Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Banka kredi dosya masrafı nasıl geri alınır?

Banka Kredi Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır? - Banka Kredi Dosya Masrafı Itiraz Dilekçesi hakkında merak edilen detaylar 6 Kasım 2015 Cuma tarihli haberimizdedir.Banka kredisi alırken farkında olmadan yaptığınız adı dosya masrafı olan ödemelerinizi artık geri alabiliyorsunuz.

Giriş Tarihi: 6.11.2015 11:51 Güncelleme Tarihi: 6.11.2015 11:52
Banka kredi dosya masrafı nasıl geri alınır?
Dosya masrafı birçok kredi kullanıcısını yoran bir durum.Kredi çekmek istiyorsanız ödeyeceğiniz faizin haricinde birde bankaya ayrıca dosya masrafları için bir ödeme yapmanız gerekiyor. Bu ödemenin adı dosya masrafı. Yeni çıkan yasalar vatandaşa ödediği dosya masrafını geri alma hakkı veriyor. Peki banka kredisi dosya masrafı nasıl alınır? Dosya masrafı geri almak için ne gibi işlemler yapılmalı? 2014 yılında Yargıtay 13. Dairesi tüketiciden alınan dosya masraflarına ilişkin, emsal niteliğinde bir karar verdi. Bu kararları ve bu konuyla ilgili yenilikleri sizin için araştırdık.

Kredi kullanırken ödediğimiz tüm masraflar dosya masrafı kategorisine girmemektedir. Genel olarak, dosya masrafı kredi kullanırken, karşılığında ne tür bir hizmet aldığınızı bilmeden ödediğiniz tutarlar olarak düşünebilirsiniz.

Ancak bu kapsamda, hayat sigortası ücreti, ekspertiz ücreti, ipotek tesis ücreti ve erken kapatma cezası gibi bedeller kredi dosya masrafı içinde değerlendirilemez ve bu ücretlerin iadesi mümkün değildir.

Kullandığınız kredide bankaya dosya ücreti ödediğinizden eminseniz, yapmanız gereken tek şey bu ödemeyi belgelerle sunmak.

Kredi dosya masrafı nasıl belgelendirilir?

Dosya masrafının belgesi, ödemeyi yaptığınızda banka tarafından size verilmiş olan dekontlardır. Dekontunuz yoksa bankaya başvurup, ilgili ödemeyi yaptığınıza dair dekontları isteyebilirsiniz.

Bazı bankalar bu işlem için de ücret talep etmeye başlamış olsa da, kazanacağınız bir dava için bu ücreti vermekten çekinmeyin. Her durumda dekont almak için ödeyeceğiniz para dosya masrafı tutarından az olacağı için hala karda olacaksınız. Dosya masrafı tutarı belgelendirilmeden masraf iadesi alınamaz,hukuki olarak bir delile ihtiyaç vardır.

Dosya masrafı dekontunun ıslak imzalı ya da kaşeli olmasına gerek yoktur, fotokopi ya da herhangi bir ekran görüntüsü dahi olabilir.

BANKA DOSYA MASRAFI İADE DİLEKÇESİ ÖRNEĞİİLGİLİ ALANLARI KENDİNİZE GÖRE DOLDURDUKTAN SONRA BU ALANI SİLİNİZ.

………………BANKASI……………………ŞUBESİ MÜDÜRLÜĞÜNE

…………….nolu müşterinizim. Şubenizden ……………… tarihinde …………… ay vadeli olarak ……….. faiz oranı üzerinden …………………. TL ………………. Kredisi kullandım ve ……………. Ay ödeme yaptım.

İlgili krediyi kullanırken dosya masrafı adı altında tarafımdan eke makbuzunu sundugum ………… TL kesinti yapılmıştır. Kesinlen bu tutarın, 4077 sayılı Tüketici Koruma Kanunu'na göre haksız şart sayıldığından tutarın tarafıma iade edilmesini talep ediyorum.Tarih :
Adres: Ad,
Soyad: İmza:
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Banka kredi dosya masrafı nasıl geri alınır?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN