Dişte iğne kıran hekime dava

Giriş Tarihi: 7.3.2016
Dişte iğne kıran hekime dava

Kanal tedavisi sırasında hastasının dişinde iğne kırıp sağlam dişin çekilmesine sebep olan hekim hakkında gerekli dikkat ve özeni göstermediği gerekçesiyle yaralama davası açıldı

2003'te Alman vatandaşı olan Nuray Bartan, akrabalarını görmek için geldiği Türkiye'de bir diş hekimine gitmeye karar verdi. Bartan geçtiğimiz ay İstanbul Mecidiyeköy'deki bir diş hastanesinde muayene oldu. Doktor dişleri- ne kanal ve dolgu tedavisi yapılması gerektiğini söyledi. Tedaviyi üstlenen diş hekimi Seçkin Horozal, kanal tedavisi sırasında kanal aletini tedavi edilen dişin içinde kırdı. İğne dişin içinden çıkarılamayınca Nuray Bartan'a dişin çekilmesi gerektiği aksi halde iğne ile yaşamak zorunda kalacağı söylendi. Bartan karşı çıksa da tedaviyi yapan doktor başka bir şans olmadığını belirtti. Söz konusu sağlam diş çekilmek zorunda kaldı. Bartan, içerisinde iğne kırıp sağlam dişinin çekilmesine sebep olan doktoru savcılığa şikâyet etti. İfadesinde "Ya dişin çekilecek ya da iğneyle yaşamak zorunda kalacaksın dediler. O zaman dişimin çekilmesini istedim ama uzun bir ağrılı dönem geçirdim. Kontrol için gittiğimde de bana yüklü bir fatura çıkardılar" dedi. Diş hekimi ise iğnenin dişin kanallarının anatomik olarak dar ve eğri olmasından dolayı kırıldığını iddia etti. Mesleklerinde bu gibi olayların yaşandığını kaydeden Seçkih Horozal, hiçbir kastının olmadığını öne sürdü.

ÖZENSİZLİKTEN YARALAMA DAVASI
Savcılık soruşturma sonucu hastasının dişinde iğne kıran doktor hakkında "taksirle bir kişinin yaralanmasına neden olma" suçu kapsamında iddianame düzenledi. İddianamede şüphelinin hastasını tedavi ettiği sırada gerekli dikkat ve özeni göstermediği belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dişte iğne kıran hekime dava
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN