Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sanayide atılım

İlk çeyrekte sanayide başarılı bir grafik çizen Holding, 2016’da bu alana ağırlık verecek. Temsa yerli elektrikli yapıyor. Brisa ve Kordsa ise global oyuncu olmak için yatırımlarını artırıyor

Giriş Tarihi: 11.5.2016
Sanayide atılım
Holding, 2016'yı sanayi yılı ilan etti. Holdingin üreten şirketi Temsa, Aselsan'la yüzde 100 yerli elektrikli otobüs için gün sayıyor. Brisa 190 milyonluk yeni yatırım planlıyor. Her 3 uçak lastiğinden 2'si, 2 otomobil lastiğinden de birini Kordsa Lastik Kord Bezi ile güçlendiriyor.

300 MİLYON DOLARLIK YATIRIM
Barselona'da gazetelerin ekonomi müdürleriyle sohbet toplantısı düzenleyen Sabancı Holding CEO'su Zafer Kurtul, ilk 3 ayda sanayi ve enerjide başarılı bir dönem geçirdiklerini belirtti. Kordsa Global'in cirosunu yüzde 27 artırdığını anlatan Kurtul, kompozit teknolojilerinde yaptığı AR-GE çalışmalarıyla adını daha da sık duyuracağını kaydetti. 'de satılan her üç lastikten birisinin Brisa markalı olduğunu aktaran Kurtul, Aksaray'daki fabrikanın açılmasıyla üretim kapasitesini yüzde 30 artıracaklarını, 300 milyon dolarlık yatırım yaptıkları ikinci tesisin de 2018 yılının başında açılacağını vurguladı. Brisa Genel Müdürü Yiğit Gürçay da ilk çeyrekte 402 milyon TL'lik net satış elde ettiklerini, 2016'da toplam 170-190 milyon dolarlık bir yatırım öngördüklerini dile getirdi. Kordsa Global CEO'su Cenk Alper ise Nylon 6.6 ürününde dünyanın bir numarası, polyesterde de dünyanın iki numarası olduklarını belirtti. İlk çeyrekte 488 milyon TL net satış yakaladıklarını söyleyen Alper, "Polyester iplik kapasitemiz tamamı ile doldu. Sabancı Üniversitesi işbirliği ile kurduğumuz Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi inşaatı bitmek üzere" diye konuştu.

TEMSA'DAN ELEKTRİKLİ OTOBÜS
Temsa'nın MD9 ElectriCITY markalı yüzde 100 elektrikli otobüsüne dikkat çeken Kurtul, "Çok yakın bir zamanda Aselsan işbirliğiyle tamamı Türk mühendislerince üretilecek olan elektrikli otobüsümüzü size tanıtacağız" dedi.

64 BİN KİŞİYE İŞ
Sabancı'da 64 bin kişiye istihdam sağlandığını belirten Kurtul, "Büyük bir aileyiz. Ülkemize sorumluluğumuzun farkındayız, Türkiye'nin Sabancı'sı olarak çalışmaya devam" dedi.

BANKA: Akbank'ın aktiflerinin 2015'e göre yüzde 11 büyüyerek, 259 milyar liranın üzerine çıktığını aktaran Kurtul, bankanın ekonomiye sağladığı desteğin 186 milyar liraya yükseldiğini bildirdi. Kurtul, 3 milyonun üzerinde dijital banka müşterisine sahip olan bankanın 5 yıldır üst üste "Türkiye'nin En Değerli Banka Markası" seçildiğini dile getirdi.

ENERJİ: Kurtul, ortalama elektrik fiyatlarının yüksek arz fazlası nedeniyle 2015'e göre yüzde 17 daha düşük gerçekleştiğini ancak buna rağmen Enerjisa'nın operasyonel mükemmelliğe odaklanarak FAVÖK'ünü yüzde 28 artırıp 576 milyon TL'ye çıkardığını anlattı. Kurtul, "Türkiye'nin özel sektör tarafından hayata geçirilen en büyük linyit santrali olan Tufanbeyli'nin (450 megavat kurulu güç) işletmeye alınmasıyla kurulu gücümüz yaklaşık 2.900 megavata ulaştı. Bu santral iki Adana'yı aydınlatacak kapasitede" dedi.

ÇİMENTO: Kurtul, çimento şirketlerinin kombine satışlarının önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9, kombine FAVÖK'ünün yüzde 11, net kârlılığının da yüzde 9 arttığını belirtti. Çimsa'nın Mersin Fabrikası Atık Gaz Isısı Elektrik Üretim Tesisi'nde ilk üç ayda 10.5 milyon kilovatsaat elektrik üreterek, karbondioksit emisyonu tasarrufu sağladığını bildiren Kurtul, ayrıca Eskişehir Fabrikası'ndaki Atık Yakma Tesisi ile yine ilk üç aydaki yakıt tüketiminin yüzde 33 azaldığını vurguladı.

PERAKENDE: Kurtul, Carrefoursa'nın 2015'te satın almalar ve mağaza açılışlarıyla hızlı bir büyüme gerçekleştirdiğini, bunun 2016'da kârâ yansıyacağını belirtti. Teknosa'nın pazar liderliğini sürdürdüğünü anlatan Kurtul, Avivasa'da BES fon büyüklüğünde 10 milyarı aştıklarını vurguladı.

OPERASYONEL MÜKEMMELLİK GİZLİ GÜCÜ AÇIĞA ÇIKARIYOR
Zafer Kurtul'u dinlerken sanayideki atılımın yanı sıra iş yapma kültüründeki devrime işaret eden sözleri dikkatimi çekiyor. Bir örnek; Enerjisa, elektrik fiyatları %17 gerilerken net kârlılık nasıl %28 artar? Zafer beyin cevabı; operasyonel mükemmellik ile mümkün… Peki, bu nasıl sağlanabilir? Sabancı örnekleri de dahil bunun tek yolu yok. Ancak temel yaklaşım şudur; değer üretmeyen süreçleri ayıklamak… İş süreçleri, iletişim süreçleri, ilişki süreçleri ve daha önce yoksa oluşturulması şart olan bilgi süreçleri… Kordsa, Ar-Ge için bence incelenmesi gereken bir örnek… Zira yılda 6.5 milyar $'ı Ar-Ge'ye harcıyoruz ve AR'aştırdığımız halde GE'liştiremeyişimiz neden? Kordsa'nın buna bir cevabı var. Yılda 10 milyon $'ın yanı sıra 10 milyon $'ı da prototip için harcıyorsunuz.

10 KAT FARKLI
Bitmedi… Sibernetik biliminin kurucusu El Cezeri'nin dediği gibi; "hayata geçirilmemiş her bilgi, doğru ile yanlış arasında bir yerdedir." Yeni bilgi üretmek yetmiyor, bunu hayatla ilişkilendirecek adımları da tasarlamanız şart. Gerek Kordsa, Brisa ve Temsa; yeni fikirlere hayat alanı açtığı için Zafer bey bu paraları gönül rahatlığıyla harcayabiliyor. Sunum sırasında bir çelik levha ve aynı ebatta bir karbon elyaf levha elime aldım. Ağırlıkları 10 kat farklı… Gerçi karbon elyaf pahada ağır (25 kat) fakat daha işin başındayız ve teknolojideki gelişmeler bu makası kapatacak. Peki neticesi; bir otobüsün ağırlığını artırmadan 4 ilave koltuk. Firma sahibi için Temsa otobüs ile getirilecek avantajı düşünün… Benim dikkat ettiğim bir başka unsur; Ar-Ge'de işbirliği ve işbölümü kültürünün Sabancı'da yeşermiş olması… Eski zihin yapısı; ne kadar harcadın, kaç eleman çalıştırdın? Yeni zihin yapısı; ne kadar çıktı sağladın, ne derece işbirliği yaptın? Buna da açık inovasyon deniyor. Darısı endüstrimizin diğer gruplarının başına… Burada dikkat çekmek istediğim, uluslararası ortaklık kurmada yılların gerisinden gelen kabiliyetin bu defa Türk şirketlere doğru geliştirilmesi… Bu sayede operasyonel mükemmellik ile Sabancı, gizli güçlerini açığa çıkarmakla kalmıyor, işbirliği- işbölümü sayesinde bu güçleri sanayi atılımı için kullanmış oluyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanayide atılım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN