Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Küresel rakiplerine buluşlarıyla çalım attı

KOSGEB'den aldığı destekle üretim maliyetlerini 24 birimden 1'e indiren Onka, global rakiplerinin bir adım önüne geçti. Şirketin 51 adet de faydalı modeli var

Giriş Tarihi: 27.10.2015
Küresel rakiplerine buluşlarıyla çalım attı
Türkiye ekonomisinin omurgası olan imalat sanayisindeki KOBİ'ler son dönemde katma değerli üretim atağına geçti. Yenilikçi fikirleri hızla endüstriye buluşturan firmalar bu sayede küresel rakiplerinin de bir adım önüne geçiyor. Bu firmalardan biri olan Onka Elektrik de son dönemin örnek KOBİ'leri arasına girmeyi başardı. Şirket, öncelikle son yılların en önemli kavramı haline gelen maliyet yönetimi konusunda önemli bir buluşa imza attı. KOSGEB'den destek de alan Onka, Gebze'deki üretim bandını inovatif bir yatırımla yeniledi. Bu sayede üretim maliyeti 24 TL olan ürünü, 1 TL'ye üretmeye başladı.

51 BULUŞU VAR
Şirketin başarıları bununla sınırlı değil. Bugüne kadar 51 faydalı modele imza attıklarını belirten Onka Elektrik Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Karaca, hedeflerinin bu rakamı daha da yukarı çekmek olduğunu ifade etti. Onka'nın gelecek hedeflerini ve üzerinde çalıştıkları yeni projeleri ise Karaca, şu sözlerle ifade etti: "TÜBİTAK'ta halen devam eden düşük maliyetli klemens kontağı üretme makinesi projemiz var. Bu makine, 7 kişilik ekiple üretilen bir ürünü tek kişiyle insan hatalarından uzak ve daha az fireyle üretme imkânı sağlıyor. Üretim ise 5 kat daha hızlı, daha düşük maliyetli olacak. Ayrıca vibrasyonlu ortamlarda gevşememe tasarım özelliğyle daha sağlıklı ve kullanışlı bir ürün elde edeceğiz. Böylece hem yurtiçinde hem de ihracat yaptığımız ülkelerde müşteri beklentilerine kalite, sürat ve maliyet olarak yanıt vereceğiz. Söz konusu ürünlerde iç ve dış pazar payımızı hızla artıracağız." Sektördeki Çin malı egemenliğini de ortadan kaldıracaklarını belirten Karaca, "Bu durum Türk Lirası'nın ülkede kalmasına yardımcı olurken, ülkemize döviz girdisi sağlayacak" diye konuşacak.

30. YILINA HAZIRLANIYOR
Onka, 1986'dan bu yana ray klemensler, montaj rayları, dağıtıcı üniteler, kablo pabuçları, plastik sıra klemensler, otomat baraları gibi ara bağlantı elemanları olarak bilinen çeşitli elektrik malzemesi ve plastik kablo rakorlarının üretimini gerçekleştiriyor. Bünyesinde kurduğu Elektrokar Elektrik Malzemeleri Sanayi firmasıyla pazarda ciddi üstünlüğü bulunan Onka, aynı zamanda birçok firmanın da tedarikçiliğini yürütüyor. Halen Gebze Plastikçiler Organize Sanayi Sitesi'nde 20 bin metrekarelik kapalı alanda 190 kişilik toplam personel ile üretimini sürdüren şirket, Ar-Ge bölümüyle kendine has üretim makinelerini üretebilme kapasitesine de sahip.

KOBİ GÜNDEM

FIRSAT

PROJEN VARSA DESTEĞİN DE VAR
Türkiye'de klasik söylemdir, "Projem var ama para bulamıyorum!" İşte KOSGEB bu bahaneyi ortadan kaldırıyor. "Projeniz varsa para da var" diyen kurum 150 bin TL'ye kadar hibe şeklinde destek oluyor. Program süresi 2 yıl olarak belirlenmiş. Destekler, işletmeler tarafından projelendirilen sadece bir programı kapsıyor. Tabi desteklerin uzun vadeli hedefleri de var. KOBİ'lerde proje kültürü ve bilincinin oluşturulması, işletmelerin proje yapabilme kapasitelerinin geliştirilmesi bunların başında geliyor. Destek oldukça geniş bir yelpazedeki projeleri kapsıyor.

FİNANS

ESNAF VE KOBİ'LERİN YENİ ADRESİ YAPİKREDİKOBİ. COM.TR AÇILDI
Esnaf ve KOBİ'lerin yeni adresi olma iddiası ile yola çıkan yapikredikobi.com.tr'de firmalar, işlerini büyütmesine ve dijital dünyaya taşımasına olanak sağlayan çözümlerden eğitim videolarına, kampanyalardan güncel ve sektörel haberlere kadar ihtiyaç duyacakları her şeyi tek adreste bulabiliyor. Sitenin öne çıkan özellikleri ise şunlar:
İşinizi dijitalle büyütün: Dijital dünyaya adım atmak ve işinizi büyütmek için e-ticaretle ilgili ipuçları ve altyapı çözümleriyle iş hayatınızı kolaylaştıracak dijital araçları bu bölümde bulacaksınız.
Kampanyalar: Araç kiralamadan mobil site tasarımına, dijital çözümlerden ürün indirimlerine kadar pek çok farklı kampanya ve fırsat burada.
Bankacılık ürün ve hizmetleri: Yapı Kredi'nin sunduğu avantajlı bankacılık ürün ve hizmetlerden yararlanmak için bir tıkla başvurmanız yeterli.
Videolar: Pazarlama, e-ticaret ve satış gibi konularda eğitim videoları, başarı öyküleri, dijital dünya ve aylık piyasa yorumu videoları sizi bekliyor.
Haberler ve makaleler: İnternet siteleri arasında haber bulmakla zaman kaybetmek istemeyenler bir tıkla güncel ve sektörel haberlere buradan ulaşacak.
Piyasa durumu: Piyasalara dair tüm veriler, Borsa İstanbul'un (BİST) farklı endeks verileri, döviz kurları ve piyasa haberleri burada.

UZMANINDAN TAVSİYE

YABANCI FONLARIN GÖZDESİ KOBİ'LER
Türkiye'de gelecek vaat eden KOBİ'ler yabancı fonların gözdesi oldu. Döviz kurlarındaki dalgalanmanın da etkisiyle sadece son iki yılda dünyanın dev fonları ve büyük markaları sağlıktan otomotive kimyadan gıdaya binden fazla KOBİ ile ortaklık yaptı. Bu yolla milyarlarca dolarlık teknoloji transferi sağlandı, istihdam arttı. Ancak uzmanlar yabancı ortaklığa göz kırpan KOBİ'leri bu süreçte hukuksal anlaşmalarda dikkatli bir yol izlemeleri konusunda da uyarıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Küresel rakiplerine buluşlarıyla çalım attı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN