan'da gövde gösterisi yaptı.

19. Üniforma baskısının siyasete yön vermeye başladığı 1997 yılından sonra kısa dönemli hükümetler devri başladı.,

20. 1999 acının kederin ölümün ve ayrılıkların yılı olarak hafızalara kazındı. Marmara'da yaşanan depremde onbinlerce kişihayatını kaybetti. Yüzbinler evsiz kaldı.

21. Türk sporunun gurur yılı 2000'de UEFA Kupası Türkiye'ye geldi.

22. Eyüp Mezarlığı'nda katledilen işadamı Üzeyir Garih'in öldürülmesiyle ilgili detaylar SABAH aracılığıyla anlatılıyordu.

23. Tarihler 2002 yılını gösterdiğinde Türkiye'de yeni bir dönem başlıyordu. Türkiye'yi geleceğe taşıyan Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki AK Parti, sandıktan halkın teveccühüyle uzun yıllar sonra tek başına iktidar olarak çıkan parti oldu.

24. 2003 yılında Ortadoğu'da bir devri sona erdiren Irak işgali başladı.

25. Türkiye'nin 1963 yılında başlayan Avrupa Birliği macerasında 41 yıl sonra 2004 yılında katılım müzakerelerinin başlamasına karar verildi.

26. Türk edebiyatının usta kalemi Orhan Pamuk, Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görüldü.

27. Halkın oylarıyla iktidara gelen hükümeti baskı altına almaya çalışan MGK bildirisine karşı "DARBEYE HAYIR" diyen SABAH gazetesi vicdanın sesi oldu.

28. ABD tarihinde ilk kez beyaz olmayan bir başkan seçildi. Barack Obama ABD başkanı oldu.

29. Uluslararası siyasetin en önemli olaylarından biri Davos'ta yaşandı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tüm dünyanın gözü önünde İsrail Devlet Başkanı Şimon Peres'e "One Minute" diye haykırarak mazlumların sesi oldu.

30. Gazze'ye insani yardım götüren Mavi Marmara gemisindeki sivillere saldıran İsrail, dokuz masum insanı katletti.

31. Yürekleri dağlayan Van depreminde yaraları sarmak için Türkiye tek yürek oldu. Kızılay'la birlikte yardım kampanyası düzenleyen SABAH, binlerce kişiye sıcak yuva imkanı sağladı.

32. Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, binlerce sivilin canına kasteden katliamlarını artırdı

33. Türkiye'deki istikrar ve güven ortamına saldıran karanlık mihrakların 17 Aralık Operasyonu'na karşı SABAH halkın sesi oldu.

34. Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'de ilk kez halkın oylarıyla seçilen cumhurbaşkanı oldu.

35. Onbinlerce masumun ölümüne sebep olan PKK terör örgütüne silah bırakma çağrısı yapıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu manşetler çok konuşuldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN