Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakan Ağbal'dan büyüme açıklaması

Ağbal, "Orta-uzun vadede yüksek büyüme performansı ile diğer gelişmekte olan ülkelerden pozitif yönde ayrışacaktır" dedi.

Giriş Tarihi: 10.6.2016 10:40 Güncelleme Tarihi: 10.6.2016 10:43
Bakan Ağbal'dan büyüme açıklaması

HER ŞEYE RAĞMEN BÜYÜMEYE DEVAM ETTİK

Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Orta-uzun vadede yüksek büyüme performansı ile diğer gelişmekte olan ülkelerden pozitif yönde ayrışacaktır" dedi.Ağbal, bugün açıklanan büyüme rakamları ile ilgili değerlendirme yaptı.

Ağbal açıklamasında şunları söyledi:

" ekonomisi 2016 yılının ilk çeyreğinde yüzde 4,8 büyüyerek son dönemde yakaladığı güçlü momentumu devam ettirmiştir.

Bu performans bölgemizde artan jeopolitik gerginliklere, dış ticaretteki sorunlara ve küresel finansal piyasalardaki dalgalanmaya rağmen elde edilmiştir.

İlk çeyrekte büyüme, 5,9 puanlık katkı ile nihai iç talep kaynaklı olmuştur. Net ihracat ise son dönemde yaşanan sorunlara bağlı olarak büyümeye -1,5 puan (negatif) katkıda bulunmuştur.

Önümüzdeki dönemde de ekonominin büyüme performansını geliştirecek ve özellikle yatırımları destekleyecek reform niteliğindeki gerekli düzenlemeleri hayata geçireceğiz.

Orta-uzun vadede yüksek büyüme performansı ile diğer gelişmekte olan ülkelerden pozitif yönde ayrışacaktır. Bunda temel belirleyici sürdürülebilir büyümeyi, nitelikli istihdamı ve katma değeri yüksek yatırımları destekleyecek reformları hızla yürürlüğe koymamız ve AB ile entegrasyonu hızlandırmamız olacaktır."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan Ağbal'dan büyüme açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN