Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sanayi 4.0’a geçişin yol haritası tamam

Türkiye, Sanayi 4.0 için yol haritasını tamamladı. Sanayi Bakanı Fikri Işık, “Altyapıyı geliştirmek, yüksek nitelikli insanların da Sanayi 4.0’a adapte olması için altyapıyı Ar-Ge ve inovasyonla hazırlamak durumundayız” dedi

Giriş Tarihi: 23.3.2016
Sanayi 4.0’a geçişin yol haritası tamam

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Sanayi 4.0'ı yerinde inceledi. Bakan Işık ve beraberindeki işadamı heyeti, Bosch Grubu'nun Sanayi 4.0 ile ilgili devam eden projelerini yakından inceleyerek, karşılıklı görüş alışverişinde bulundu. Şirketin Almanya Stuttgart'taki fabrika ve Ar-Ge merkezini ziyaret eden Işık, "Türkiye'nin altyapısını geliştirmek, yüksek nitelikli insanların da Sanayi 4.0'a adapte olması için altyapıyı Ar-Ge ve inovasyonla hazırlamak durumundayız" dedi.
Işık ve beraberindeki heyete, Bosch Türkiye ve Ortadoğu Başkanı Steven Young eşlik ederken, Bosch Endüstri 4.0 Dünya Başkanı Stefan Assmann da bir sunum yaptı. Bosch'un ileri teknoloji üretiminde Türkiye'deki en iyi şirketler arasında olduğunu belirten Işık, "Sanayi 4.0 ile ilgili global oyunda Türkiye'nin rolünün en iyi noktada olmasını istiyoruz. Bunun için hem Türkiye'de faaliyet gösteren global şirketlerin bu noktada hangi rolü alacağını, hem de bu konuda hükümetimizin ve özel sektörümüzün ne yapması gerektiğine yönelik çok önemli bir çalışmayı bugün burada yürütüyoruz" dedi.

TÜRKİYE HIZLI DAVRANSIN
Bosch Türkiye ve Ortadoğu Başkanı Steven Young, halen Sanayi 4.0'la ilgili 100'ün üzerinde projeye devam eden Bosch Grubu'nun bu alandaki uzmanlığını Türkiye'ye aktarmaya ve Türkiye'nin Sanayi 4.0'a geçişinde itici güç rolü üstlenmeye hazır olduğunu söyledi.
Bosch'ın Sanayi 4.0 konusunda Türkiye'ye katkılarına da değinen Young, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bosch, 4 temel iş sahasında üretim yapıyor, 15 bin kişi çalıştıyoruz. Otomotiv alanında Türkiye'de Sanayi 4.0'la 2013'te başladık. Geldiğimiz noktada şu anda Bursa'daki dizel enjektör fabrikamız Bosch'un uluslararası üretim ağında öncü bir konuma geldi. Bundan sonra Bursa'daki tesisimizi geliştirirken, Alman hükümetiyle başlattığımız Sanayi 4.0'ın know-how'ının bilgisini Türk sanayisine sunacağız. Burada bu köprünün temellerini atıyoruz. Sayın Bakan'la Türkiye'ye döndükten sonra, Türkiye'nin sanayi illerinde bunun ne anlama geldiğini ve ne fayda getireceğini anlatacağız. Bosch olarak da ilk önce yan sanayimizde başlayarak uygulamaya geçeceğiz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanayi 4.0’a geçişin yol haritası tamam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN