Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD'li Stryker, Kayserili rakibi Muka'yı satın alıyor

Giriş Tarihi: 16.7.2015
ABD'li Stryker, Kayserili rakibi Muka'yı satın alıyor

Dünyanın en büyük medikal şirketlerinden ABD'li Stryker, Türkiye'ye hızlı girdi. Hasta yatağı üreten Stryker, alanında ilk 10 içerisinde bulunan rakibi Kayserili Muka Metal'i almak için masaya oturdu

Hastane, ilaç derken yabancı firmaların gözü şimdi de Türk medikal ekipman firmalarında. Dünyanın en büyük sağlık kuruluşlarından Stryker Corp, son dönemdeki en büyük satın almasını Türkiye'de yapmaya hazırlanıyor. ABD'li şirket, Kayserili rakibi Muka Metal'in tamamını bünyesine katmak için masaya oturdu. 1966'da kurulan Muka Metal sedye, hasta taşıma sandalyesi, hastane mobilyası üretimi de yapıyor. Kayseri'de toplam 50 bin metrekarelik alanda üç tesisiyle faaliyet gösteren firma, dünyada ilk kez hastane yatağına hareket kabiliyeti kazandırdı. Firma ayrıca ilk kablosuz hemşire çağrı sistemini de geliştirdi. Alanında dünya sıralamasında 10 şirket arasına giren Muka Metal, 5 farklı kıtada toplam 60 ülkeye ihracat yapıyor.

26 BİN KİŞİYİ İSTİHDAM EDİYOR
1946 yılında ABD'li doktor ve mucit Homer Stryker tarafından kurulan Stryker ise, dünyanın en büyük şirketlerinin belirlendiği Fortune 500 listesinde 300'üncü sırada yer alıyor. Hisseleri New York Borsası'nda işlem gören Stryker, geçen yılı 9.7 milyar dolar ciro ile kapattı. 2014'te 1.1 milyar dolarlık kâr açıklayan firmanın çalışan sayısı ise 26 binin üzerinde.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'li Stryker, Kayserili rakibi Muka'yı satın alıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN