Türkiye 'den almaktan vazgeçti

Türkiye, uzun süredir ile görüşmelerini sürdürdüğü uzun menzilli ihalesini iptal etti.

Giriş Tarihi: 15.11.2015 15:34 Güncelleme Tarihi: 15.11.2015 15:39
Türkiye Çin'den füze almaktan vazgeçti
Türkiye si alma kararından vazgeçti. Dört milyar dolar bütçeli en büyük savunma ihalesinda iptal kararı alındı. Milli füze üretim projesi başlatılacak.

MİLLİ FÜZE PROJESİ BAŞLATILACAK

Reuters'a bilgi veren Başbakanlık'tan bir kaynak, "Bu ihalenin iptali edilmesi kararlaştırıldı. Buna ilişkin kararı Başbakan Ahmet Davutoğlu bu hafta içinde imzaladı. İhalenin iptal edilmesindeki temel gerekçe, Türkiye'nin milli füze üretim projesini başlatacak olması" dedi.

Türkiye 2013 yılının sonbaharında ilk uzun menzilli füze projesinde Çin ile sözleşme görüşmelerine başlamış, projede teklif veren Fransa-İtalya ortaklığı ve ABD ikinci ve üçüncü sıralarda yer almıştı.NATO VE ABD TEPKİ GÖSTERMİŞTİ


Türkiye'nin bu kritik projede Çin ile müzakerelere başlaması özellikle NATO ve ABD'nin tepkisine yol açmıştı. Ancak Çin ile teknoloji transferi gibi konularda yaşanan pürüzler nedeniyle müzakerelerde bugüne kadar nihai bir karar alınamadı.

İki yıldır süren görüşmelerde Türk tarafı teknoloji transferinde ısrar ediyordu, Çin tarafı ise teknoloji verme konusunda beklentileri karşılamıyordu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye Çin'den füze almaktan vazgeçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN