Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tek tuşla tüm yatırım fonları TEFAS’ta

Giriş Tarihi: 4.5.2015
Tek tuşla tüm yatırım fonları TEFAS’ta

Yatırım fonlarını tek çatı altında birleştiren Türkiye Elektronik Fon Alım Satım Platformu (TEFAS), ek ücret ödemeden fon alım satımını elektronik ortamdan yapma şansı sunmaya başladı

Alternatif yatırım araçlarını kullanmak isteyenler için yılbaşından bu yana yeni bir sistem devrede. Yatırım fonlarını tek çatı altında toplayan TEFAS, sınırları ortadan kaldırdı. Sistemin amacı fon pazarında rekabet ve performansı artırmak. İstanbul Takas ve Saklama Bankası A.Ş. (Takasbank) bünyesinde 9 Ocak'ta hizmet vermeye başlayan TEFAS, yatırımcılara tek bir yatırım hesabıyla, özel şartlara tabi olan yatırım fonları hariç, sermaye piyasasında faaliyette olan tüm yatırım fonlarına erişim imkânı sağladı.

KOMİSYON ÜCRETİ YOK

TEFAS ile yatırımcılar, ek bir ücret ödemeden sadece müşterisi olduğu kurumun değil, Türkiye'deki tüm yatırım fonların alım satımını yapabiliyor. Yurtdışında genellikle büyük finansal kurumların sahip olduğu platformlarda sadece o finansal kurumun yönettiği fonlar işlem görüyor. Bu platformlar üzerinden yatırım fonu almak isteyen yatırımcıların birçoğu da işlem sırasında komisyon ödemek zorunda bırakılıyor. Takasbank tarafından işletilen sistemde ise ek bir komisyon alınmıyor.

DAĞITIM KISITI KALKIYOR

Platformun bir diğer önemli avantajı ise yatırım fonu alırken, diğer yatırım fonlarının performansı ile karşılaştırma yapabilme imkânı. Sektöre getirdiği yeniliklerle sermaye piyasalarında dönüm noktası olarak anılan platform, dağıtım alanındaki kısıtlar nedeniyle yatırım fonlarını yeterli ölçüde pazarlayamayan, fon yöneticilerine de önemli avantaj sağladı. 49 bankanın, 84 aracı kurumun, 41 portföy yönetim şirketinin ve bir sigorta şirketinin dahil olduğu sistemde Takasbank verilerine göre Ocak ayından bu yana 2.9 milyar TL'lik işlem hacmine ulaşıldı. Bunun 1.7 milyar TL'lik kısmı değişken fon alım-satımına ait. Kısa vadeli tahvil ve bono fonunda işlem hacmi ise 440 milyon TL oldu.

TEFAS nedir?

TEFAS, yatırım fonlarının Takasbank nezdinde üye kuruluşlar tarafından elektronik bir ortamda, karşılıklı olarak alınıp satılabilmelerine olanak sağlayan bir platform. Yatırımcılar, hesapları hangi kurumda olursa olsun, yeni bir hesap açmaya gerek duymaksızın, hesabının bulunduğu dağıtım kuruluşları vasıtasıyla TEFAS'ta işlem yapabiliyor.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Dr.Vahdettin Ertaş:
TEFAS'la sektöre rekabet gelecek

Sermaye piyasalarının en önemli aktörleri arasında kurumsal yatırımcılar yer almaktadır. Kurumsal yatırımcıların başında da, yatırım fonları, emeklilik fonları, sigorta şirketlerinin birikmiş kaynakları, risk sermayesi fonları gibi kolektif yapılar gelmektedir. Türkiye ekonomisi son 12 yılda sağlık, ulaşım, sosyal güvenlik, bankacılık ve benzeri alanlarda önemli yapısal dönüşümler gerçekleştirmiştir. Yatırım fonlarının kolaylıkla tüm yatırımcıların erişimine sunulduğu, gerek fon performanslarının gerekse alternatif yatırım araçlarının getirilerinin karşılaştırmalı olarak gösterildiği, bu suretle yatırımcıların yatırım kararı verirken ihtiyaç duyabileceği temel bilgileri tek bir ekranda bulabildikleri TEFAS sistemidir. İşlem yapabilmek için yatırımcıların bir bankada, aracı kurumda ya da portföy yönetim şirketinde hesaplarının bulunması yeterli. Bu hesap kanalıyla "fonturkey.com.tr" adresinde inceleyip karar verecekleri bir fona kolaylıkla ve güvenle yatırım yapabilirler. Ülkemizde ilk defa bu kadar kapsamlı hem kısa, hem orta, hem de uzun vadeli tasarrufları teşvik eden mekanizmaların hayata geçirilmesi, gelecek adına bizleri hem ümitlendiriyor hem de geleceğe daha güvenle bakmamıza imkân sağlıyor. Tek bir yatırım hesabıyla SPK'nın izniyle kurulmuş olan ve işlem görmesi uygun görülen tüm yatırım fonlarına erişim imkânı sağlayan TEFAS, aynı zamanda elektronik bir fon süpermarketidir. Bu özelliğiyle TEFAS, sektörde başlı başına rekabeti ve dolayısıyla performansı artırıcı bir yapıyı, portföy yönetim şirketleri için de fonlarını daha geniş yatırımcı kitlelerine sunabilme imkânını beraberinde getirmektedir.

Takasbank Genel Müdürü Murat Ulus:
252 fon 175 kurum üye oldu

Türkiye'de fon sektörü özellikle 2000'li yıllarda hızla büyüdü. Yatırım fonlarının portföy büyüklüğü 1999'da 1.2 milyar TL'den 2003'te 19.9 milyar TL'ye, 2014'te ise 35 milyar TL'ye çıktı. Ülkemizde son yıllarda fon sektörü önemli mesafe kat etmesine rağmen gelişmiş ülkelerdeki fon sektörleri ile karşılaştırıldığında yetersiz kaldığı açık. Bu çerçevede; SPK ile yürütülen çalışmalar sonucunda, yatırımcıların tüm fonları tek bir işlem platformu üzerinden almalarına imkân sağlanarak fon sektörünün geliştirilmesi amacıyla yenilenen yapısı ile Türkiye Elektronik Fon Alım Satım Platformu (TEFAS) 9 Ocak 2015 tarihinde hizmet sunmaya başladı. TEFAS'ta hali hazırda 252 adet yatırım fonu ve 175 kurum üye durumda. Yatırımcılar hesapları hangi kurumda olursa olsun, yeni bir hesap açmaya gerek duymaksızın, hesabının bulunduğu dağıtım kuruluşlarının doğrudan merkez ve şubeleri ile internet şubeleri üzerinden TEFAS'ta işlem yapabiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tek tuşla tüm yatırım fonları TEFAS’ta
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN