nasıl kullanılır

Maliye Bakanlığı’nın hizmete sunduğu ni nasıl kullanılır işte E-Bodro sistemiyle ilgili tüm detaylar

Giriş Tarihi: 15.2.2016 10:00
E-Bordro sistemi nasıl kullanılır
Herhangi bir kamu kurumunda çalışan veya devlet kurumunda çalışan vatandaşlarımız her ay belirli miktarlarda maaş almaktadır. Bu aldıkları maaş hakkındaki bilgilere de maaş bordrosu denen belgeden ulaşabilirsiniz. Maaşınız hakkındaki tüm bilgilere hangi aylarda ne kadar maaş aldığınızı, hangi aylarda kesintiler yaşadığınızı ve maaşınızdaki tüm değişikleri maaş bordronuzdan öğrenebilirsiniz. Maaş bordrosu hayatımızın bazı yerlerinde bize lazım olabilir. Gelir tespiti yaptıracağınız sırada, bir bankadan kredi çekeceğiniz zaman veya herhangi bir başvuru sırasında bu belge sizden istenebilir. Maaş bordrosu Maliye Bakanlığının bir hizmetidir. Yani maaş bordronuza Maliye Bakanlığına bağlı olan maliye kurumlarına giderek elde edebilirsiniz.

Yaşadığınız şehrin maliye kurumuna nüfus cüzdanınız ile giderek maaş bordronuza ulaşabilirsiniz. İnternet üzerinden de maaş bordronuza ulaşabilirsiniz. Maaş bordrosunun internet ortamındaki adı E-Bordrodur. E-Bordronuza internet üzerinden e-devlet sistemi aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

E-Devlet sistemi devletin kurumlarının tek bir çatı altında toplanması ile kurulmuş bir sistemdir. Bu sistem üzerinden bir çok işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet sisteminden gerçekleştirebileceğiniz işlemlerden bir tanesi de E-Bordrodur. E-Bordronuza E-Devlet sisteminden ulaşabilirsiniz. Maliye Bakanlığının ve bir çok bakanlığın internet uygulaması E-Devlet sistemi altında yer aldığı için E-Devlet sistemine giriş yaparak bu bakanlıkların internet uygulamalarına ulaşabilirsiniz ve işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet sisteminden işlem gerçekleştirebilmek için ilk olarak sisteme giriş yapmanız gereklidir. E-Devlet ana sayfasında sisteme giriş linkini tıkladıktan sonra karşınıza E-Devlet sistemine giriş yolları gelecektir. Bu giriş yollarından E-Devlet şifresi ile giriş yolunu seçtikten sonra sistem sizden T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi isteyecektir. Eğer E-Devlet şifrenizi bilmiyor iseniz üzerinde T.C. kimlik numaranızın bulunduğu nüfus cüzdanınız ile istediğiniz PTT kurumuna giderek 2 TL karşılığında şifrenizi alabilirsiniz. E-Devlet şifreniz ile beraber T.C. kimlik numaranızı da sisteme girerek giriş yapabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra ana sayfada bulunan E-Hizmetler bölümüne girmelisiniz. Bu bölüme giriş yaptıktan sonra açılan hizmetlerden Maliye Bakanlığını bulmalısınız. Maliye Bakanlığını bulduktan sonra alt bölümlerinden Maliye Bakanlığı E-Bordro hizmetini seçerek internet üzerinden E-Bordronuza ulaşabilirsiniz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
E-Bordro sistemi nasıl kullanılır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN