Türkiye'nin en iyi haber sitesi

KOBİ'ye elektronik taşıma ağı

17 bin kamyoncunun üye olduğu elektronik taşıma ağı, KOBİ'lerin ulaşım maliyetlerini ciddi oranlarda aşağı çekti. Sistemin yakın zamanda farklı sektörlerde de uygulanması planlanıyor

Giriş Tarihi: 5.1.2016
KOBİ'ye elektronik taşıma ağı
Türkiye ekonomisinin dinamosu KOBİ'ler teknoloji odaklı çözümlerle verimliliklerini artırmaya odaklandı. Bu alanda hayata geçirilen projeler sayesinde enerji kullanımından, istihdama kadar birçok alanda maliyet avantajı sağlanıyor. Yakın zaman önce Borusan Lojistik'in GOSB Teknokent'te geliştirdiği elektronik taşımacılık ağı (eTA) bu anlamda önemli bir başarı yakaladı. KOBİ'leri ve nakliyat hizmetlerini sanal ortamda buluşturan proje, taraflara maliyet avantajı sunuyor.

YENİ FIRSATLAR GETİRECEK
Özellikle kamyonların yük taşıyarak gittiği yerden boş dönmesinin önüne geçen sistem, nakliyenin 7 gün 24 saat izlenebilmesine de olanak sağlıyor. Sistemin asıl umut vaat eden yanı ise yakın zamanda bu ağın taşımacılıkla sınırlı kalmayıp, KOBİ'lerin tüm ticaretinin sanal ortamda izlendiği ve buna göre bir ticaret altyapısının işleyeceği yapıya dönüşecek olması. Bu sayede sadece ulaşım değil, makine teçhizat alımından, yeni ihracat pazarlarına kadar hemen her alanda verimlilik artışı yaşanabileceğini ifade eden eTA Genel Müdürü Hamdi Erçelik, "Sistem önemli bir maliyet avantajı sağlıyor. Ayrıca projemiz ticaretin birçok alanında verimlilik sağlayacak potansiyele sahip. Bunlar üzerine de çalışıyoruz" dedi.

GÜNDE 3 BİN SEFER YAPILIYOR
ETA'da günde 3 bin aracın sefer yaptığını söyleyen Erçelik, "Sistemde KOBİ'lerin malları sigortalanıyor. Araçta arıza varsa veya sorun çıkarsa yerine hemen yenisi bulunuyor. 2015'te 3 kat büyüme gösterdik. 2016 da ise 4 katlık bir büyüme planlıyoruz. İstihdamımız da hızla artacak" dedi.

17 BİN KAMYONCU CEBE TAŞINDI

Ciro: 15.5 milyon TL
Sefer sayısı: 16.000 sefer
ETA'ya kayıtlı müşteri sayısı: 4.600
ETA'ya kayıtlı kamyoncu sayısı: 17.500

- İNOVASYON TURU -


Yeni nesil iş fikirleri yatırımcıyla buluşuyor
İstanbul Kalkınma Ajansı ve İstanbul Üniversitesi Önkuluçka Merkezi'nin projesi Inventist, kendi işini kurmak isteyen girişimcilere fırsat sunuyor. Girişimcilerin www.inventist. gen.tr adresi üzerinden 15 Ocak'a kadar başvuru yapması gerekiyor. Süreç yatırımcıyla buluşmaya kadar devam ediyor.

Otomotivde yeni kariyer hamlesi
TAYSAD, öğrencilerin otomotiv sektöründe kariyer seçimlerine destek olmak için, "20.000 Kariyer-Biri Sensin!" projesini iki ayrı sempozyum ile başlattı. Otomotiv sektörü temsilcilerinin konuşmacı olduğu sempozyumlarda öğrencilere, sektörde nasıl kariyer yapılacağına dair ipuçları sunuldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
KOBİ'ye elektronik taşıma ağı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN