Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni Tip Denizaltı Projesi

Savunma Sanayii Müsteşarlığının 2,7 milyar bütçeli Yeni Tip Denizaltı Projesi kapsamında, iç bloklarının ilk etap ürünlerinin teslimatı yarın yapılacak.

Giriş Tarihi: 3.5.2016 12:02
Yeni Tip Denizaltı Projesi

Gölcük Tersanesi'nde inşa edilen denizaltının iç bloklarının imalatını Savunma Teknolojileri Mühendisliği ve AŞ altında Gürdesan Gemi Makine Sanayi tarafından gerçekleştiriliyor.

Bu kapsamda gerçekleştirilen ilk imalat, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın da katılması beklenen törenle yarın saat 14.00'te teslim edilecek.

Gürdesan, Yeni Tip Denizaltı Projesi kapsamında toplam 840 tonluk bloklarının ilk etap üretimini tamamladı. Proje, Türk gemi inşasında yan sanayinin gücünü göstermesi açısından önem taşıyor.

Yeni tip denizaltıların inşa aşaması 5 blokun birleştirilmesinden oluşuyor. Bloklar ekipmanlarla donatılacak ve tüp halinde birleştirilip diğer donatımlarının yapılabilmesi için havuza kaydırılacak.

Yeni tip denizaltılar havadan bağımsız tahrik sistemine sahip olacak. Denizaltı bünyesinde bulunan hidrojen ve oksijen tanklarının tepkimesi sonucunda yakıt hücresi sistemiyle elektrik enerjisi üretilecek ve bu sistem atmosferik havaya ihtiyaç duymadan denizaltının çok daha uzun süre su altında kalmasını sağlayacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni Tip Denizaltı Projesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN