Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Varilde kavga devam ediyor

ihraç eden ülkelerin rezervleri erise de kavga bitmiyor. Suudi- kavgası dün de devam etti ve üretimi dondurma kararı çıkmadı

Giriş Tarihi: 18.4.2016
Varilde kavga devam ediyor

Dünya ünün yarısını üreten ülkeler Doha'da bir araya gelerek 315 milyar dolarlık petrodolar kaybını masaya yatırdı. Petrol üretim seviyesini ve fiyatları dondurmayı görüşmek için Katar'ın başkenti Doha'da yapılan toplantıya ve Suudi Arabistan'ın gerilimi damga vurdu.

toplantılara katılmayacağını açıklarken Suudi Arabistan ise tüm OPEC üyesi ülkelerin katılımını ve imza atmasını şart koştu. Görüşmeler ertelenirken net bir karar çıkmadı. 100 doların üstünden 40 dolara kadar düşen varil fiyatı ihraçcı ülkelerin döviz rezervlerini iki yılda beşte bir eritti. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ile OPEC dışı üreticiler arasında olacak bir anlaşma dünyanın enerji faturasını belirleyecek.

ŞİRKETLER PETROL FİYATLARININ YENİDEN ARTMASINI İSTİYOR

Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad al-Thani'nin başkanlığında bir araya gelen petrol bakanlarının bir anlaşmaya vararak üretimi dondurması ve varil fiyatını yukarı çekmesinin zor olduğu belirtiliyor.

İran tarafı ambargo nedeniyle uzak kaldığı piyasada pazar payını tekrar ele geçirmek için üretimi kısamayacağını belirtiyor. Diğer yandan Suudi Arabistan İran da dahil olmak üzere tüm büyük üreticilerinin üretimi dondurmaması halinde karara katılmayacağını vurguluyor.

İKİNCİ TOPLANTI RUSYA'DA

Doha toplantısında taslak metinde üretimin 1 Ekim'e kadar ocak seviyelerinde dondurulacağı kaydedildi. Taslağa göre, üreticiler ekim ayında Rusya'da yeniden toplanarak, petrol piyasasındaki ilerleyen toparlanmanın yönetilmesindeki iyileşmeleri gözden geçirecek.

315 MİLYAR DOLAR BUHAR OLDU

Petrolde ocak ayındaki dip seviyelerden bu yana yüzde 60'lık bir artış yaşanmış ve nisan itibarıyla 45 dolar seviyeleri görülmüştü. Ancak varil fiyatı 2014'ün ortalarındaki 115 dolarlık seviyeden oldukça uzakta ve devletlerin bütçelerini zorluyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Varilde kavga devam ediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN