Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Bizim geldiğimiz yeri İtalyanlar terk ediyor’

Sırbistan’da 12’nci mağazasını açan Tudors, ülkenin en fazla şubesi olan yabancı markası oldu. Tudors’un patronu Ayaydın, “Bizim geldiğimizi gören İtalyanlar ülkeden çıkıyor” dedi

Giriş Tarihi: 21.3.2016
‘Bizim geldiğimiz yeri İtalyanlar terk ediyor’

Birleşmiş Markalar Derneği'nin geçen yıl açıkladığı verilere göre Türk markalarının 90 ülkede 2 bin 600 mağazası bulunuyor. Kalitesini yükselten, fiyatlarını rakiplere göre düşük tutan Türk markaları, özellikle Avrupa'da, rakiplerinin de adeta korkulu rüyası haline geldi. Hazır giyimde Türk firmalarının en büyük rakibi olan İtalya bunlardan biri. Sırbistan'da hızla artan Türk markalarıyla rekabet edemeyen İtalyan markaları ülkedeki mağazalarını kapatmak zorunda kalıyor. Ülkedeki 12'nci mağazasını açan Türk gömlek markası Tudors'un en güçlü iki rakibi ülkedeki şubelerini kapattı. 10 ülkede 33 mağaza açtıklarını dile getiren Tudors'un bağlı bulunduğu Ayaydın Tekstil CEO'su Yaşar Ayaydın, "4 yılda Türkiye'de 156 mağaza açtık. Sırp müşterilerimiz özellikle düşük fiyat ve kaliteli ürün tercihi yaptığı için burada hızlı büyümemizi sağladı" dedi.

'EN BÜYÜK YABANCI OLDUK '
Sırbistan'ın Türk markalarına pozitif bir bakış açısı olduğunu dile getiren Ayaydın, "Buraya 15 ay önce geldik ve ilk şubemizi açtık. Geldiğimiz alışveriş merkezlerindeki İtalyan rakiplerimiz mağazalarını kapatmak zorunda kaldı. Bulunduüğumuz caddelerdeki şubeleri büyük indirimler sunuyor. 2 İtalyan markası Sıbristan'dan çıktı" diye konuştu.
Ayaydın, "Özellikle Avrupa'da geniş bir ağa sahip olmak istiyoruz. Yerel işbirliği bizim için çok önemli. Örneğin Sırbistan'daki partnerimiz işadamı Bojan Mitiç doğru birisim. Mağazalaşmamız da hızlı oldu ve 7 şehre yayıldık. Şu anda gömlekte ülkenin en geniş mağaza ağına sahip yabancı markası olduk" dedi.

MAĞAZANIN İLK MÜŞTERİSİ VAHAP KÜÇÜK
Tudors son mağazasını Belgrad'daki Delta City'de açtı. Aynı gün bir başka Türk markası olan LC Waikiki'de Delta City'de yeni mağazasını hizmete aldı. Sırbistan Başbakan Yardımcısı ve Ticaret Bakanı Rasim Ljajic ve Türkiye'nin Belgrad Büyükelçisi Mehmet Kemal Bozay'ın katıldığı her iki mağazanın açılışında da Türk şirketlerinin dayanışması dikkat çekti. LC Waikiki'nin Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük, Tudors'un mağaza açılışına da katıldı. Tudors'un ilk müşterisi 50 euroluk gömlek alan Vahap Küçük oldu. Ayaydın, "Sektöre liderlik eden Vahap Ağabey'in yanımızda olması bizi heyecanlandırdı" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Bizim geldiğimiz yeri İtalyanlar terk ediyor’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN