Türkiye'nin en iyi haber sitesi

nedir? Nasıl ölçülür?

Giriş Tarihi: 1.10.2015 10:48
Emisyon nedir? Nasıl ölçülür?

araçlarında meydana gelen skandalından sonra herkes bu soruların cevabını merak eder oldu. nedir? Emisyon testi nasıl yapılır? Detaylar haberimizde...

Alman otomobil devi firmasında patlak veren krizinden sonra diğer marka araçlarda da birer birer emisyon skandalları ortaya çıkmaya başladı. Peki nedir? nasıl yapılır? Tüm bu soruların cevapları için haberimizi inceleyebilirsiniz

Emisyon testi nedir?


Trafikte seyir halinde olan araçların egzozlarından çıkan gazların neden olduğu hava kirliliğinin önüne geçmek ve zararlı etkilerin çevreye zarar vermemesi için yapılan ölçümlere (Emisyon testi) adı verilir.

Otomobiller her ne kadar çevre dostu üretilmeye çalışılsa da doğaya bir miktar zehirli gaz salımı yapıyor. Emisyon ölçümü de bu gazları belli bir sınırın altında tutmak için yapılıyor.

Emisyon ölçümü sonrasında araçlara Egzoz Gazı Emisyon Ruhsatı verilir. Yapılan ölçümler sonrasında kirletici miktarları belirlenen sınırlar içinde kalan taşıtlar bu ruhsatı almaya hak kazanırlar. Ayrıca bu ölçümler sonrasında belirlenen sınırlar içinde kalan taşıtlara Egzoz Gazı Emisyon Pulu verilir.

Emisyon testi nasıl yapılır?


Araçların egzoz emisyon testini yapmak için herhangi bir araç muayene istasyonuna gitmek gerekiyor. Araç muayene istasyonlarında uzmanlar tarafından yapılan egzoz emisyon testi, binek ve resmi otomobiller için ilk üç yaş sonunda ve sonrasında her iki yılda bir yaptırılması gerekmektedir.

Diğer motorlu taşıtlar için ilk bir yaş ve sonrasında her yıl düzenli olarak yaptırılması zorunludur. Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü için son geçerlilik tarihi Motorlu Taşıt Egzoz Emisyon Ruhsatı üzerinde belirtilmektedir.

2009 yılında araç teknoloji sisteminde radikal bir değişikliğe giden Volkswagen, emisyon değerlerini olduğundan daha düşük gösteren bir donanım sayesinde motor ve yakıt kullanımında önemli bir ilerleme kaydetti. Bu dönemde emisyon testlerinde gaz salım seviyesini düşük gösteren Volkswagen, bu sayede de oldukça düşük vergiler ödüyordu. Aynı zamanda araç performansları da aynı kalıyordu. Volkswagen motorlarında yaptığı bu donanımla, hem daha az vergi veriyor, hem de az emisyon - çok performans algısı ile daha fazla araç satıyordu
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Emisyon nedir? Nasıl ölçülür?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN