Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Metal fırtına

Bursa'da başlayan otomotiv eylemi dalga dalga yayılıyor. Ekonominin lokomotifi sektörde 3 fabrika üretimi durdurdu. Günlük gecikmenin maliyeti 175 milyon TL. Düşük maaşlarının düzelmesini isteyen işçilerden 15 bini sendikayı bıraktı

Giriş Tarihi: 21.5.2015
Metal fırtına
Bursa'da metal işçilerinin başlattığı iş bırakma eylemleri adeta 'metal fırtına'ya dönüştü. Dalga dalga yayılan eylemler üretimi ve ihracatı vurmaya başladı. Fabrikayı kapatmak durumunda kalan sanayiciler, çalışanları iş kaybı uyarısıyla tehdit ediyor. İşçilerin düşük maaşları nedeniyle sorumlu tuttuğu fabrikalardaki örgütlü sendika Türk Metal ise üye kaybediyor.

FORD'A DA SIÇRADI

Türk Metal ile MESS'in imzaladığı toplu sözleşme görüşmelerine karşı çıkan ve Bosch'ta imzalanan anlaşma koşullarını isteyen işçilerin eylemleri nedeniyle Tofaş, Renault ile Ford Otosan Gölcük ve Yeniköy fabrikaları üretime ara vermek zorunda kaldı. Üretimin durduğu bu üç şirket Türkiye otomotiv sektörü üretim ve ihracatının yaklaşık üçte ikisini gerçekleştiriyor. Ekonominin lokomotifi konumundaki, sektör son 9 yılın ihracat lideri. Ülke ihracatının yaklaşık 6'da 1'ini gerçekleştiriyor. Ülke ekonomisine yılda 22 milyar doların üzerinde ihracat geliri sağlıyor. Otomotiv ana sanayisinde 50 bin, tedarikte 250 bin kişi istihdam ediliyor. Üretimdeki bir günlük gecikmenin, ana sanayiye maliyeti uzmanlarca 175 milyon TL olarak tahmin ediliyor.

SENDİKA KAYBEDİYOR
Hiçbir örgütlenme ile bağlantılarının olmadığını belirten işçiler sendika istemiyor. Şu ana kadar sendikadan 15 binin üzerinde işçi istifa etti. Türk Metal dün Bosch işçilerinin ortalama ücretinin Renault ve Tofaş'ınkilerden geride olduğunu savundu. İşvereni temsil eden MESS ise yine eylemin yasadışı olduğunu belirtti.

YAN SANAYİ DE EYLEME KATILIYOR
Bursa'da yer alan otomotiv yan sanayi firmaları da eylemde. Coşkunöz, Ototrim, Mako, DJC'de işçiler eylemi greve dönüştürdü, üretim durdu. Delphi, Valeo, SKT, Maysan Mando, TBVC Beltan, Rollmech, Çemtaş, Trelleborg Vibracoustic, Farba, Ficosa fabrikalarında da eylemler sürüyor. Eylemler Gebze'de yer alan ZF Sachs fabrikasına da sıçradı.

İŞÇİLERE 'FABRİKAYI BOŞALTIN'
OYAK Renault fabrikasında eylem yapan işçilere polis, fabrikayı boşaltmaları yönünde tebligatta bulundu. İşçiler adına konuşan Erhan İmranlı, "Arkadaşlar dışarı çıkacak. Bir haftadır evlerine gitmiyorlardı. Fabrika önündeki iş durdurma eylemimiz ise devam edecek" dedi. Bu arada, eylemleri provoke ettiği iddiasıyla yasa dışı Türkiye Komünist İşçi Partisi (TKİP) üyesi 1'i kadın 10 kişi gözaltına alındı.

OTOSAN: PARÇA İKMAL PROBLEMİ YAŞIYORUZ
Ford Otosan dün sabah Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yaptığı açıklamada "Bursa ilinde otomotiv yan sanayisinde faaliyet gösteren bazı şirketlerde gerçekleşen işçi eylemleri Kocaeli'nde yer alan Gölcük ve Yeniköy fabrikalarımızın parça ikmalinde kesintiye yol açmıştır. Yaşanan parça tedarik problemi sebebiyle, üretim faaliyetlerine geçici süreyle ara verilmiştir" dedi.

BABACAN'IN MANİDAR AÇIKLAMASI
Otomotiv Sanayi Derneği ve Uludağ Otomotiv İhracatçıları Birliği üretimin durmasının ekonomiyi olumsuz etkileyeceğini belirtti. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan "Bu konular durup durup da seçime 2-3 ay kala gündeme geldiğinde ister istemez bizde bazı şüpheler oluşturuyor. Zamanlama manidar. 'İşin ideolojik, siyasi boyutları var mı, yok mu' şüphesi uyandırıyor" dedi. Çalışma Bakanı Faruk Çelik tarafları sükunete çağırdı. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise "Uzun sürerse hem işverene hem işçiye zarar verir" dedi.

HİSSELER DÜŞTÜ
Eylemler borsada da etkili oldu. Tofaş'ın hisseleri üç günde yüzde 3 düştü. Dün ise bir miktar toparlandı. Ancak dün de Ford Otosan'ın hisseleri yüzde 1'e yakın değer kaybetti.

FRANSA'DAN 3 YÖNETİCİ GELDİ
Bursa Valisi Münir Karaloğlu arabuluculuğunda tarafların görüşmeleri devam ederken, Oyak Renault, sorunun aşılması için Fransa'dan 3 yöneticisini Bursa'ya getirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Metal fırtına
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN