Türkiye'nin en iyi haber sitesi

zorunluluğu sona erdi

1 Ocak 2016’dan itibaren yürürlüğe giren yönetmelikle 15 TL karşılığında değiştirilebilecek ve üstelik statü kazanarak yurt d��şına çıkarken araç kullanmak için alınması gereken almaya da gerek kalmayacak.

Giriş Tarihi: 4.1.2016 15:41 Güncelleme Tarihi: 4.1.2016 15:51
Beynelmilel ehliyet zorunluluğu sona erdi

Özellikle Yunanistan ve İtalya gibi ülkelerde aranılan şartı yeni tedarik edilecek olan ehliyetler ile ortadan kalkacak olup, önemli bir iş yükü ve maliyet kalemi son bulacak.

sürücü belgesi almak, değiştirmek ve yenilemek isteyen vatandaşlar, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün surucurandevu.egm.gov.tr internet adresinden istedikleri trafik tescil birimlerinden randevu alabilecekler.

Yeni ehliyetler 84 ülkede geçerli olacağından ve yılbaşından itibaren yürürlüğe girecek olan Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik hükümlerinde ehliyet değiştiği takdirde yeni ehliyetler ile uluslararası ehliyete sahip olmuş olunacak.

Yeni ehliyetlerin değişmesi ve yeni statülerinden dolayı 1 yıllık harç ücreti olarak 415 TL'ye alınan ve yenilemek için de her yıl 224,20 TL ödenmesi zorunlu olan Uluslararası Sürücü Belgesi alınmasına ihtiyaç kalmıyor.

Yürürlüğe giren yeni yönetmelikle şu an verilen 9 ehliyet sınıfı 18'e çıkıyor. Otomobil, motosiklet gibi araçlar için ehliyetler 10, otobüs, kamyon gibi motorlu taşıtlar içinse 5 yılda bir sağlık raporuyla kişinin durumunun uygun görülmesi halinde değiştirilebilecek.

EHLİYET ÜCRETLERİ 15 TL OLACAK

Türkiye'de 24 milyonun üzerindeki ehliyetin 1 Ocak 2016'dan itibaren yenilenmesi gerekecek. Eski ehliyetlerin değişmesi ile 360 Milyon TL'lik bir hasılat elde edilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beynelmilel ehliyet zorunluluğu sona erdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN