TURAB’ın hedefi Arap işadamları

Giriş Tarihi: 22.4.2015 14:18
TURAB’ın hedefi Arap işadamları

TURAB Genel Baskanı Emin Ucuz, mayıs ayında Çesme’de düzenleyecekleri ‘Yapı Fuarı’na Türk isadamlarının yanı sıra Arap is dünyasından 600’e yakın alıcının da katılacagını söyledi.

Merkezi Mersin'de olan Türk- Arap Ülkeleri Is Adamları Dernegi (TURAB) Genel Baskanı Emin Ucuz, 22 Arap ve 7 Türki Cumhuriyet arasında ticari, sosyal ve kültürel bagları güçlendirmek amacı ile kurulan dernegin ülke ekonomisini güçlendirecek çalısmalara imza attıgını belirterek, "Bu yıl iki fuar birden düzenleyecegiz. 26-29 Mayıs tarihlerinde Çesme'de düzenleyecegimiz 'Yapı-Insaat Malzemeleri ve Teknolojileri Fuarı'na katılımın çok yüksek olacagını tahmin ediyoruz. Fuarımıza katılan alıcı Arap isadamlarıyla Türk isadamları bire bir görüsüp önemli baglantılar kuruyor" dedi.
İHRACATTA GERİLEME OLMADI
İzmir ve Gaziantep'te subelerinin, Ankara ve Ceyazir'de ise temsilciliklerinin bulundugunu söyleyen Genel Baskan Emin Ucuz, "200 üyeli çok güçlü bir sivil toplum örgütüyüz. Gerek ulusal, gerekse uluslararası arenada önerileri dikkate alınan, yaptıgımız etkinliklerle ses getiren bir kurulusuz. Ilgi alanımızdaki ülkelerle iliskilerimizin gelismesi adına önemli mesafeler kat etmek istiyoruz" dedi. Emin Ucuz, özellikle Arap baharı ve bazı Arap ülkelerine yapılan ihracatta bir gerileme olmamasının memnuniyet verici oldugunu söyledi.
EKONOMİ CANLANIYOR
TURAB olarak bu yıl kasım ayında yine Çesme'de Gıda Fuarı düzenleyeceklerini belirten Emin Ucuz, söyle dedi: Mayıs ve kasım ayındaki her iki fuarın çok verimli geçecegine inanıyoruz. Dernegimize üye firmaların dısında da çok sayıda firmanın yer alacagı fuarlara katılacak Arap isadamları üç gün boyunca hem konaklayacaklar, hem de Türk isadamları ile özel görüsmeler yaparak is baglantıları kuracaklar. TURAB olarak ülkemiz ve bölge ekonomisinin canlanması gösteriyoruz. TURAB olarak Afrika kıtasına yönelik çalısmalarımız sürecek.
OLUMLU GELİŞMELER
TÜIK ve TIM verilerine göre Irak'a 2012 olacaktır" diye konustu. TURAB Genel Baskanı Emin Ucuz, mayıs ayında Çesme'de düzenleyecekleri 'Yapı Fuarı'na Türk isadamlarının yanı sıra Arap is dünyasından 600'e yakın alıcının da katılacagını söyledi lanması için elimizden gelen gayreti gös- ve 2013 yılında ayrı yarı yapılan ihracatımızın, Türk devletleri ve Körfez ülkelerinin yanı sıra, tüm Afrika Arap ülkelerine yapılan ihracattan fazla oldugunu vurgulayan Emin Ucuz, "Eger Ortadogu'da istikrar sürdürülürse Türkiye, Arap ülkelerinin Avrupa'sı olacaktır" dedi. Hükümetin ekonomideki yaklasımının is dünyasına cesaret ve moral verdigini de söyleyen Emin Ucuz, "Özellikle bankacılık sisteminin is dünyasına daha uzun vadeli ve ucuz finansal destek saglaması bu olumlu gelismenin dinamiği olacaktır" diye konuştu.
GÖZLER AFRİKA'DA
Türk ihracatçıların yeni hedefinin Afrika pazarı olduguna isaret eden Emin Ucuz, "2015 yılında Afrika'ya yapılacak ihracat miktarı 50 milyar dolar olarak açıklandı. Türkiye'nin ticaret ortaklarına yeni çesitlilikler kazandırılması çok önemli bir fırsattır. Bu arada Kuzey Afrika ülkelerinden Tunus Büyükelçisi 13-14 Nisan tarihleri arasında konugumuz olarak Mersin'i onurlandıracaktır. Is dünyamızla ilgili görüsmeler yapacak olan Sayın Büyükelçi, isadamlarımıza Tunus'u anlatacak ve kendi ülkesine yatırım yapmaya davet edecektir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TURAB’ın hedefi Arap işadamları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN