Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sivil havacılık Antalya'da buluştu

94 ülkeden sivil havacılık otoriteleri ICAO konferansı için Türkiye'ye geldi. Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal Ekşi, konferansa yoğun ilginin Türkiye'nin yükselen imajını gösterdiğini söyledi

Giriş Tarihi: 20.10.2015
Sivil havacılık Antalya'da buluştu
Dünya Sivil Havacılık Örgütü'nün (ICAO) Havacılık Müzakereleri Konferansı Antalya'da gerçekleşti. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün ev sahipliğinde gerçekleşen konferansta, katılımcı rekoru kırıldı. Bu yıl 8'incisi düzenlenen konferansa, 94 ülke ve 800'ün üzerinde delege katıldı. 500'den fazla ülkeler arası iş görüşmesinin gerçekleşeceği konferansta, ikili havacılık anlaşmaları imzalanacak.

60 MİLYON İSTİHDAM

Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal Ekşi, konferansta katılımcı rekoru kırılmasının önemine dikkat çekerek, "Daha önce en fazla 78 ülkenin katıldığı konferanslar düzenlenmişti. Buna katılımın yoğun olması Türkiye'ye verilen önemi ve imajını gösteriyor" diye konuştu. Türkiye'nin artık bakım ve uçuş okulları konusunda da kendini geliştiren bir ülke olduğunun altını çizen Ekşi, "Boeing ve Airbus'a zaten parça üretiyorduk. Artık 70 koltuklu bir uçak yapma kararı alındı. 2019-2020 yılında havada olması düşünülüyor" dedi. ICAO Başkanı Olumuyiwa Benard Aliu ise havacılık sektörünün 3.3 milyar yolcu, 50 milyon ton yük taşıdığını belirterek, "2020-2030 yılları arasında uçak ve yolcu sayısı iki katına çıkacak. 60 milyon yeni istihdam ve 2 trilyon dolar ekonomik aktivite yaratılacak" dedi. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Yıldırım Ak da bir dönemler 25 milyon kişinin seyahat ettiği dünyada, 2015 sonunda seyahat eden kişi sayısının 1 milyar 140 milyona ulaştığını kaydetti.

YÜKSEK KATILIM ÖNEMİ GÖSTERİYOR
ICAO Başkanı Olumuyiwa Benard Aliu ise "Çok yüksek düzeyde katılım olması, müzakerelere ne kadar önem verildiğini gösteriyor" ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sivil havacılık Antalya'da buluştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN