Türkiye'nin en iyi haber sitesi

vatandaş girişi ve işlemleri

Giriş Tarihi: 10.2.2016 15:01
UYAP vatandaş girişi ve mahkeme sorgulama işlemleri

Mahkeme dava dosyası sorgulama ve vatandaş girişi mahkeme dava dosyası sorgulama ile ilgili merak edilen tüm bilgiler ve detaylar haberimizde.

Adalet Bakanlığı; Adalet kurumlarının açılması, geliştirilmesi ve denetimi, adalet hizmetleri ile ilgili araştırma ve hukuki düzenlemelerin yapılması, bakanlıklarca hazırlanan kanun ve kanun hükmünde kararname taslaklarının Türk hukuk sistemine ve kanun yapma tekniğine uygunluğunun incelenmesi ve kanunlarla verilen öteki görevlerin yerine getirilmesi amaçlarıyla kurulmuştur.Kamu kurumlarının online hizmetlerini daha güvenli ve daha pratik biçimde kullanabilme imkanı sunan sanal devlet kapısı sisteminde 2008'den bu yana 21 milyondan fazla kullanıcı bulunuyor.

Adalet Bakanlığı e-Devlet Kapısı Üzerinden Sunulan Hizmetler

Mahkeme Dava Dosyası Sorgulama

Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü Hizmetleri

Adli Sicil Kaydı Sorgulama

Adli Sicil Belge Doğrulama

Hizmetleri

UYAP Portali Avukat Girişi

UYAP Portali Baro Girişi

UYAP Portali Kurum Girişi

UYAP Portali Vatandaş Girişi

Kuruma Ait İnternet Sitesi Üzerinden Sunulan Hizmetler

Adalet Bakanlığı Hukuk Sözlüğü

UYAP Bilgi Bankası

UYAP Mevzuat-İçtihat Programı

ile Yargıtay dava dosyası sorgulama size mahkeme bilgileri sunmaktadır. UYAP vatandaş girişi ile dava dosyası sorgulama yapmak ve Yargıtay dosya sorgulama

UYAP vatandaş girişi ile dava sorgulama, kişilerin mahkeme ile ilgili durumlarını sunan bir hizmettir ve bu nedenle vatandaşlar tarafından tercih edilmektedir. Özeliklemahkemesi olan ve mahkemesi ile ilgili bilgi almak isteyen kişilerinyapacağı UYAP vatandaş girişi ile dava sorgulama sonrasında mahkeme bilgileri üzerindeninceleme yapması ve mahkemelerini takip etmesi mümkündür. Bu bakımdan eğer siz de mahkemeleriniz hakkında detaylı bilgiye ulaşmak istiyorsanız UYAP vatandaş girişi ile dava sorgulama yapmanız yeterli olacaktır.

UYAP Nedir?

UYAP, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi adı altında sunulan ve yargı ile ilgili işlemleriniz hakkında bilgi alabileceğiniz özel bir portaldır. İlgili portal üzerinden sunulan hizmetler, UYAP başlığı altında, e devlet kapısı gibi devlet sitelerinde de yer alabilmektedir. Bu bakımdanUYAP hizmetlerine erişim sağlamanız için tek seçeneğiniz UYAP resmi internetsitemi değildir. Eğer e devlet üyeliğiniz mevcutsa ve e devlet kapısını kullanıyorsanız, e devlet üzerinden yapacağınız giriş işlemleri sonrasında UYAP ile ilgili işlemlerinizi de yapabilir ve özellikle UYAP vatandaş girişi ile dava sorgulama gibi işlemlerinizi yapabilirsiniz.

UYAP üzerinden işlem yapacak kişilerin statülerine göre açılmış olan giriş ekranlarından yararlanması gerekmektedir. UYAP vatandaş girişi ile dava sorgulama hizmetinden tüm vatandaşlar yararlanabileceği gibi avukatlar için sunulan hizmetlerden tüm vatandaşlarınyararlanmasımümkündeğildir. Bu nedenle yapacağınız UYAP vatandaş girişi ile dava sorgulama gibi işlemler için ilgili giriş ekranlarını tercih ederek UYAP'A giriş yapmanız gerekmektedir.

UYAP vatandaş girişi ile dava sorgulama için ilk olarak e devlet kapısı üyeliğiniz ile UYAP'a giriş yapmanız gerekmektedir. Ardından profiliniz üzerinden kolay bir şekilde UYAP vatandaş girişi ile dava sorgulama yaparak mahkeme bilgisi alabilirsiniz.

Dijital platform üzerinde bulunan kamu kurumu ve online hizmetlerini tek bir portal üzerinde toplayarak, vatandaşlara büyük bir kolaylık sağlamayı amaçlayan Başbakanlık tarafından 2008 yılında kurulan e-Devlet sisteminin yönetimi Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından gerçekleştiriliyor. Kamu kurumlarının online hizmetlerini daha güvenli ve daha pratik biçimde kullanabilme imkanı sunan sanal devlet kapısı sisteminde kullanıcı olabilmek için 18 yaş sınırını geçmiş olmak gerekiyor. Türkiye'deki resmi reşitlik yaşı olan 18 yaşını dolduran her Türk vatandaşının kullanıcı olarak yer alabilmekte olduğu e-Devlet sistemi üzerinde 2008 yılından bu yana toplam 21 milyondan fazla kullanıcı bulunuyor ki bu durum Türkiye'nin 18 yaşını doldurmuş nüfusunun yarısına denk geliyor.

Bu şekilde son derece yoğun bir şekilde kullanılmakta olan sanal devlet kapısı üzerinde vatandaşların kimlik bilgileri, adres bilgileri, iletişim bilgileri ve aynı zamanda da kamu kurumları ile yaptıkları işlemlerinin yasal geçerliliğinin bulunuyor olması nedeni ile güvenli bir şekilde giriş yapılması gerekiyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
UYAP vatandaş girişi ve mahkeme sorgulama işlemleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN