Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Saat&Saat İtalyan Welder'i satın aldı

Türkler yurtdışında marka satın alma atağına kalktı. Saat sektörünün önemli markalarından Saat&Saat, İtalyan Welder'i satın aldı. İtalya'nın tasarım saat markası Welder 31 ülkede satılıyor

Giriş Tarihi: 19.3.2016
Saat&Saat İtalyan Welder'i satın aldı

Avrupa'dan marka alan Türk şirketleri kervanına Saat&Saat de katıldı. Ünlü İtalyan tasarım markası Welder'i bünyesine katan Saat&Saat bir ilke imza attı. İtalyan tasarımcı Italo Fontana tarafından 10 yıl önce kurulan Welder, Hong Kong'da üretiliyor. Saat&Saat Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Kaya, Welder'i satın almak için 1 yıldır görüştüklerini söyledi. Yabancı fonların da talip olduğu markayı almayı başardıklarını belirten Kaya, "Bir dünya markası olmak istiyoruz. Markanın DNA'sını korumak için tasarımda Italo Fontana ile çalışmaya devam edeceğiz. Welder, Fontana'nın U-Boat markasından sonra kurduğu ikinci marka" dedi. 17-27 Mart tarihlerinde İsviçre'nin Basel şehrinde düzenlenen saat fuarı Baselworld'e bu kez bir Türk firması olarak katılan Saat&Saat, fuarda Welder standıyla yer aldı. Welder'in bundan önce her yıl fuarda stant açtığını söyleyen Kaya, "Bu yıl Welder'i bir Türk firması temsil ediyor. Stant için 1 milyon TL harcadık" dedi.

MARKASINI ÜRETTİ
Daha önce 500 ila 1.000 dolardan satılan Welder saatleri artık 250-500 dolardan satılacağını belirten Kaya, "Fiyatları düşürdük. Amacımız daha geniş bir kitleye ulaşmak" dedi. Kaya satın alma fiyatıyla ilgili bilgi vermedi. Saat&Saat kendi markasını da yarattı. Wesse isimli markasını nisan ayı sonunda piyasaya sunacaklarını açıklayan Kaya, saatlerin 500-750 TL arasında olacağı bilgisini verdi.

TEKNOLOJİYE ODAKLANDI

Basel world , bu yıl geçen yıla göre daha hareketli geçiyor. 2015'te sektörü etkileyen kur krizinden kayıp vererek çıkan sektör, bu yıl teknolojiye odaklandı. Moda markalarının hemen hepsi standlarında akıllı saat modellerini tanıtıyor. Ramazan Kaya,"Bu yıl optimist hedefe daha yakınız. İlk 3 ay iyi geçti" dedi.

Dünya sat pazarı daralıyor

2014: 43 milyar dolar
2015: 41.6 milyar dolar

İsviçre saat ihracatı

2014: 22.25 milyar dolar
2015: 21.52 milyar dolar

Türkiye saat ithalatı

2013: 286 milyon dolar-18 milyon adet
2014: 279 milyon dolar-12 milyon adet
2015: 236 milyon dolar- 8 milyon adet

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Saat&Saat İtalyan Welder'i satın aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN