Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Merkez Bankası'ndan darbeye büyük rest!

Giriş Tarihi: 19.7.2016 14:02 Güncelleme Tarihi: 19.7.2016 15:22
Merkez Bankası'ndan darbeye büyük rest!

Murat Çetinkaya başkanlığında toplanan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu faiz koridorunun üst bandını 25 baz puan düşürerek yüzde 8.75'e çekti.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, bugün gerçekleştirdiği Para Politikası Kurulu'nda beklendiği gibi faiz koridorunun üst bandını 25 baz puan düşürerek yüzde 8.75'e çekti.

Politika faizi olan bir haftalık repo faizini ise beklentiler doğrultusunda yüzde 7.5'te bıraktı. TCMB faiz koridorun alt bandını yine beklentiler doğrultusunda yüzde 7.25'te tuttu.

Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 7,5 düzeyinde sabit tutulurken, Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası'nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0 düzeyinde sabit tutuldu.

Borç verme faiz oranı ise yüzde 10,5'ten yüzde 10,25'e indirildi.

"ŞOKLARA KARŞI DAYANIKLILIK ARTMIŞTIR"

Merkez Bankası faiz kararının ardından cuma günü gerçekleşen başarısız darbe girişiminin ardından yaşanan süreç hakkında açıklamalarda bulundu:

"Yakın dönemde yurt içi gelişmelere bağlı olarak piyasalarda dalgalanmalar yaşanmıştır. Kurul, alınan likidite tedbirlerinin piyasalardaki oynaklığı sınırladığı değerlendirmesinde bulunmuştur. Ayrıca, sıkı para politikası duruşu, temkinli makroihtiyati politika çerçevesi ve 2015 yılı Ağustos ayında yayımlanan yol haritasında belirtilen politika araçlarının etkili bir şekilde kullanılması ekonominin şoklara karşı dayanıklılığını artırmıştır. Bu doğrultuda Kurul, para politikası etkinliğine sağladığı katkı da dikkate alınarak, sadeleşme yönünde ölçülü ve temkinli bir adım atılmasına karar vermiştir."

5 AYDA TOPLAM 200 BAZ PUAN İNDİRİM!

Merkez Bankası Erdem Başçı Başkanlığı'ndaki son toplantısında 25 baz puan, nisan, mayıs ve haziran ayındaki toplantısında da faiz koridorunun üst bandını 50'şer baz puan indirmişti. Böylece marttan bu yana yapılan toplam indirim 175 baz puana ulaşmıştı.

TÜRKİYE'NİN ADIMLARI PİYASALARI SAKİNLEŞTİRDİ

PİYASALARIN BEKLEDİĞİ GİBİ OLDU

Reuters'ın 19 kurumun katılımıyla gerçekleştirdiği ankete göre sekiz katılımcı koridorun üst bandında 25 baz puan, altı katılımcı 50 baz puan indirim beklerken, beş katılımcı ise sabit tutmasını bekliyordu. Katılımcıların tamamı ise politika faizi ve koridorun alt bandının sabit kalacağını öngörüyordu.

AA Finans'ın gerçekleştirdiği ankete katılan 8 ekonomist, faiz koridorunun üst bandında indirim beklerken 7 ekonomist ise değişiklik öngörmüyordu. Ekonomistlerden 4'ü faiz indiriminin 25 baz puan, 4'ü ise 50 baz puan düzeyinde olacağını tahmin ediyordu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Merkez Bankası'ndan darbeye büyük rest!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN