Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Devlette kadınlara daha çok engel var

İş dünyasında giderek daha fazla yer alan kadınlar, konu yönetici olmaya gelince görünmeyen engellere çarpıyor. KADEM'in araştırmasına göre yönetici kadınların oranı özel sektörde kamudan 4 kat fazla

Giriş Tarihi: 17.2.2016
Devlette kadınlara daha çok engel var
Kadın ve Demokrasi Derneği'nin (KADEM), yönetim kademelerinde cinsiyet eşitsizliğini gözler önüne seren araştırması, ataerkil zihniyetin iş dünyasında iktidarı kimseye kaptırmadığını ortaya koydu. "Hizmet sektöründe çalışan kadınların yaşadıkları sorunlar ve yükselmelerinin önündeki engeller" isimli rapor, kadının kariyerinde "cam tavan" olarak adlandırılan psikolojik engellere çarptığını belirtiyor. Eğitim, sağlık ve bankacılık alanlarında istihdam edilen 2 bin 40 kadınla görüşülerek hazırlanan raporda Prof. Dr. Ömer Çaha, Doç. Dr. Havva Çaha ve Yrd. Doç. Dr. Sare Aydın'ın imzaları var. Araştırmada okul, hastane ve bankaların yer aldığı 306 kuruma gidildiğini anlatan Prof. Dr. Ömer Çaha, buralarda üst düzey yönetime çıkıldıkça kadın çalışan oranının düştüğünü belirtti. Araştırmaya göre bazı kurumlarda bu oran yüzde 10'a kadar iniyor. Çaha, "Okul, hastane ve bankalarda çalışanların yarısından fazlası kadın olmasına rağmen yönetici oranı çok düşük. Bu da belirgin bir cam tavan sendromunun yaşandığını gösteriyor" dedi.

İŞYERİNDE MOBBİNG % 33
Araştırmaya göre özel okullarda kadın yönetici oranı devlet okullarından dört kat fazla (Yüzde 4'e yüzde 16). Özel bankalardaki kadın yönetici oranı kamu bankalarından yüzde 12 daha yüksek iken bu durum hastanelerde de değişmiyor. Özel hastanelerde çok daha fazla kadın başhekim var. Kadınların özellikle hastane ve bankalarda en büyük sorunu uzun mesai saatleri. Evde anne ve ev kadını olmak gibi görevleri yüklenen kadın, uzun mesai saatlerine erkek meslektaşlarına nazaran daha dayanıksız. Özellikle bankalarda doğum izni, ücretli izin gibi konularda kadınlar sıkıntı yaşadıklarını belirtiyor. Araştırmaya katılan kadınların yüzde 33'ü kurumlarında mobbing ya da ayrımcılık yapıldığı inancında. Kadınların yüzde 25'i hak ettikleri pozisyonlarda çalışmadıklarını düşünüyor. Hizmet sektöründeki kadınların yüzde 33'ü ise hak ettiği ücreti alamadığını belirtiyor. Türkiye'de erkeklerle eşit fırsatlara sahip olmadığını söyleyen kadınların oranı yüzde 47.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Devlette kadınlara daha çok engel var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN