Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gram nedir?

Gram ne zaman ortaya çıktı? Gram Altın'ın çeşitleri nelerdir? İşte bu altın türü ile ilgili merak ettiğiniz her şey...

Giriş Tarihi: 3.7.2016 14:26
Gram Altın nedir?

Gram ı açıklamadan önce altın nedir, nasıl üretilir bu konulara biraz açıklık getirmemiz gerekiyor. Sözlük anlamı ile simgesi Au olan ve atom sayısı 79, atom ağırlığı 196,9, 1064 °C'de eriyen, kolay işlenen, yüksek değerli, paslanmaz element. Doğada az bulunması nedeniyle altının önemi ve değeri büyük olmuştur. Çok eski zamanlardan itibaren para basımında kullanılmaktadır. Altın para basımında kullanılan altın alaşımlarının ayarları ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir.

Türkiye'de iç piyasaya sürülen mücevherler 22, 18, ve 14 ayarlık altın alaşımlarından yapılır. Ayar, bir gram alaşımda bulunan altın miktarıyla belirlenir. 24 ayar altın; arı ya da saf altındır ve 1000 milyemdir (miligramdır). 22 ayarda gram başına 916 milyem (mg), 18 ayarda 750 milyem, 14 ayarda 583 milyem altın bulunur. Özellikle dışsatım amacıyla kullanılan 21 ayarda ise, 875 milyem altın bulunur. 18 ayarlık altın alaşımları ve bakır miktarlarına göre ayrımlı renkler alınır. %25 gümüş, yeşil altını, % 12.5 gümüş ve % 12.5 bakır sarı altını, % 0.6 gümüş ve % 19 bakır pembe altını, %25 bakır kırmızı altını oluşturur. Kuyumculuk neolitik çağda doğmuştur. Arkeologların Ur'da, Truva'da, Mykenai'de buldukları mücevher ve heykelcikler o çağa aittir. Altın o çağlardan günümüze kadar önemini yitirmeden gelmiş bir kıymetli madendir ve değer ölçüsü birimlerinden biridir.

Altın Rafinerisi A.Ş. (İAR) 1996 yılında kurulmuş olup, ortakları arasında , İSTANBUL ALTIN BORSASI, VAKIFBANK, ŞEKERBANK ve İŞBANKASI bulunmaktadır. Ayrıca yönetim kurulunda T.C. HAZİNESİ, bir üye ile temsil edilmektedir. İstanbul Altın Rafinerisi A.Ş. (İAR) TÜRKİYENİN TEK RESMİ ALTIN RAFİNERİSİ olup, üretmiş olduğu altınlar, başta T.C. Darphanesi ve İstanbul Altın Borsası olmak üzere tüm dünyada kabul görmektedir.

GRAM ALTIN: İstanbul Altın Rafinerisi A.Ş. (İAR)' nin tescilli ürünü ve markasıdır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gram Altın nedir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN