Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dört dörtlük büyüme

Türkiye kesintisiz büyüme rekorunu 24 çeyreğe taşıdı. Üçüncü çeyrekte yüzde 4 ile en fazla büyüyen ilk 5 ülke arasına girdi. Yıl sonu tahminleri yukarı revize edilmeye başlandı

Giriş Tarihi: 11.12.2015
Dört dörtlük büyüme

Türkiye, küresel ekonomideki belirsizlikler ve jeopolitik risklere rağmen bu yıl da büyümeye devam ediyor. Ekonomi, yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 4 ile, 2.8 olan beklentinin üstünde büyüdü. 9 aylık büyüme ise yüzde 3.4 oldu. 24 çeyrektir kesintisiz büyüyen Türkiye aynı zamanda üçüncü çeyrekte dünyanın en fazla büyüyen beşinci ülkesi oldu. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından dün açıklanan verilere göre, yılın üçüncü çeyreğinde büyümeyi yurtiçi tüketim 2.2 puan, devletin nihai tüketim harcamaları 0.76 puan, stok değişmeleri 1 puan, net ihracat 0.1 puan yukarı çekerken, özel yatırımlar 0.12 puan aşağı çekti. Üretim yöntemiyle yapılan hesaplamada ise tarım sektörünün büyümeye katkısı 1.57, finansın katkısı ise 1.73 puan oldu.

REVİZYONLAR BAŞLADI

Büyümenin beklentileri aşmasında, kamu harcamaları, stok birikimi ve iç tüketimin etkili olduğunu belirten uzmanlar, yıl sonu büyüme beklentilerinde yukarı yönlü revizyonların başlayacağına dikkat çekti. Nitekim İş Yatırım Ekonomisti Muammer Kömürcüoğlu, yüzde 2.8 olan yıllık büyüme tahminlerini 3.2'ye, Turkey Macro View Consulting Kurucu Genel Müdürü Serkan Özcan ise yüzde 2.7'lerden 3.5'lere revize edileceğini kaydetti. JP Morgan da 2015 büyüme tahminini yüzde 3.3'ten 3.9'a, 2016 tahminini ise yüzde 2.8'den 3.3'e revize etti.

DÖRT ÇEKER EKONOMİ

Türkiye ekonomisinin dört çeker yoluna devam ettiğine dikkat çeken Ziraat Yatırım Ekonomisti Bora Tamer Yılmaz, küresel ve yerel gelişmelerin Türkiye'nin gelecek yıllarda 2023 hedefleri doğrultusunda yoluna emin adımlarla devam edeceğini gösterdiğini söyledi. Üretim yöntemiyle yapılan hesaplamada lokomotif sektörler olarak tarım ve hizmetler öne çıktı. Tarım sektörünü oluşturan faaliyetlerin toplam katma değeri, sabit fiyatlarla yüzde 11.1 arttı. Sektör temsilcileri baz etkisinin yanı sıra, ürün rekoltelerinde artış yaşanmasının büyümede etkili olduğu görüşünde.


2016 ÇOK DAHA İYİ BİR YIL OLACAK

Üçüncü çeyrekte büyümenin özel sektör talebi öncülüğünde gerçekleştiğini belirten Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye açısından 2016'nın çok daha iyi olacağını, reformların hayata geçirileceğini ve büyüme potansiyelinin artacağını söyledi. Şimşek, "Kasım seçimleri sonrası ülkemizde siyasi görünümün iyileşmesi ve 4 yıllık iktidar döneminde reformları hızla uygulamaya koyacak olmamız, orta vadede gelişmiş ülkelerle arayı kapatmaya devam edeceğimizi gösteriyor" dedi.

ASKER MUSUL'DAN GERİ ÇEKİLMEYECEK

1 KASIM SONRASI GÜVEN ARTTI

Maliye Bakanı Naci Ağbal yıl sonu büyümenin OVP'de yer alan yüzde 3 beklentisinin üzerinde olabileceğini söyledi. Türkiye ekonomisinin siyasi belirsizlik, artan jeopolitik gerginlikler ve küresel finansal piyasalardaki dalgalanmalar nedeniyle güven ortamının önemli ölçüde bozulduğu üçüncü çeyrekte yüzde 4 büyüdüğüne dikkat çeken Ağbal, "1 Kasım sonuçları ile siyasi belirsizliğin son bulması hem tüketici hem de reel sektör güvenini hızla arttırdı" dedi. Ağbal, sürdürülebilir yüksek büyüme patikasına geçebilmek için öncelikli yapısal reformların hızla uygulamaya konulacağını belirtti.

YÜZDE 4 BÜYÜME CİDDİ BİR BAŞARI

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, ülkenin tekrar hızlı büyümenin yaşandığı ve yatırımların arttığı döneme girdiğini belirterek, Türkiye'nin 2015 ve 2016 yıllarını beklentilerin ötesinde büyüme rakamlarıyla kapatacağını ifade etti. Bakan Fikri Işık, seçim öncesi dönemde hem dış piyasalarda hem de iç siyasette yaşanan gelişmelere rağmen gerçekleşen büyümenin ciddi başarı olduğunu ve Türkiye'nin temel dinamiklerinin sağlamlığını gösterdiğini kaydetti.


ÖZEL KESİM YATIRIMA BAŞLAR

Türkiye ekonomisinin 24 çeyrektir kesintisiz büyüdüğünü kaydeden Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Orta Vadeli Program'da yer alan yıllık yüzde 3 büyüme oranının rahatlıkla gerçekleşeceğini, büyümenin bu oranın üzerine çıkabileceğini söyledi. 1 Kasım seçimleri ile azalan belirsizliklerin ve sağlanan siyasi istikrarın önümüzdeki dönemde özel kesim yatırımlarına olumlu yönde yansımasının beklendiğini vurgulayan Yılmaz, "Yılın ilk yarısında olduğu gibi yurtiçi talep kaynaklı büyüme söz konusu" değerlendirmesinde bulundu.


'İKİ KAT DAHA FAZLA BÜYÜDÜK'

2016'nın çok daha iyi bir yıl olacağını vurgulayan Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Kasım sonrası ülkemizde siyasi görünümün iyileşmesi, 4 yıllık iktidar döneminde hayata geçireceğimiz reformlarla büyüme potansiyelimizi artıracağız" dedi. 64. Hükümet 2016 Yılı Eylem Planı Takdim Toplantısı'nda konuşan Davutoğlu, "Sanayi üretiminde yıllık artış ekim ayında, arındırılmamış verilere göre yüzde 14.7 oldu. Ekonomi, üçüncü çeyrekte yüzde 4 ile beklentilerin üzerinde büyüdü. Yüzde 3.5-4 civarında büyüme, 2015 yılında Türkiye ekonomisinin Çin ve Hindistan hariç gelişmekte olan ekonomilere göre, yaklaşık 2 kat veya daha hızlı büyümesi demektir. 2016 yılı ise inşallah çok daha iyi bir yıl olacak" diye konuştu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dört dörtlük büyüme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN