Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aganigi naganigi etiketi şişirdi

Fındıkta bu yıl ürün çoğalınca tarlada fiyat 22 liradan 11 liraya indi ama market 'Zamma devam' dedi. 1 kilo kavrulmuş fındık, markette 100 liraya rafa çıktı. Üretici fındığın cefasını çekti, perakendeci ise sefasını sürdü

Giriş Tarihi: 10.9.2015
Aganigi naganigi etiketi şişirdi
Geçen yıl yaşanan don yüzünden rekoltesi düşen fındık, bu sene toparlandı. Fındıkta bu yıl rekolte yüzde 74 artarken; geçen yıl 22 lirayı gören üretici kilogram satış fiyatı da 11 liraya geriledi. Fındıktaki rekolte artışına bağlı olarak perakende fiyatının da yarı yarıya düşmesi beklenirken, umulan olmadı. Üreticiden 11 liraya çıkan kabuklu fındık, tüketicinin sofrasına 65 liraya geldi. Fındık bir de kavrulup paketlendiğinde, kilo fiyatı 100 liraya ulaştı. Marketlerde farklı gramajlarda paketlenmiş fındıkların kilo fiyatı ise 134 liraya dayandı. Dünya fındık üretiminin yüzde 70'ini karşılayan Türkiye'de üreticinin güzü gülmedi. 11 liradan üreticiden çıkıp, sofraya uçuk fiyatlarla ulaşabilen fındık fiyatları 'pes' dedirtti. Üretici fındığın cefasını çekti, perakendeci ise sefasını sürdü.

YÜZDE 109 ZAM OLUR MU?
Türkiye Ziraat Odaları Birliği'nin verilerine göre; markette satılan fındığın kilo fiyatı 1 yılda yüzde 109 arttı. Eylül 2014'te kilogramı 31 liraya satılan fındığın fiyatı, Eylül 2015'te ortalama 65 liraya yükseldi. Yıl içinde market fiyatı sürekli artan fındık, üretimde artış olacağının kesinleştiği Ağustos'ta bile yüzde 10 zam gördü.

ÜRETİCİ İSYANDA
Fındık üreticisi Sadık Eren, fındık üretiminin meşakkatli bir iş olduğunu söyleyerek, "Aylarca uğraşıp ilgilenilerek fındık sofralara gelebiliyor. Gübreleniyor, ilaçlanıyor, toplanıyor, kurutuluyor ve ayıklanıyor. Şu an fındık borsasında 10 lira 50 kuruştan satılıyor. Masrafları çıkardıktan sonra üreticinin elinde kilo başına ancak 4 lira kalıyor" dedi. Marketlerde gördükleri fiyatlara hayret içinde baktıklarını söyleyen Eren, "Fındığın cefasını üretici çekiyor ama sefasını perakendeciler sürüyor" diye konuştu.

ALTINA RAKİP GELİYOR
Fındık pakete girince fiyatlarıyla adeta altına rakip oluyor. Marketlerdeki fındık satış fiyatları şöyle:
Kabuklu 250 gramı 22.50 TL (Kg 90 TL)
Kavrulmuş 1 kilosu 100 TL
Organik kabuklu 150 gramı 17.90 TL (Kg 119 TL)
Organik kavrulmuş 250 gram 33.50 TL (Kg 134 TL)

KAYNAK: TAKVİM
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aganigi naganigi etiketi şişirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN